Sezai Karakoç’un “Mona Roza’dan Ayrıldıktan Sonra Şiir Yazmayı Neden Bıraktınız?” Sorusuna “Hayatın Öznesini Kaybedince Devrik Olur Tüm Cümlelerin” Yanıtını Verdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfurus.org‘da Cemal Süreya’nın soyadındaki ikinci “y” harfini Sezai Karakoç’la Muazzez Akkaya üzerine girdiği iddiayı kaybetmesi nedeniyle attığı, Cemal Süreyya yerine Cemal Süreya şeklinde ad soyadını kullanmaya başladığına dair iddiaya değinmiştik. Ayrıca, Sezai Karakoç’un Mülkiye’de okurken aşkını itiraf ettiği ve karşılık bulamaması üzerine yazdığı ona ithafen yazdığı “Mona Roza” şiirini okuyan Muazzez Akkaya’nın intihar ettiğine dair hurafeyi de ele almıştık.

Bugünkü konumuz, Sezai Karakoç’un kendisine yöneltilen “Mona Roza’dan ayrıldıktan sonra şiir yazmayı neden bıraktınız?” şeklindeki soruya “hayatın öznesini kaybedince, devrik olur tüm cümlelerin” cevabını verdiği iddiası.

Edebiyat konulu dergilerde, şiirle ilgili sosyal medya profillerinde ve internet forumlarında bu iddianın paylaşıldığına şahit oluyoruz.

Bazı örnekler sunacak olursak:

“Mona Roza’dan ayrıldıktan sonra şiir yazmayı neden bıraktınız?” sorusuna şöyle cevap veriyor Sezai Karakoç: “Hayatın öznesini kaybedince, devrik olur tüm cümlelerin”

 

izdiham sezai karakoç
İzdiham Dergisi Sezai Karakoç’a ait olmayan söze yer vermişti (Görsel: Turan Karataş)

 

sezai karakoç hayatın öznesini kaybedince
Sezai Karakoç’a hatalı şekilde vecize atfından bulunan Kitap Cümleleri paylaşımı

 

hayatın öznesini kaybedince Devrik olur tüm cümlelerin

 

Mona Roza'dan ayrıldıktan sonra şiir yazmayı neden bıraktınız
Bilal İşgören’in Sezai Karakoç’a ait olmayan sözü yanlış şekilde atfettiği paylaşımı

 

Ancak elbette bu iddia gerçeği yansıtmıyor. Çünkü, Sezai Karakoç ne Mona Roza şiirini yazdığı kadından ayrıldı, ne Mona Roza şiiri hakkında böyle bir yorumda bulundu, ne de şiir yazmayı bıraktı.

Muazzez Akkaya’nın kendisine açılan Sezai Karakoç’u önce reddettiği sonra da onun için kaleme aldığı Mona Roza şiirini okuduktan sonra yaklaştığı Sezai Karakoç tarafından reddedildiği ve sonrasında intihar ettiğine dair anlatının şehir efsanesi olduğuna değinmiştik. Sezai Karakoç da Mona Roza şiiri ile ilgili ketum bir tutum izliyor.

Geriye dönük arşiv, arama motoru ve sosyal medya taramasında görülen izleri sözün sonradan uydurulup Karakoç’a izafe edildiğini işaret ediyor.

Uğruna Türk edebiyatının en gizemli ve en dokunaklı aşk şiirinin yazıldığı kişinin Muazzez Akkaya olduğu biliniyor. Ancak, Sezai Karakoç ile Mona Roza’nın yani Muazzez Akkaya’nın ayrılması gibi biri durum söz konusu olmamıştı. Mona Roza adlı şiirde ismi akrostişle işlenen Muazzez Akkaya Sezai Karakoç hakkında şu yorumda bulunmuştu:

“Ben okuldan sonra mutlu bir evlilik geçirdim. O döneme ait fotoğrafların çoğunu imha ettim, keşke saklasaydım diyorum bazen. Kendisiyle hiç görüşmedim, 15 yıl önce bir arkadaşım görüşmüş, onun aracılığıyla haber aldım. Kendisine, bana olan sevdasına, aşkına hep saygı duydum. Okul yıllarında da bana olan ilgisini fark etmiştim; bu şiiri yazdığını da biliyordum ama ben aynı yakınlığı duymamıştım. Belki bir yerde karşılaşırsak bir merhaba derim. Allah hepimize uzun ömür versin.” 

Öte yandan Sezai Karakoç 14 kıtalık “Mona Roza” şiirini kaleme aldıktan sonra da şiirler yazmış ve yayımlamıştır. Yani, iddia edildiği gibi son şiiri Mona Roza değildi.

“Sezai Karakoç (hayat-sanat-tenbit)” başlıklı doktora tezinde Sezai Karakoç’a odaklanan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş da bu iddia için “Sezai Karakoç için böyle şeyler kurmasak/ uydurmasak iyi olur.” ifadelerini kullanmıştı.

Konu hakkında yanıtını yazıya yansıtmak üzere Yüce Diriliş Partisi vasıtasıyla Sezai Karakoç’a ulaşmaya çalışsak da iletilerimize bir geri dönüş alamadık.

 

Sezai Karakoç’a “Hayatının Öznesini Kaybedince Devrik Olur Tüm Cümlelerin” Sözünü Hatalı Şekilde Atfeden Yazarlar

"Yazar Sezai Karakoç’un dediği gibi…
“Hayatının öznesini kaybedince, devrik olur tüm cümlelerin…”"

 

hayatin oznesini kaybedince

 

Yorumunuzu yazınız...