Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın “Avrupa Başaramadı Osmanlı Dönüyor” Sözünü Sarf Ettiğine Dair Bir Bulguya Rastlanamıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’ya (Maria Zakharova) ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan ifadeler şu şekilde:

“Türkiye hükümeti hepimizi uyutmuş. Artık Avrupa’ya bağımlı değil, kendi sanayisi ve silahı var. Uçağımızı düşürüyor. Avrupa ve Amerika’ya kafa tutuyor. Irak’ta BM’nin ordusunu vuruyor. İçte ve dışta hükümet yıkılmadı. Avrupa başaramadı Osmanlı dönüyor.”

 

zaharova-osmanli

 

Bu sözleri Rus sözcüye ait olduğu iddiasıyla aktaran paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

 

zaharova-osmanli-donuyor

 

Zaharova’nın kamuya açık söylemleri ve Rusya Dışişleri Bakanlığı adına yaptığı açıklamaları (Rusça ve İngilizce) tarandığında “Osmanlı dönüyor” şeklinde kullandığı bir ifadeye rastlanamıyor.

Diplomatik üslupla ve teamüllerle örtüşmeyen bu ifadelerin Rusya Dışişleri Bakanlığı temsilcisi tarafından kullanılmış olmasının muhtemel olamayacağı değerlendirilmektedir.

Öte yandan Zaharova 2016 yılında bir röportajında Ankara’nın Osmanlı’yı yeniden canlandırmak istediğini ama İmparatorluk’un sonunun ne olduğunu unuttuğunu söylemişti.

İzvestiya gazetesine verdiği röportajda Zaharova’nın kullandığı ifadeler basına şöyle yansımıştı:

“Türk yönetimi Osmanlı İmparatorluğu’nun eski gücünü geri getirmek istiyormuş gibi bir izlenim bırakıyor. En azından Türk yönetimini politikasının tüm bileşenleri böyle bir tablo ortaya koyuyor. Ancak Osmanlı İmparatorluğu’nun sonunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz”

Maria Zaharova “Türkiye Osmanlı’nın sonunu unutmasın” açıklamasını 24 Kasım 2015 tarihinde Türkiye’nin bir Rus savaş uçağını Suriye sınırında düşürmesinin ardından iki ülkenin ilişkilerinin gerildiği bir dönemde yapmıştı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise Mariya Zaharova’nın Türkiye’ye yönelik açıklamalarıyla ilgili olarak şu yanıtı vermişti:

“Kısa süre öncesine kadar aynı çatı altında yaşadığı eski müttefiklerine karşı açık veya hibrit muharebe uygulayan, komşularının toprak bütünlüğüne saygı göstermeyen, 21. yüzyılda hala başka ülkelerin topraklarını ilhak edip oralardaki azınlıklara karşı sistematik baskı uygulayan, kendi iç sorunlarını dış politikadaki maceralarla kamufle etmeye çalışanların bu tür açıklamalarının bizim nezdimizde bir değeri bulunmamaktadır.”

“Türkiye’ye Osmanlı İmparatorluğu’nun sonunu anımsatanlar, mevcut kimlikleriyle doğduğu zamanki kimliklerini karşılaştırmalıdır. Dünyaya SSCB vatandaşı olarak gelenler bugün Rusya vatandaşıdır. Dolayısıyla 20. yüzyılda üç farklı devlet tecrübesi geçirmiş bir ülkenin sözcüsü olarak başka ülkelere devletlerin yıkılışı konusunda akıl öğretmek hayli tuhaf bir durumdur.

 

Türkiye Cumhuriyeti 1923’ten bu yana onurlu, barışçı ve dostane politikalar yürütmektedir. Kısa süre öncesine kadar aynı çatı altında yaşadığı eski müttefiklerine karşı açık veya hibrit muharebe uygulayan, komşularının toprak bütünlüğüne saygı göstermeyen, 21. yüzyılda hala başka ülkelerin topraklarını ilhak edip oralardaki azınlıklara karşı sistematik baskı uygulayan, kendi iç sorunlarını dış politikadaki maceralarla kamufle etmeye çalışanların bu tür açıklamalarının bizim nezdimizde bir değeri bulunmamaktadır.”

 

Mariya Zaharova ayrıca, Bulgaristan’ın Osmanlı yönetiminden bağımsızlığını kazandığı günde Rus diplomatları sınır dışı etmesini şu sözlerle provokasyon olarak nitelemişti:

“Sofya’nın, Bulgaristan’ın 1877-1878 Rus-Türk savaşından sonra Osmanlı yönetiminden kurtuluşunun yıldönümünden bir gün önce iki Rus diplomatı sınır dışı etme hamlesini provokasyon olarak görüyoruz. Rusya, misilleme yapma hakkını saklı tutar.”

 

 

İddiaya daha önce Teyit.org da değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...