TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı adaylığından çekilirse ben de milletvekilli adaylığından çekileceğim” dememiş

Erkan Baş, 6 Mayıs 2023 günü katıldığı Cem TV’deki Not Defteri adlı programda “Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmek için koşulu Erkan Baş’ın milletvekili adayı olmamasıysa buyursun, hemen çekilsin. Yani yeter ki bu ülkeyi bir an önce o karanlık sürece son verecek bir yere taşıyalım.” ifadelerini kullanmış.

 

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce 11 Mayıs 2023 günü seçime 3 gün kala Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildiğini açıkladı.

 

 

Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesiyle birlikte Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş‘ın “Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adaylığından çekilmesi durumunda milletvekilli adaylığından çekileceğini” söylediği iddiası gündeme geldi.

Muharrem İnce’nin adaylıktan çekildiğini duyurmasının ardından sosyal medyada “gözler Erkan Baş’a çevrildi” ve “Erkan Baş şimdi ne yapacak?” ifadeleri yaygın şekilde paylaşıldı.

 

DarkWeb Haber: “TİP Genel Başkanı Erkan Baş: Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı adaylığından çekilirse ben de milletvekilli adaylığından çekileceğim.”

 

erkan-bas-muharrem-ince-cekilirse-ben-de-cekilecegim

 

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise Erkan Baş’ın bu sözlerini Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilme koşulunun kendisinin milletvekili adaylığından çekilmesi ise bu adımı atabileceğini söylediği şeklinde yorumladı.

Bu minvaldeki paylaşımlardan bazı örnekler şöyle sunulabilir:

 

“Hayır yanlış bilgi. 1.Erkan inceyi adaylıktan çekilmeye çağırdı. 2.İnce, Erkan’a ‘sen çekil vekil adaylığından, ben de çekileceğim’ dedi. 3.Erkan da ‘bana bağlıysa hemen bugün çekilirim’ dedi. 4.İnce bugün kendisi çekildi. Yani, İnce çekilirse ben de adaylıktan çekilirim demedi.”

 

“Dark Web Haber’in “İnce çekilirse ben de çekilirim” şeklinde verdiği ve İnce’cilerin kuyruk acısıyla paylaştığı konunun aslı şu: Baş’ın çağrısına İnce, “Ben ona vekillikten çekil diyor muyum o da vekillikten çekilsin” diyince Erkan Baş, koşulu buysa çekilirim dedi.”

 

“Erkan Baş Muharrem İnce’nin çekilmesinin koşulu benim çekilmemse çekilirim o zaman demişti, Muharrem pornodan çekilirse çekilirim dememişti saçmalamayın lütfen ya Erkan çekilecek mi diye soranlar agahzhsh”

 

erkan-bas-adayliktan-cekilirim-dedi

 

Erkan Baş ile Muharrem İnce arasındaki “çekilme çağrılı diyalog” sürecini özetleyecek olursak:

  • TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu lehine çekilmesi için bir çağrıda bulunmuştu. Erkan Baş bu çağrısını “Sayın İnce, bu işi ilk turda bitirebiliriz. Bir seçime kaybetmek için girilmez. Kaybettirmek istiyorsanız da, Kemal Bey’e değil Tayyip Erdoğan’a kaybettirmeyi seçin.” ifadeleriyle aktarmıştı.
  • Muharrem İnce ise Kemal Kılıçdaroğlu lehine çekilmesi yönünde Erkan Baş’ın yaptığı çağrıya “Ben de ona bir teklifte bulunayım o zaman. Kendisi İstanbul 3. bölge adaylığından çekilsin, bizim adayımızı desteklesin. Bakalım ne diyecek benim bu çağrıma.” yanıtını vermişti.
  • Muharrem İnce’nin bu yanıtının sorulması üzerine Erkan Baş katıldığı yayında “Çekilmek için benim çekilmemi şart koşuyorsa buyursun çekilsin, ben de çekilirim. Bir problem yok bizim açımızdan.” cevabını sunmuştu.

 

Erkan Baş Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesi ile kendisinin milletvekili adaylığından çekilmesine dair sözlerini 6 Mayıs 2023 günü Atakan Sönmez ve Ezgi Aşıcı’nın sorularını yanıtladığı katıldığı Cem TV’deki Not Defteri adlı programda sarf etmiş.

 

 

Yayından ilgili kesit Cem TV’nin Youtube kanalında “Erkan Baş: Muharrem İnce Adaylıktan Çekilirse Ben de Milletvekili Adaylığından Çekilirim” başlığıyla yayınlanmıştı.

 

muharrem-ince-adayliktan-cekilirse-ben-de-milletvekili-adayligindan-cekilirim

 

Ancak Erkan Baş katıldığı yayında, eğer Muharrem İnce kendisinin adaylıktan çekilmesini şart koşuyorsa, İnce’nin çekilmesi durumunda milletvekili adaylığından çekileceğini söylemiş.

 

 

Erkan Baş, “Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmek için koşulu Erkan Baş’ın milletvekili adayı olmamasıysa buyursun, hemen çekilsin. Yani yeter ki bu ülkeyi bir an önce o karanlık sürece son verecek bir yere taşıyalım” sözlerini sarf etmiş.

Erkan Baş’ın bahsi geçen programda kullandığı ifadelerin dökümü şu şekilde:

Erkan Baş: “Şimdi bakın. Maalesef barajlı bir sistemde seçime gidiyoruz. Mesela Memleket Partisi seçime, Muharrem Bey bana yanıt vermiş ondan sonra diyor ki ‘o da üçüncü bölgeden çekilsin’. Benim çekilmem bir işe yarayamıyor ki. Yani Memleket Partisi’nin %7 oy almayacağını Türkiye’de siyasete biraz dışardan bakan herkes biliyor. Yani % 6,99 oy alsa bile bizim 3. bölgedeki oy alsa da bir şey olmayacak. Hani çok istiyorsa buyursun gelsinler, kendisi çekiliyorsa ben de çekilirim. Bir problem yok bizim açımızdan. Ama bizim çekilmemiz onların bir şey kazanması anlamına gelmiyor. Yani 3. bölgede biz komple seçimden çekilsek hepimiz Muharrem İnce’ye oy versek hatta bütün partiler Memleket Partisi’ne oy verse hiçbir şey değişmeyecek.”

 

Atakan Sönmez: “Ama şimdi o teklif önemli. Eğer ki Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilme şartı koşarsa ben şahsi olarak diyorsunuz ha. Türkiye İşçi Partisi olarak değil.

 

Erkan Baş: “Bizim açımızdan mesele şu. Biz milletvekilliğini bir görev sorumluluk olarak değerlendiriyoruz. Kişisel bir dert değil ki bizim açımızdan milletvekilliği meselesi. Muharrem İnce cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilme koşulu milletvekili adayı olmamasıysa Erkan Baş’ın buyursun hemen çekilsin. Yani yeter ki bu ülkeyi o karanlık sürece son verecek bir yere taşıyalım. Mesele bu değil. Burada biraz ciddi bakmak lazım. Karşılıklı olarak zeka gösterileri yapmayalım yani birbirimize ‘Ben ne kadar zekiyim, nasıl laf çevirdim, ona ne yanıt verdim’ falan. Boş verin bunları. Çok ciddi bir süreçteyiz. Soru şu. 14 Mayıs akşamı diyelim ki 49,99 alırsa Kemal Bey ve ikinci tura gitmek zorunda kalırsak bu 14 gün daha ülkenin bu karanlığı yaşamasının sorumluluğu Muharrem İnce’de olur bu tabloda. Ve bu önümüzdeki dönem için siyasette yok olması anlamına gelecek. Bakın çok açık söyleyeyim yurttaş bu kötülüğü affetmez.”

 

Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildiğini duyurduğu basın açıklamasında Erkan Baş’a herhangi bir atıf yapmamıştı.

 

TİP basın bürosundan konuyla ilgili yapılan açıklamada Erkan Baş’a atfedilen sözlerin gerçeği yansıtmadığı şu ifadelerle aktarılmış:

“Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesini memnuniyetle karşılıyor, kendisine bu süreçte yapılan yakışıksız saldırılar nedeniyle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Genel Merkezimiz, yapıcı bir tavırla İnce’nin çekilmesi için yaptığımız katkı nedeniyle teşekkür eden yurttaşlarımız tarafından aranıyor. Öte yandan, kamuoyuna Genel Başkanımızın ‘İnce çekilirse ben de çekilirim’ şeklinde bir beyanatta bulunduğuna ilişkin haberler servis edilmektedir. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”

 

turkiye-isci-partisi-istifa-duyurusu

 

Özetle, TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekilmesi durumunda milletvekili adaylığından çekileceğini taahhüt etmemiş. Muharrem İnce’nin çekilmek için koşu buysa, adaylıktan çekilebileceğini söylemiş.

 

Yorumunuzu yazınız...