Paylaşılan Görüntünün Kabil Havalimanı Güvenlik Kamerasının Kaydettiği Havalimanı Terminaline Yönelen Kalabalığı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Taliban’ın Kabil’i ele geçirip Afganistan’ın dış dünyaya açılan yegane kapısı Kabil Havalimanı’na ülkeyi terk etmek üzere yönelen kitlelerin görüntülendiği birçok video ve fotoğraf basına ve sosyal medyaya yansıdı. Bu görüntülerden bazıları ise Afganistan’la bir ilgisi bulunmadığı hâlde bağlamından kopartılarak sunulmuştu.

Bunlardan biri Kabil Havalimanına yönelen kalabalığın görüntülendiği güvenlik kamerasından alındığı iddiasıyla paylaşılan videoydu.

 

 

Söz konusu videoyu Afganistan’la ilişkilendirerek aktaran örnek paylaşım:

 

“📺 #Afganistan, #Kabil Havalimanı’nın bu sabahki güvenlik kamerası görüntüleri:”

 

Kabil Havalimanı'nın bu sabahki güvenlik kamerası

 

Video dikkatle incelendiğinde sol alt köşesinde “Cowboys” yazısını görmek mümkün.

 

cowboys stadyumu kalabalık

 

Paylaşılan görüntüyü tersine görsel arama yoluyla taradığımızda ise karşımıza aslında bir Amerikan futbolu karşılaşması için stadyuma giren kalabalığa ait olduğu bilgisi çıkıyor.

Kabil Havalimanı güvenlik kamerasına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan videonun aslında Dallas Cowboys ve Seattle Seahawks arasında oynanan Amerikan futbolu ligi (National Football League – NFL) maçı için ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan yeni AT&T Stadyumuna (eski adıyla Cowboys Stadyumuna) giriş yapan taraftarları yansıttığı anlaşılıyor.

Google Haritalar‘da AT&T Stadyumu’nun iç bölümü görüntülendiğinde kalabalığın giriş yaptığı kapının stadyuma ait olduğu teyit edilebiliyor.

 

att stadyumu girişi

 

Sports Illustrated’in kaynak gösterildiği görüntü thespun.com’da 5 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan “Video Of Fans At AT&T Stadium Before Cowboys Playoff Game Is Insane.” başlıklı yazıda kullanıldığı görülebiliyor.

 

att stadyumu kalabalık

 

The Athletic adlı spor konulu internet sitesinin muhabiri Jon Machota da Twitter hesabında 6 Ocak 2019 tarihinde bahse konu videoyu “AT&T Stadyumunun kapıları Cowboys – Seahawks karşılaşması için açılıyor” notuyla paylaşmıştı.

 

 

Söz konusu videonun Kabil’le bir ilgisinin bulunmadığını daha önce The Quint ve Doğruluk Payı da aktarmıştı.

Benzer videoların izini sürmek için video doğrulama tekniklerine başvurabilirsiniz.

 

Video Doğrulama Nasıl Yapılabilir?

 

Yorumunuzu yazınız...