Dubai’de Bir Binanın Çatısından Diğer Bir Gökdelenin Çatısına Mancınıkla Bir İnsanın Fırlatıldığı Görülen Video Dijital Düzenlemeyle Oluşturulmuş

2016 yılında dolaşıma giren Dubai’de bir binanın çatısından diğer binaya sapanla bir insanın fırlatıldığı görülen video, CGI/VFX içeren görüntüleriyle tanınan Misfits Content Creators adlı reklam ajansı tarafından Careem adlı ulaşım teknolojisi şirketi için hazırlanmış.

 

 

Bazı sosyal medya kullanıcılarının “cennete uçuş” ya da cennete yolculuk” (“journey to heaven”) notuyla “insan sapanı” / “insan mancınığı” temalı bir videoyu paylaştığı görülüyor.

 


cennete ucus

 

OdaTV gibi bazı haber siteleri bu görüntüyü “mancınıkla fırlatılan adam gözden kayboldunotuyla ve aşağıdaki metinle paylaşmış:

“Bir gökdelenin üzerinde mancınıkla havadan metrelerce uzağa fırlatılan adamın görüntüleri sosyal medyada gündem oldu.

Görüntülerde yüksek bir bina üzerine kurulan mancınık tarzında bir düzeneğin ucunda bir adamın oturduğu görüldü.

Mancınıkta oturan adam bir süre sonra düzeneğin işlemesiyle birlikte metrelerce uzağa fırlatıldı.

Adamın havalanarak gözden kaybolduğu anlar sosyal medyada gündem oldu.”

 

mancinikla-firlatilan-adam

 

Bir erkeğin Dubai Yat Limanı yakınlarındaki helikopter pisti donanımlı bir binadan uzaktaki bir binanın çatısındaki hedef alanına doğru büyük bir sapanla fırlatıldığı; ancak, iniş alanı hedefini ıskaladığı görülen video, 2016 yılında dolaşıma girmişti.

 

insan-sapani

insan-sapanla

 

Dolaşıma girdiği dönemde gerçekliği sorgulanan video dijital düzenleme içeriyor.

Bahse konu video, CGI/VFX içeren görüntüleriyle tanınan reklam ajansı Misfits Content Creators tarafından Careem adlı ulaşım teknolojisi şirketi için hazırlanmış.

 

 

Misfits Content Creators’a ait Youtube kanalında yayınlanan bahsi geçen videonun çekim aşamasında kimsenin yaralanmadığı da (videonun sonu işaret edilerek) mizahî bir biçimde aktarılmış.

 

 

Öte yandan, yine 2016 yılında yine Dubai’de profesyonel paraşütçüler benzer bir deneme gerçekleştirmişti.

2016 yılı Haziran ayında profesyonel paraşütçüler Skydive Dubai iniş bölgesinin yakınında büyük bir sapanla havaya fırlatılmıştı.

 

insan-mancinik
Görsel: Daily Mail

 

Bahse konu gösteride bir paraşütçünün gökyüzüne doğru fırlatıldıktan sonra 90 metre yükselip paraşütünü açarak güvenli bir şekilde yere indiği görüntü şöyleydi:

 

 

Yorumunuzu yazınız...