Videonun Suudi Arabistan’da doğum günü kutlamasında balona bağlanıp düşen adamı gösterdiği iddiası doğru değil

Video 3 farklı ve ilintisiz görüntünün birleştirilmesiyle oluşturulmuş. Balonlara bağlı şekilde havaya yükselen kişinin görüldüğü video 2016 yılında BAE’den bir emlak şirketinin reklâmına ait. İkinci kısımda gökyüzünde görüntülenen cismin konumu, niteliği ve bağlamı tespit edilemedi. Videonun üçüncü kısmında ise 2018 yılı Eylül ayında BAE’de bir dağın tepesinden düşüp hayatını kaybeden Asyalı kadının helikopterle hastaneye nakil anı görüntülenmiş.

 

 

Suudi Arabistan’da bir erkeğin doğum günü kutlamasında gökyüzüne balonlarla gökyüzüne uçurulduktan sonra yere indirilemeyip öldüğü iddiasıyla paylaşılan görüntü şu şekilde:

 

 

 

 

Bahsi geçen videoyu aşağıdaki açıklama ile gerçek bir hadise gibi sunan paylaşımlardan örnekler:

“Suudi Arabistan’da bir aile babalarının doğum gününü kutlarken uçan balonlarla gökyüzüne uçurup video çekmek istemiş. Adamı geri indirebilmek için de balonları masaya bağlamışlar. Masa adamla birlikte uçunca adam 3 gün boyunca aranmış ve 3 gün sonunda Ürdün dağlarında ölü bulunmuş.”

 

(@tengrimiz): “Telef olmuş “

 

ucan-balonlarla-gokyuzune

 

Dr. Esmeralda (@Esmeral42507697): “Aklına soktuğumun Arapları “

 

 

 

2018 yılında ilk defa dolaşıma giren bahsi geçen video Umman’da gökyüzüne uçurulan bir erkeğin öldüğü iddiasıyla kullanılmıştı.

 

Videonun Suudi Arabistan’da ya da Umman’da doğum günü için balonlara bağlanıp uçtuktan sonra yere indirilemeyip düşüp ölen adamı gösterdiği iddiası doğru değil.

 

 

 

Paylaşılan görüntü 3 farklı ve ilintisiz videonun birleştirilmesiyle oluşturulmuş.

İlk kısımda bir erkeğin helyum dolu balonların bağlı olduğu sandalyeye oturarak havaya uçtuğu an; ikinci sekansta kaynağı ve lokasyonu tespit edilemeyen bir cismin havada uçtuğu; üçüncü sekansta ise bir kişinin sedyeyle helikoptere taşındığı an görülüyor.

(Dubai’de bir binanın çatısından diğer binaya sapanla bir insanın fırlatıldığı görülen videoya benzer şekilde) Videonun bir sandalyeye oturur vaziyette balonlarla gökyüzüne yükselen erkeğin görüldüğü ilk kısmı, Dubai’den bir emlak firmasının reklâmına ait.

Misfits Marketing Campaigns tarafından 5 Eylül 2016 günü Youtube kanalına ve sosyal medya hesaplarına yüklenen Dubai limanında kaydedilen reklâm şu şekilde:

 

 

@misfits.content.creators #viral #viralvideochallenge #viralvideo #funny #ad #flyingchallenge #flying #tiktok #JumanjiChallenge #riyadhseason #donttrythis #filmmaking #prank ♬ original sound – Misfits


 

 

CGI/VFX içeren görüntüleriyle tanınan reklam ajansı Misfit Content Creators, söz konusu reklâmı 2016 yılında Emaar Dubai Harbour adlı şirket tarafından Dubai sahilinde tasarlanan bir konut projesinin tanıtımı için hazırlamış.

Emlak piyasası bir hayli hareketli olan Dubai’de konut satışlarındaki hareketliliğe atıfla bahsi geçen video “İnsanlar en iyi manzarayı bulmak için plastik sandalyeyle uçuyorlar” (“Guys fly plastic chair in search of best view”) başlığıyla yüklenmiş.

Videonun başında da bu tip bir eylemin suç niteliğini haiz olduğu uyarısına yer verilmiş:

“WARNING: Not only did the people in this video risk their safety, but carrying out such stunt is against the law and punishable to anyone attempting such activity.”

 

Görüntünün gerçek sanılmasının ardından adı geçen reklâm şirketi, videonun gerçek mahiyetini aktaran doğrulama girişimi incelemesini “reklam filmlerimizden biri yalan haber için kullanılıyor” (“One of our campaign film is now being used for fake news“) cümlesiyle paylaşmış.

 

 

Misfits Content Creators’ı Careem adlı ulaşım teknolojisi şirketi için hazırladığı, Dubai’de bir binanın çatısından diğer binaya sapanla bir insanın fırlatıldığı sanılarak paylaşılan videodan hatırlıyoruz.

 

Dubai’den “İnsan Sapanı” Temalı Reklam Videosu

 

 

 

Videonun ikinci kısımda gökyüzünde görüntülenen cismin konumu, niteliği ve bağlamı tespit edilemedi.

 

Videonun üçüncü kısmında 2018 yılı Eylül ayında Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) Resü’l-Hayme Emirliği’nde Wadi Ghalila Dağı’nda yürüyüş esnasında dağın tepesinden düşen Asyalı kadının ağır yaralanma nedeniyle  hayatını kaybetmeden önce kurtarılıp helikopterle hastaneye nakil anı görüntülenmiş.

 

 

Yorumunuzu yazınız...