Ekrem İmamoğlu’nun FETÖ ve PKK’ya “Gelin Ülkeyi Birlikte Yönetelim” Dediği İddiası

Ekrem İmamoğlu’nun FETÖ ve PKK’ya “Gelin Ülkeyi Birlikte Yönetelim” Dediği İddiası

“PKK’ya, FETÖ’ye ve yabancı basına bir mesajınız var mı?” sorusuna Ekrem İmamoğlu’nun “Ne diyebilirim ki, gelin Türkiye’yi hep beraber yönetelim”  dediği iddiası, montajlanmış video vasıtasıyla İmamoğlu’nun sözlerinin bağlamından koparılmasına dayanmaktadır.

23 Haziran günü gerçekleşecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerine doğru basınımızda ve sosyal medyada dezenformasyonun yoğunluğu şiddetle artıyor. Adeta bardaktan boşanırcasına bir yalan / yanlış bilgi akışı var. Daha önce YSK’nın İBB Seçimlerinin iptaline dair gerekçeli kararında oyların çalındığının belirtildiği iddiasının doğruyu yansıtmadığını aktarmıştık.

Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun 27 Mayıs 2019 Pazartesi akşamı Habertürk televizyon kanalında katıldığı programda dile getirdiği hususlar sonrasında dezenformasyonun, montajın ve bağlamdan koparma operasyonlarının örneklerine şahit olduk.

Habertürk yazarı Mehmet Akif Ersoy’un , “PKK’ya, FETÖ’ye ve özellikle yabancı basının Türkiye ve İstanbul seçimleri üzerinden tartıştığı meselelere ilişkin bir mesajınız olur mu?” şeklindeki sorusuna Ekrem İmamoğlu’nun verdiği sözlerin montajlanarak sosyal medyada paylaşıldığını görüldü.

Mehmet Akif Ersoy’un sorusuna Ekrem İmamoğlu’nun verdiği yanıt kelimesi kelimesine şu şekildeydi:

Ne olabilir ki, gelin Türkiye’yi hep beraber yönetelim ya. Sayın Cumhurbaşkanı, sayın 25 Haziran’da yetki alan AK Partili yetkililer. Nasıl ki Türkiye’nin birçok büyükşehrini CHP kazandıysa İstanbul’u da kazandı. Ne bekası? Kim daha vatansever? 82 milyon vatanseveri var bu ülkenin. 16 milyon vatanseveri var bu ülkenin. Bakınız, terör örgütlerine karşı hep beraber dimdik ayaktayız. Ama işin altında başka kuyular kazıp, uydurma bahaneler üretip yok FETÖ’cü METÖ’cü başka bahaneler… valla onlara ne diyorum biliyor musun, gidin aynaya bakın! Gidin aynaya bakın suçladığınız iftiranızla karşı karşıya gelirsiniz. Ben o değilim. Hiç kusura bakmasınlar. Ne bekası? Bu ülkenin bekasını bana göre benden çok düşünen olmaz. İstanbul Büyükşehir Belediyesini CHP’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin evladı 48 yaşını bitirmiş bir adam yönetecek. Nasıl ki Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğu gibi. İstanbul’da kol kola bu ülkeye hizmet etsek, biz bu şehrin sorunlarını çözsek, omuz omuza olsak! Yani şu mu bekayı çözecek, her yeri aynı siyasi parti yönetecek ülkenin yarısı terörist mi? Nerden çıkıyor bunlar yapmayın. Bunlar boş işler. Millet bu boş söylemlerin farkında.”

Bahse konu programın yayın kaydına Habertürk TV’nin Youtube hesabı üzerinden de erişilebilmektedir:

Ancak canlı yayının ardından Ekrem İmamoğlu’nun sözleri montajlanarak “Sayın Cumhurbaşkanı” şeklinde devam eden bölüm kesilerek “Gelin Türkiye’yi hep beraber yönetelim” sözleri üzerinden yansıtılmış ve İmamoğlu’nun bu ifadeyi “Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın 24 Haziran’da yetki alan AKP’li yetkililer”e değil de “PKK’ya ve FETÖ’ye” yönelik kullandığı yönünde bir propaganda başlatılmıştır.

Montaj videonun Twitter’da “medyaadami” mahlasını kullanan bir sosyal medya profili tarafından yayınlanması ve “Pelikan” olarak nitelenen gruba yakınlığıyla bilinen Elif Şahin Keleş tarafından paylaşılmasının akabinde sosyal medyada adeta bir infiale yol açmıştır.

Elif Şahin Keleş’in İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun FETÖ ve PKK’ya “Gelin İstanbul’u Birlikte Yönetelim” Dediğini İddia Ettiği Tweeti

 

A Haber, Sabah, Takvim, Yeni Akit gibi Ak Parti odaklı haberler yapan yayın organları bahse konu montaj videoyu “Ekrem İmamoğlu’ndan FETÖ ve PKK’ya skandal çağrı: Gelin birlikte yönetelim” başlıklarıyla servis etmişti.

A Haber’in İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun FETÖ ve PKK’ya “Gelin İstanbul’u Birlikte Yönetelim” Dediğini İddia Ettiği Tweeti

 

Ekrem İmamoğlu ise “Mübarek Ramazan ayında yeni iftiralar ve kumpaslarla bana kara çalmaya çalışıyorlar. Montajlanan konuşmamın tamamını yayınlıyorum. İftiracıları da vicdanlara ve Allah’a havale ediyorum” ifadelerini kullanarak sosyal medya hesabından sözlerinin yer aldığı videonun ilgili bölümünün tamamını paylaşmıştı:

İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun FETÖ ve PKK’ya “Gelin İstanbul’u Birlikte Yönetelim” Dediğini İddialarını Yalanladığı Tweeti

 

Habertürk TV’de Ekrem İmamoğlu’na bahse konu soruyu soran Mehmet Akif Ersoy, Habertürk Gazetesi‘nde 28 Mayıs 2019 günü yayınlanan “Ekrem İmamoğlu ne söyledi?” başlıklı yazısında Ekrem İmamoğlu’nun anılan sözlerinin muhatabının Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ak Parti yöneticileri olduğunu teyit etmişti:

İmamoğlu,  “PKK’ya FETÖ’ye ve özellikle yabancı basının Türkiye ve İstanbul seçimleri üzerinden tartıştığı meselelere ilişkin bir mesajınız olur mu ?” soruma karşılık:

“Ne olabilir ki, gelin Türkiye’yi hep beraber yönetelim. Sayın Cumhurbaşkanı, sayın 24 Haziran’da yetki alan AKP’li yetkililer…” diye yanıt verirken “Gelin Türkiye’yi hep beraber yönetelim” çağrısını esasında “Cumhurbaşkanı ve AK Parti yöneticilerine” yapıyordu.

İmamoğlu’nun cümleye girişi, yayın sırasında beni de şaşırttı. “Acaba yanlış mı anladı?” diye müdahale edip; “FETÖ-PKK” diye araya girmek üzereydim ki, tamamladığında; soruyu doğru anladığı, cevaben de; “tüm terör örgütlerine karşı Sayın Cumhurbaşkanı ile birlikte omuz omuza mücadele edelim” dediği ortaya çıktı.

 

Ekrem İmamoğlu’nun FETÖ ve PKK’ya “Gelin Ülkeyi Birlikte Yönetelim” Dediğini İddia Eden Yazarlar

Vaziyet böyle iken, montaj videodaki söylem üzerinden hareket eden köşe yazarlarına şahit olmamak elbette mümkün değil.

Süleyman Özışık Türkiye Gazetesi‘nde 29 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan “Duymamış” başlıklı yazısında Ekrem İmamoğlu’nun Habertürk’teki canlı yayında söylediği sözleri farklı aktarmış:

"Habertürk'te Mehmet Akif Ersoy, CHP'nin İstanbul adayına, "PKK ve FETÖ hakkında söyleyeceğiniz bir sözünüz var mı?" diye sordu. CHP'nin adayı o an kafası dalgın olacak ki "Ne güzel işte, gelin birlikte yönetelim" diye cevap verdi.

Hemen akabinde, "Cumhurbaşkanı ülkeyi yönetsin, biz belediyeyi yönetelim. Hep birlikte terör örgütlerinin karşısında duralım" diyerek sözlerini toparlamaya çalıştı."

 

malumatfurus hakkında 927 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz