Fransa’nın Ukrayna Büyükelçisi Etienne de Poncins’in “Artık Burada Neyi Savunduğumuzu Bilmiyoruz; Volodymyr Zelensky Bile Artık Kiev’de Değil” Sözleriyle İstifa Ettiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Fransa’nın Ukrayna Büyükelçisi Etienne de Poncins’in Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’i eleştirerek görevinden istifa ettiği yönündeki asparagas geçtiğimiz günlerde sosyal medyada dolaşıma sokulmuş.

 

Bu yanlış iddiayı aktaran Türkiye’den sosyal medya kullanıcılarından bazı örnekler şöyle sunulabilir:

 

Hüseyin Çiloğlu:

“Fransa’nın Ukrayna büyükelçisi Étienne de Poncins istifa ederek, çok önemli bir açıklamada bulundu: ‘Artık burada neyi savunduğumuzu bilmiyoruz; Volodymyr Zelensky bile artık Kiev’de değil.'”

 

Adnan Akgün:

“Fransanın Ukrayna Büyükelçisi Étienne de Poncins istifa etti ve Kievden ayrılırken şöyle dedi: 👎 Artık neyi savunduğumuzu dahi bilmiyoruz Voldomir Zelinsky bile Kievde değil o halde neden hâlâ insanları öldürtüyorsunuz?”

 

dr gadget (@ahmtclbi_ahmt): “Fransa’nın Ukrayna Büyükelçisi istifa etti. Diplomata göre, Zelensky bir süredir ülke dışındaydı.”

 

 

İddiaya kaynak olarak Rusya devleti destekli televizyon ağı RT’nin Afrika odaklı hesabı görünümüne bürünen “RT Afrique” adlı hesabından aşağıdaki paylaşımın sunulduğu görülüyor (RT France, 20 Ekim 2022 günü AFP‘ye konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Atıf yapılan RT Afrique adlı Facebook sayfası hiçbir şekilde RT ile ilişkili değildir. Bu sayfa medya RT’nin kimliğine bürünmüştür” ifadelerini kullanmış).

“Fransa’nın Ukrayna Büyükelçisi istifa etti

Fransa’nın Ukrayna Büyükelçisi Bay Étienne de Poncins az önce istifa etti.
Nitekim Ukrayna’nın başkenti Kiev’e düşen Rus ateşi tufanı sonrasında Fransız büyükelçisi istifasını sunarak hayatını kurtarmak için dün Kiev’den ayrıldığını söyledi.

Kiev’den ayrılmadan önce, Étienne de Poncins şunları söyledi: “Artık burada neyi temsil ettiğimizi bilmiyoruz, Volodymyr zelensky bile artık Kiev’de değil, neden insanları feda etmeye devam ediyoruz?”

 

 

Fransa’nın Ukrayna Büyükelçisi Etienne de Poncins, görevinden istifa etmemiş.

İleri sürülen istifa ilânına ve paylaşılan ifadelerin Fransız Büyükelçi tarafından dile getirildiğine dair bir emare bulunmuyor.

Fransa’nın Kiev Büyükelçiliği’nin ve Etienne de Poncins’in sosyal medya hesapları incelendiğinde büyükelçinin Kiev’de görevinin başında olduğu anlaşılıyor.

 

 

Etienne de Poncins, bu iddiayı aktaran sosyal medya kullanıcısına “Bu yalan bir haber lütfen hemen kaldırın” (“Il sagit dune fakenews merci de la retirer immédiatement“) yanıtını vermişti.

 

fransa-ukrayna-buyukelcisi-yalan-haber

 

Ukrayna’daki Fransız büyükelçinin görevinden istifa ettiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını Reuters, AP ve AFP gibi haber ajansları da aktarmıştı.

Fransa’nın Ukrayna Büyükelçiliği de adı geçen ajanslara yaptığı açıklamada, büyükelçinin görevine devam ettiğini doğrulamış.

Volodimir Zelenskiy’in Kiev’i ve Ukrayna’yı terk ettiği iddiası da gerçeği yansıtmıyor.

Ukrayna Başkanlık internet sitesinde günlük bazda yayımlanan Kiev’de uluslararası yetkililer ve gazetecilerle bir araya geldiği fotoğraflar ve videolar incelendiğinde Zelenskiy’in Ukrayna’yı terk ettiğine süregelen iddiaların doğruluk payının bulunmadığı anlaşılıyor.

 

Yorumunuzu yazınız...