Muharrem İnce, Selahattin Demirtaş’ın Serbest Bırakılması Yönündeki Sözlerini 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçim Sürecinin Adil İlerlemesi İçin Sarf Ettiğini Belirtti

 

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, konuğu olduğu BaBaLa TV’de yayınlanan “Mevzular Açık Mikrofon” adlı programın 3. bölümünde “Demirtaş serbest bırakılsın diye bir cümlemi getirin siyaseti bırakırım” iddiasında bulundu.

Programdan ilgili bölümün dökümü ve kaydı şöyle:

İlayda adlı katılımcı: “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Selahattin Demirtaş serbest bırakılsın dediniz ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında da aynı açıklamayı yaptınız. Sizce bu tutum yani PKK terör örgütü üyesi olan bir insanın serbest bırakılması fikri Memleket Partisi’nin içerisindeki Memleket kelimesine yakışıyor mu? Gerçekten bu tavrınızın memleketin hayrına olduğunu mu düşünüyorsunuz? Ayrıca ikinci sorumda…

 

Muharrem İnce: “Dur dur dur. Geçme. Serbest bırakılsın diye bir cümlemi bana getir burada siyaseti bırakıyorum. Söz. Bak.”

 

İlayda: “Söylediniz ama.”

 

Muharrem İnce: “Buraya yazıyorum ama. Bak. [Kağıda yazı yazıyor]. Bak bir şey söyleyeceğim İlayda. Siyaseti bırakıyorum imzaladım. Sen bana bunu göster, ama bak.”

 

İlayda: “Ama açıklamalarınız onu gösteriyor.”

 

Muharrem İnce: “Ya kardeşim açıklamalarınız onu gösteriyor. Ya çocuklar ya. Gözünüzü seveyim ya. Ben sizden zeka, mizah, giydirme istiyorum ya. Giydirme! İftira istemiyorum ya giydirin bana ya!

 

Seyirciler: “Cevap istiyoruz cevap”

 

Muharrem İnce: “Ben bir şey söyleyeceğim bak. Ben dedim ki, Türkiye’de herkes adil yargılansın dedim. Kimsenin tutuklanacağına ya da serbest bırakılacağına ben karar veremem dedim. Benim cümlem bu. Bak arkadaşlar, en ağır soruları sorun sıkıştırın ama söylemediğim şeyleri bana söylemeyin.”

 

 

Muharrem İnce’nin bu sözlerinin ardından 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olduğu dönemde HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a tahliye istediği görüntüler dolaşıma girdi.

Muharrem İnce, diğer Cumhurbaşkanı adaylarına başarı dilemek üzere ziyaretler gerçekleştirmişti. Bu ziyaretlerden biri Selahattin Demirtaş’a yapılmıştı. İnce, düzenleyeceği miting için geldiği Edirne’ye girmeden kent dışında bulunan Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na giderek, burada tutuklu bulunan HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmişti. Bu ziyaretin ardından Demirtaş, avukatı aracılığıyla bir teşekkür yayımlamıştı.

 

 

İnce bu ziyaretlerine ilişkin Halk TV’de katıldığı yayında şunları söylemişti:

“Siyasi parti başkanlarından randevu istedim, Sayın Temel Karamollaoğlu’na da gittim, Sayın Akşener’e de gittim, Sayın Demirtaş’a da gittim, Sayın Erdoğan’a da gittim. Hepsine gittim. Ne var bunda? Bu memleketin evlatları değil mi bunlar? Başarılar diledim. Ama sonunda dedim ki ‘inşallah ben kazanırım’.’

 

Muharrem İnce, Halk TV’de Uğur Dündar’ın sunduğu Halk Arenası adlı programa 11 Mayıs 2018 tarihinde konuk olduğunda “… Öbürü gelmiş. ‘Selahattin Demirtaş’a gitme’. Yok, kardeşim dedim, gideceğim. Hatta dedim, serbest kalsın, propaganda yapsın. Bizim gibi. Nasıl yapıyorsa o da yapsın. Ne var bunda yav? Propagandasını yapsın sonra mahkemeler suçlu buluyorsa alırsın istersen içeriye. Herkese eşit olsun mahkemeler. Bunda bir şey yok. Yanlış bir şey değil bu… ” demişti.

Programdan ilgili kısım şöyleydi (3. Bölüm – 28:35’ten itibaren):

 

 

Bu sözleri kendisine hatırlatılan Muharrem İnce, Twitter hesabı üzerinden şu yanıtı vermişti:

“Bir kişi hem cumhurbaşkanı adayı olsun hem de cezaevinde kalsın tutarsızlığına adil olmaya çalışan biri olarak itirazım olur! Çünkü bu adil değildir. 2018’de kampanyanın adil şartlarda yapılması gerektiğini anlattığım sözlerimi bağlamından koparıp algı yaratmak da adil değildir.”

 

 

İnce, 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi için kampanyasını başlattığı Yalova’da şu sözleri sarf etmişti:

“Adil yarış yapacaksak, tamam uçakların olsun, helikopterlerin olsun, örtülü ödeneğin olsun. Ama Meral Akşener’in, Temel Karamollaoğlu’nun, Doğu Perinçek’in imzasıyla uğraşma. Selahattin Demirtaş’ı hapiste tutma. Muharrem İnce’ye iftira atma. Sayın Akşener’e imza vermek isteyenlere FETÖ’cü diyecek. Selahattin Demirtaş’ı hapse atacak. Böyle yarış olur mu? Birinin elini bağla, birinin ayağını bağla. CHP üyelerine talimat veriyorum. Vatandaşlarımızdan da rica ediyorum. Sayın Akşener’e, Sayın Karamollaoğlu’na, Sayın Perinçek’e, kim aday olmak istiyorsa, gidin imza verin. Ben sapına kadar CHP’liyim. Ama HDP’liler de bu memleketin evladı, MHP’liler de, İyi Partililer de, AK Partililer de, CHP’liler de”

 

Muharrem İnce, Hakkari mitinginde “Hapishanede Sayın Demirtaş’a gittim.” ve “Cumhurbaşkanı adayı tutuklu olmaz kardeşim, gelsin yarışsın, ne var ki bunda ya? Ben gidip onun partisine gidip oy verecek halim yok. Kendime oy vereceğim kendime.” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

İnce, 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde diğer adaylarla eşit şartlarda yarışmak istediğini dile getirmişti.

Kampanya süresince İnce şunları söylemişti:

“Adayın biri hapiste diğerleri propaganda yapıyor. Bu doğru değil. Bu bir süre sonra vicdanları kanatır. Bunu doğru bulmuyorum. Kim olursa olsun adil güreşmek isterim, adil yarışmak isterim. Sayın Karamollaoğlu’nun da Sayın Akşener’in de Sayın Demirtaş’ın da Sayın Erdoğan’ın da benimle eşit şartlarda yarışmalarını isterim.”

“Ben rakiplerimin bir kolunu bağlayarak güreş yapmak istemem. Kim olursa olsun adil yarışmak ve güreşmek isterim. Diğer adayların benimle eşit şartlarda yarışmasını isterim. Adayın biri hapiste, diğerleri propaganda yapıyor, bu doğru değil. Bu bir süre vicdanları karartır. Bu demokrasiye, hakkaniyete, eşitliğe uygun değil. Demirtaş Kürt diye ‘bırak ona ne olursa olsun mu’ diyeceğiz. Böyle bir şey olmaz, bunları doğru bulmuyorum.”

 

 

İnce, Habertürk’te 11 Eylül 2019 günü katıldığı Türkiye’nin Nabzı adlı programda ziyaret ettiği Selahattin Demirtaş’ın adil olmayan seçim kampanyası vurgusuna şöyle değinmişti:

 

“Demirtaş’ı ziyarete gittiğimde bana dedi ki ‘Muharrem Hocam’ dedi ‘Bak, Erdoğan miting yapıyor,  sen miting yapıyorsun, Akşener miting yapıyor, bütün adaylar miting yapıyor, ben buradayım, benim bir teklifim var’ dedi. ‘Nedir’ dedim. ‘Bütün adaylar birer hafta hapiste yatalım’ dedi bütün adaylar. Ben de bunu Erdoğan’a ilettim. Dedim ki Demirtaş’ın selamı var. Dedi ki ‘birer hafta sırayla hapiste yatalım’. ‘Ben sıramı savdım sen git yat’ dedi.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...