Afganistan Kadın Milli Voleybol Takımında Forma Giyen Oyuncusu Mahjabin Hakimi’nin Taliban Tarafından Kafası Kesilerek Öldürüldüğü İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Kadın sporcuların Taliban kontrolüne geçen Afganistan’da güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kaldığı biliniyor. Kadın voleybol oyuncularının Taliban rejimi nedeniyle kendilerini güvende hissetmedikleri ve ülkeyi terk ettikleri ya da terk etmeye çalıştıkları daha önce basına yansımıştı.

Eşref Gani hükümetinin çöküşünden ve Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinden sonra Afganistan genç kadın milli voleybol takımında ve Kabil Belediyesi Voleybol Kulübü’nde forma giyen Mahjabin Hakimi’nin Taliban tarafından kafası kesilerek öldürüldüğü iddiası geçtiğimiz günlerde dolaşıma girdi.

İddianın kaynağı, İranlı gazeteci Muhtar Vefayi’nin Independent Farsça‘da yayımlanan haberine dayanıyordu. Söz konusu haber, güvenlik için Suraya Afzali adını kullanan antrenörlerinden birinin aktarımına dayanıyordu. Suraya Afzali’nin aktarımına göre Mahjabin Hakimi Ekim ayının başlarında Kabil’de Taliban tarafından kafası kesilerek öldürülmüştü. Hakimi’nin ailesinin konuşmaması için tehdit edilmesinden ötürü kimse de bu cinayetten haberdar olmamıştı.

 

 

İddiayı aktaran diğer sosyal medya paylaşımları şu şekildeydi:

 

Zala Zazai:

“Afganistan milli kadın voleybolcunun yardıma ihtiyacı var. Bir oyuncu bu teröristler tarafından öldürüldü ve diğer oyuncularımızı kaybetmek istemiyoruz. Kabil’de kapana kısıldılar ve kimse onları dinlemiyor.”

 

Saleha Soadat:

“Afganistan kadın milli voleybol takımında oynayan Mahjabin Hakimi, Kabil’de Taliban tarafından başı kesilerek öldürüldü.”

 

İddia ülkemizden haber sitelerine ve sosyal medya platformlarına da yansımıştı.

Örnekleyecek olursak:

 

Gerçek Gündem & Sözcü & İnternet Haber:

“Taliban, Afganistan Gençler Kadın Milli Voleybol Takımı oyuncusunu öldürdü.

ABD’nin Afganistan’ı terk etmesinin ardından Kabil’e giren ve kah dondurma yiyerek kah çarpışan otomobillere binerek tüm dünyaya “ılımlı islam” mesajı vermeye çalışan Taliban’ın Afganistan Genç Kadın Voleybol Milli Takım sporcusu Mahjabin Hakimi’yi kafasımı keserek öldürdüğü bildiriliyor.”

 

taliban mahjabin hakimi kafasini

 

Ajans Muhbir:

“Taliban, Afganistan Kadın Voleybol Milli Takım sporcusu Mahjabin Hakimi’yi kafasını keserek öldürdü.”

 

taliban-mahjabin-hakimi-kafasini

 

İbrahim Haskoloğlu:

“Taliban, Afganistan kadın milli voleybol takımının genç yaş grubunda forma giyen oyuncusu Mahjabin Hakimi’nin kafasını kesti.

— Business Time”

 

Gönenç Gürkaynak:

“Mahjabin Hakimi. Afganistan Milli Voleybol Takımı Oyuncusu. Taliban onu kafasını keserek infaz etti. Geçen hafta Türkiye’de de “temaslarda bulundular”.”

 

taliban kafasini keserek infaz

 

Ancak, Independent Farsça’da yayımlanan haberin aksine Mahjabin Hakimi henüz Taliban Kabil’i 15 Ağustos 2021’de ele geçirmeden önce Ağustos ayı başlarında hayatını kaybetmiş.

Mahjabin Hakimi’nin intihar ettiği ya da akrabaları tarafından öldürüldüğü düşünülüyor. Ölüm nedeni henüz net şekilde belirlenebilmiş değil.

Alt News, konuya ilişkin yayımladığı incelemede Mahjabin Hakimi’nin Taliban tarafından öldürülmediğini ortaya koymuş ve iddiaya ilişkin Hakimi ailesinden bir bireyin şu ifadeleri kullandığını raporlamıştı:

Ekim ayında Taliban tarafından öldürülmedi. Mahjabin’in ölümü 6 Ağustos’ta gerçekleşti ve cesedi nişanlısının Kabil’deki banyosunda bulundu. Mahjabin’in boğularak öldüğünü iddia etti. Ancak ailemiz, kayınpederinin kötü niyetli olduğundan şüpheleniyor.

Skandar Hakimi’nin 7 Ağustos 2021 tarihli Facebook paylaşımında kız kardeşi Mahjabin Hakimi’nin vefatından bahsettiği ve arkadaşlarının taziye mesajlarını ilettiği görülebiliyor. Bahsi geçen sosyal medya paylaşımlarında Taliban’la ilgili bir ifadeye rastlanamıyor.

skandar hakimi
Görsel: Adem Yılmaz

 

Babası Mohammad Sarwar Hakimi’nin sosyal medya hesabında 16 Ağustos 2021 tarihinde paylaştığı kızının naaşının fotoğraflarında Mahjabin Hakimi’nin boğazının kesik olduğu görülebiliyor.

Zarmina Alizada’nın sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarda arkadaşı Mahjabin Hakimi’yi 8 Ağustos 2021 günü defnettiklerini belirttiği anlaşılıyor.

https://www.facebook.com/montazar.alizada/posts/2347882265345864

https://www.facebook.com/montazar.alizada/posts/2349435271857230

 

Mahjabin Hakimi’nin 13 Ağustos tarihli cenaze törenine ait olduğu anlaşılan bir duyuru metni de paylaşılmıştı.

 

Mahjabin Hakimi

 

Alt News, Mahjabin Hakimi’nin mezar taşı görseline de ulaşmıştı. Mezar taşı üzerinde “5/15/1440 (milâdi takvimle 6 Ağustos 2021) Cuma gecesi Allah’ın rahmetine kavuşan Mohammad Sarwar Hakimi’nin kızı Mahjabin Hakimi’nin mezarı” yazılı olduğu anlaşılıyor.

 

mahjabin hakimi mezar tasi
Görsel: Alt News

 

Kabil merkezli Aamaj News adlı haber kanalı, Mahjabin Hakimi’nin Taliban tarafından kafasının kesilerek öldürüldüğü iddiasının doğru olmadığını, Hakimi’nin Kabil’in Taliban kontrolüne geçmeden 1 hafta önce öldürüldüğünü aktarmıştı:

“Mahjabin Hakimi Taliban tarafından başı kesilmedi ve Kabil’in düşmesinden bir hafta önce “öldürüldü” Mahjabin Hakimi’nin kafasının kesildiği haberinin ardından kaynaklar Amaj’a haberin asılsız olduğunu ve Mahjabin’in Kabil’in düşmesinden bir hafta önce gizemli bir şekilde öldürüldüğünü söyledi.”

 

İddianın yanlış olduğu Afganistan’tan birçok gazeteci tarafından da vurgulanmıştı.

 

Deepa. K. Parent:

“Hakimi Hanım’ın bir aile üyesiyle görüştüm ve ölümüyle ilgili tweetleri sildim. Lütfen ailenin talebini dikkate alın ve siz de silin. Ölüm nedeni ile ilgili haberler yanıltıcıdır. Lütfen onun huzuru için dua edin. HUZUR İÇİNDE YATSIN”

 

Miraqa Popal:

“Bu doğru değil, Kabil’in Taliban tarafından ele geçirilmesinden 10 gün önce ben TOLOnews Newsgathering’in başındayken intihar etti.”

https://twitter.com/MiraqaPopal/status/1450782844566085634

 

Madam Frogh:

“Kuzeni intihar olduğunu söyledi. @indypersian biraz açıklama yapmak zorunda.”

 

Afgan gazetesi Bilal Sarway:

“Konuştuğum bazı akrabalarına göre intihar etmişti.”

 

Kabul Now adlı çevrim içi gazetenin yayıncısı Zaki Daryabi:

“Bu doğru değil. Maah Jabin aylar önce intihar etti. Bu tür haberleri teyit ederken ve yayınlarken çok dikkatli olmalıyız.”

 

Muhammad Abid khan Atozai:

“Doğrulama: Mahjabin Hakimi Taliban tarafından başı kesilmedi ve Kabil’in düşmesinden bir hafta önce “öldürüldü” Aile üyesi “Amaj haberlerine” haberin asılsız olduğunu ve Mahjabin’in Kabil’in düşmesinden bir hafta önce gizemli bir şekilde öldürüldüğünü söyledi.”

 

Mahkabin Hakimi’yi tanıdığını belirten Raihana Hashimi adlı Twitter kullanıcısı ise Hakimi’nin Afgan Ulusal Ordusu’na bağlı komandolarından olduğunu ve Taliban Kabil’i ele geçirmeden 10 gün önce akrabaları tarafından öldürüldüğünü ileri sürmüştü.

 

Yorumunuzu yazınız...