Fotoğrafın 6 Şubat 2023 Tarihli Depremlerin Ardından Depremzedeler İçin Yapılan ve Ramazan Bayramında Teslim Edilecek İlk Konutlara Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

 

6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri zarar gören vatandaşlar için 2 ay içerisinde konutların inşa edilerek Ramazan Bayramı’nda teslim edileceği iddiasıyla ilintisiz bir görsel sosyal medyada kullanıma sokulmuş:

 

Özgür Adam (@ozguradamTurk): “Depremzedeler için yapılan ilk deprem konutları (köy konutları) Ramazan Bayramı’nda teslim ediliyor. Gücün farkında mısınız?”

 

depremzedeler-icin-yapilan-konut-iddiasi

 

Depremzedeler için yapılan ilk deprem konutları olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafta 2021 yılında meydana gelen orman yangınından sonra inşa edilen Manavgat Afet Evleri görülüyor.

Antalya Manavgat ilçesinde 28 Temmuz 2021 tarihinde başlayıp, 10’uncu gününde söndürülebilen “büyük Manavgat yangını” Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘en büyük orman yangını’ olarak tarihe geçti.

Manavgat’ta 4 farklı noktada çıkan yangın yayılarak birçok ev, iş yeri, ahır, tarım arazisi, sera ve araca büyük zarar vermişti.

Yangının hemen ardından, evleri yanan vatandaşlar için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından bölgede yerel mimariye uygun modern villa tarzında konutların inşaatına başlanmıştı (İşbu yazı tarihi itibarıyla, inşaatına başlanan 896 konutun 427’si, 280 ahırın 108’i hak sahiplerine teslim edilmiş).

TOKİ tarafından inşa edilen afet evlerine ait fotoğraf, Antalya’daki yangın afetinde evi hasar gören hak sahiplerine 2022 yılı Kasım ayında teslim edilmesi sürecinde basına yansımıştı.

 

antalya-manavgat-yangin-konut

 

Bahse konu konutları ve konutların teslim edildiği afetzedeleri içeren video, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un sosyal medya hesaplarında “Söz verdik, sözümüzü tuttuk!” notuyla 2 Kasım 2022 tarihinde ve “Çok şükür o kara günler geçti, Manavgat’ta artık yüzler gülüyor.” notuyla 6 Ocak 2023 günü paylaşılmıştı.

 

 

6 Şubat 2023 tarihindeki depremlerden etkilenen 11 ilde yapılacak ilk konutların temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle atılmıştı. Üzerinden yaklaşık 2 ay geçen depremde evini yitiren hak sahipleri için henüz bir konut inşa edilip teslim edilmiş değil. Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde yapımına başlanacak deprem konutları için ilk ihaleler Mart ayında yapılmış olup, müteahhitlik firmaları da ihalelerin ardından inşaat hazırlıklarına ve zemin etütlerine başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, inşasına başlanan köy evlerinden bir kısmının Ramazan Bayramı’nda teslim edileceğini duyurdu ve süregelen köy evi inşaatından görüntüler paylaştı.

 

Kapak görseli: Anadolu Ajansı

Yorumunuzu yazınız...