Fotoğrafta CHP’lilerin 1943 Yılında Vatandaşların Bıyıklarını Ölçtüğü İddiası Doğru Değil

CHP’lilerin erkek vatandaşların bıyıklarının belirlenen standartlara uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla “bıyık” ölçümü yaptığı sanılan fotoğraf aslında 1941 yılında Nazi Almanyasında ırk belirleme amacıyla yapılan “burun” ölçümlerine ait.

Yanlış İddia

 

Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) görevlilerin 1940’lı yıllarda vatandaşlara bıyık ölçümü yaptığını gösterdiği iddiasıyla paylaşılan aşağıdaki fotoğrafa sosyal medya platformlarında denk gelmiş olabilirsiniz.

 

CHP'lilerin bıyık ölçümü yaptığı sanılan fotoğrafın aslı 1941 yılında Nazi Almanyasında ırk belirleme amacıyla yapılan ölçümlere aittir

(Kaynak: GettyImages)

 

Bahse konu görseli CHP’lilerin bıyık ölçümünü yansıttığı iddiasıyla aktaran sosyal medya paylaşımlarından örnekler şöyle sunulabilir:

 

İbrahim Melih Gökçek:

“CHP ANAYASAYA BIYIK ÖLÇÜMÜNÜ KOYMAK İSTİYORMUŞ… “İSMET atamın yaptığını ben de yaparım, parti geleneği” DEMİŞSİN… DOĞRU MU KILIÇDAROĞLU..”

 

Melih Gökçek'in CHP'lilerin bıyık ölçümü yaptığı sanılan fotoğrafı paylaştığı tweeti
Melih Gökçek’in CHP’lilerin bıyık ölçümü yaptığı sanılan fotoğrafı paylaştığı tweeti

 

Melih Gökçek’in 14 Ocak 2017 tarihli paylaşımı sonrasında daha da yaygınlık kazanan bu yanlış iddianın hâlen paylaşıldığı görülüyor.

 

“Naziler gibi kafatası da ölçmesinlerde CHP bıyık ölçüyormuş 1943 de”

 

CHP'lilerin bıyık ölçümü yaptığı sanılan fotoğrafı içeren paylaşım
CHP’lilerin bıyık ölçümü yaptığı sanılan fotoğrafı içeren paylaşım

 

(Teyit.org 2017 yılında işin aslını aktarmıştı; ancak, üzerinden yıllar geçmesine rağmen hâlâ bu yanlış bilgi sanal alemde varlığını koruyor (Biz de aralıklar halinde bu iddianın doğru olup olmadığı yönünde bilgi taleplerine maruz kalıyoruz. Arşivimiz için de iddianın yanlışlığını ortaya koyan bir yazıyı kenara koymanın gerektiğini düşünüyoruz)).

 

Fotoğrafta CHP'lilerin bıyık ölçümü yaptığı iddisını içeren paylaşım
Fotoğrafta CHP’lilerin bıyık ölçümü yaptığı iddisını içeren paylaşım

 

Fotoğrafta CHP'lilerin bıyık ölçümü yaptığı iddisını içeren paylaşım
Fotoğrafta CHP’lilerin bıyık ölçümü yaptığı iddisını içeren paylaşım

 

Fotoğraf, CHP’liler tarafından 1939 ya da 1943 yılında erkek vatandaşların bıyıklarının devrimlerle belirlenen standartlara uygun olup olmadığının ölçüldüğünü göstermiyor. Hulton-Deutsch Collection adlı derlemede yer alan fotoğraf 1 Ocak 1938 tarihinde Nazi Almanyasında çekilmiş.

 

burun olcumu

 

Ayrıca, fotoğrafta bıyık değil, burun ölçümü yapılıyor. Fotoğrafta kaliper adı verilen aletle yapılan burun ölçümünün nedeni ise, vatandaşların Alman kanının saflığı, yani Aryan ırktan olup olunmadığı yönünde tespitte bulunmak.

 

biyik olcumu

 

Yorumunuzu yazınız...