Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformlarında, isim – soy isim benzerliği nedeniyle ünlü birçok kişinin birbiriyle karıştırıldığı, vatandaşların tepkilerini “yanlış kişiye” yönelttiği vakalarla sıklıkla karşılaşıyoruz.

 

Başka kişilerle karıştırılanların tepkilerini yansıttığı paylaşımlarını derleyelim istedik…

 

Cüneyt Özdemir – Cüneyt Çakır

Twitter’da isim karışıklığının bahsi geçince akla ilk önce gazeteci Cüneyt Özdemir’in, Cüneyt Çakır’ın yönettiği maçların ardından yönelen tepkilere verdiği yanıtlar geliyor.

 

cuneyt-ozdemir-cuneyt-cakir cuneyt-ozdemir-cuneyt-cakir cuneyt-ozdemir-cuneyt-cakir

 

Gültekin Uysal – Güntekin Onay

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal yerine sosyal medyada ve bazı TV yayınlarında sunucu Güntekin Onay’ın isminin zikredildiği vakalara rastlanıyor.

Örneğin, Halk TV’deki yayında Şirin Payzın, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’a “Güntekin Onay” demişti. Cüneyt Özdemir de Youtube kanalındaki yayında Gültekin Uysal yerine Güntekin Onay’ın ismini zikretmişti.

 

 

Güntekin Onay, Gültekin Uysal ile isminin karıştırılmasına beIN Sports’taki programda değinmiş ve ülkede ivedilikle yapılması gerektiğini düşündüğü hususları sıralamıştı.

 

 

Onay “15 gün kadar önce sosyal medyada geziniyorum. Bir baktım birisi ‘İstifa et Güntekin Onay’ yazmış. Yine ne yaptım acaba diye yorumları okudum. Meğer Demokrat Parti liderini kastediyorlarmış.” ifadelerini kullanmış.

 

 

Öte yandan, bu yanlış atfı kasıtlı şekilde yapanlar da mevcut.

 

Vedat Milor – Vedat Muriç

Gastronomi yazarı ve TV programcısı Vedat Milor ile sosyal medya kullanıcılarının kendisiyle karıştırdığı Fenerbahçe’den Lazio’ya transfer olan futbolcu Vedat Muriç arasındaki diyalog:

 

vedat-milor-vefat-muriqi

 

Yekta Kopan – Yekta Kurtuluş

Televizyoncu ve yazar Yekta Kopan, kendisini Galatasaraylı futbolcu Yekta Kurtuluş ile karıştırıp sosyal medyadan küfür yağdıran taraftarlara tepki göstermişti.

Kopan, daha sonra taraftarların yanlışlıkla kendisine gönderdiği küfürlü mesajlardan bölümler yayınlamıştı.

 

yekta-kopan-yekta-futbolcu

 

Ece Üner – Ece Güner

Haber spikeri Ece Üner, İYİ Parti’den milletvekili adayı olan Ece Güner ile karıştırılmasına tepki göstermişti.

 

ece-uner-karisiklik

 

Ali Aktaş – Ali Nur Aktaş

Avukat Ali Aktaş, sosyal medya kullanıcılarının sıklıkla kendisini Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Nur Aktaş’la karıştırarak tepki göstermesine mizahî bir yaklaşımla karşılık vermiş ve profiline “Ali Aktaş Bursa BB başkanı olan değil” açıklamasını yerleştirmişti.

 

ali-aktas-ali-nur-aktas

ali-aktas-ali-nur-aktas

ali-aktas-ali-nur-aktas

 

Rasim Öztekin – Rasim Ozan Kütahyalı

“Rasim Öztekin – Rasim Ozan Kütahyalı” konulu ünlü tweeti alıntılamamak olmaz…

 

rasim-oztekin-rasim-ozan-kutahyali

 

Özgür Demirtaş – Selahattin Demirtaş

“‘Özgür Demirtaş – Selahattin Demirtaş ‘ karışıklığı” konulu trollemeler de yapılmıştı.

 

ozgur-demirtas-selahattin-demirtas

 

ozgur-demirtas-selahattin-demirtas

 

Selahattin Demirtaş’la karıştırılan ya da akraba olduğu ileri sürülen Özgür Demirtaş’ın Selahattin Demirtaş’ın “Niye böyle olduk amca oğlu? Sen özgürsün, ben rehineyim diye mi? 😊” ifadelerini içeren mizahî tweetinin ardından paylaştığı açıklaması şöyleydi:

“1) Selahattin Demirtaş burada bir MİZAH fırsatı yakalayıp bu twiti atmış. Selahattin Demirtaş’ın bile dayanamayarak ESPRİ konusu yaptığı bu asılsız iddiadan hareketle bir kere daha hatırlatmak istiyorum: Benim hiçbir siyasetçiyle yakından veya uzaktan akrabalık bağım YOK. +

2) Twiti de bütün siyasi twitleri arasında EN ÇOK görüntülenen twiti olmuş. Bu da ülkenin MİZAHA ne kadar AÇ olduğunu gösteriyor. Halbuki zaman Esprilerden ziyade ülkenin Sorunları ve Çözümlerine odaklanmak zamanı.+

3) Selahattin Demirtaş da dahil tüm Siyasetçiler (Bu kadar görüntülenme alamayacak olsalar da) seçime 1 ay kala ciddi konulara eğilmeliler. Bu arada Akrabalarım arasında Bilim İnsanı, Doktor, Çiftçi, Köylü, İş İnsanı, Sanatçı var. Siyasetçi ise: YOK! olsa onu da söylerdim”

 

ozgur-demirtas-selahattin-demirtas-akrabalik-aciklamasi

 

Liz Truss – Liz Trussell

İngiltere’de başbakanlık koltuğuna oturan Liz Truss’a (@trussliz ) ait sanılan Twitter hesabının sahibi Liz Trussell (@Liztruss ), kendisine yanlışlıkla iletilen tebrik ve tenkit mesajlarına yanıt vermişti.

 

 

Öte yandan, isim ve soy ismi aynı kişiler de sıklıkla birbiriyle karıştırılabiliyor.

 

Profilinde “Hakem değilim” açıklamasına yer veren Ali Palabıyık, kendisini adaşı ve soyadaşı hakem Ali Palabıyık ile karıştırıp tepki gösterenlere şu sözlerle serzenişte bulunmuştu:

“Olum dünyada bir tane mi ali palabıyık var sanıyorsunuz ? bana neden sövüyosunuz numaramı bulanlar var şaka mısınız siz amk”

 

ali-palabiyik-twitter

 

Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu’nu Trabzon’da karşılayan başörtülü kadının aslında tesettürlü olmadığı, Trabzon’da değil Marmaris’te yaşadığı ve CHP İlçe Teşkilatına üye olduğu iddia edilmişti. Başörtüsüz olduğu hâlde başörtüsü taktığı ve CHP Marmaris İlçe Başkanlığı üyesi olduğu iddia edilen, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Trabzon’da dinlediği vatandaşın kimliği isim benzerliği nedeniyle başka bir kişi ile karıştırılmıştı. Sosyal medya hesaplarından fotoğrafları paylaşılan ve başörtüsüz olduğu hâlde Trabzon’da Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu ile bir araya geldiği ileri sürülen kişi ise Marmaris’te yaşayan Özlem Şahinoğlu idi.

 

Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu ile Trabzon’da Sohbet Eden Başörtülü Kadının Aslında Tesettürlü Olmadığı ve Marmaris’te Yaşadığı İddiası Doğru Değil

 

Yorumunuzu yazınız...