Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın “Orta Doğu 5 Yıl İçinde Yeni Avrupa Olacak” Dediği Görüntü 5 Yıl Önce Riyad’da Düzenlenen Bir Etkinlikten

 

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 9-10 Eylül 2023 tarihlerinde düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi’nde Hint-Pasifik bölgesini Orta Doğu ve Avrupa’ya bağlayacak bir koridor konusunda mutabakat sağlandığı açıklandı.

Hindistan’dan yüklenen malların İsrail ve Yunanistan limanları üzerinden Avrupa’ya daha hızlı gönderilmesi öngörülen “Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomi Koridoru” adlı projeye Hindistan, Suudi Arabistan, BAE, Ürdün, İsrail ve Avrupa Birliği (AB) katıldı.

Hindistan’ı Orta Doğu’ya bağlayan “Doğu Koridoru” ve Orta Doğu’yu Avrupa’ya bağlayan “Kuzey Koridoru” olmak üzere iki ayrı koridordan oluşması planlanan 8166 kilometre uzunluğundaki koridor, Hindistan’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne uzanacak, ardından Suudi Arabistan, Ürdün ve İsrail’i geçerek Avrupa’ya bağlanacak.

Hindistan’ın Mumbai şehrinden başlayarak koridorla ürünlerin deniz yoluyla BAE’nin Dubai şehrindeki limana, oradan da demir yoluyla Al Gheweifat ilçesine, daha sonra Suudi Arabistan’ın Haradh ilçesinden ve Riyad şehrinden geçerek Ürdün’e, daha sonra da İsrail’in liman kenti Hayfa’ya, ardından Hayfa’dan deniz yoluyla Yunanistan’ın Pire Limanı’na, akabinde kara yoluyla Avrupa’ya taşınması planlanıyor.

Koridorun, Hindistan’a önemli stratejik ve ekonomik avantaj sağlamasının yanı sıra Asya’da Çin’e karşı büyük fırsatlar sunacağı düşünülüyor. Çin’in bölgedeki ekonomik hedeflerine meydan okuma olarak değerlendirilen koridorun Hindistan’ı Güney Doğu Asya’dan Körfez’e, Batı Asya’ya ve Avrupa’ya uzanan ticaret akışı rotası üzerinde sağlam bir şekilde konumlandırması bekleniyor.

Hindistan’ı Orta Doğu ve Avrupa‘ya bağlaması amaçlanan bu koridorun kurulmasına yönelik bir mutabakat zaptı imzalandığını Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman duyurdu.

Muhammed bin Selman’ın G20 Liderler Zirvesi’ndeki açıklamasıyla Ortadoğu’nun yeni Avrupa olacağına inanıyorum. 5 yıl içinde Suudi Arabistan bambaşka bir ülke olacak.” sözleri gündeme geldi.

 

 

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman’ın Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve Bahreyn Veliaht Prensi Salman bin Hamad ile katıldığı oturumdaki konuşmasından görüntü güncel değil.

Muhammed bin Selman’ın “5 yıl içinde Orta Doğu’nun yeni Avrupa olacağına inandığını” söylediği sözleri 5 yıl öncesinden. 

Suudi Prens Orta Doğu’nun geleceği ile ilgili beklentisini 24 Ekim 2018 tarihinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen “Geleceğe Yatırım Girişim Forumu” (“Future Investment Initiative Forum”) adlı etkinlikte sarf etti.

 

 

 

Muhammed bin Selman’ın konuşmasından ilgili kısmın Türkçemize çevirisi şöyle:

“Orta Doğu’nun yeni Avrupa olacağına inanıyorum. 5 yıl içinde 5 yıl içinde Suudi Arabistan bambaşka bir ülke olacak. Bahreyn tamamen farklı olacak, Kuveyt, Katar bile, farklılıklarımıza rağmen güçlü bir ekonomiye sahip ve önümüzdeki 5 yıl içinde tamamen farklı olacak. Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Ürdün, Mısır, Irak ve sahip olduğu fırsatlar. Önümüzdeki 5 yılda başarılı olursak birçok ülke bizi takip edecek. Önümüzdeki 30 yılda gerçekleşecek bir küresel rönesans, Allah’ın izniyle Orta Doğu’da olacak. Bu Suudilerin savaşı. Bu benim savaşım. Ölmeden Orta Doğu’yu dünyanın tepesinde görmek istiyorum. Bu hedefe %100 ulaşılacağını düşünüyorum.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...