“Dünyanın en kirli adamı” olarak nitelenen 50 yıldır banyo yapmayan 94 yaşındaki Amou Haji’nin köylülerce zorla yıkandıktan birkaç ay sonraki vefatı basına ve sosyal medyaya “duş alınca öldü” vurgusuyla yansımış.

 

İran’ın Fars eyaletinin Feraşbend ilçesine bağlı Dejgah köyünde yaşayan “Amou Haji” adlı kişinin ölümü basına ve sosyal medyaya “70 yıldır banyo yapmayan adam duş alınca hayatını kaybetti” şeklinde yansımış.

 

Milliyet:

 

“‘Dünyanın en kirli insanı’ 94 yaşında banyo yapınca öldü”

 

Sabır Haber:

 

“‘Hasta olurum’ korkusuyla 70 yıldır banyo yapmayan Hacı Amca, duş alınca hayatını kaybetti”

 

banyo-yapmayan-adam

 

“Dünyanın en kirli adamı” olarak nitelenen “Amou Haji” 94 yaşındayken Fars eyaletindeki Dejgah köyündeki evinde öldü bulunduğu haberi, İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı‘ndan alıntıyla aktarıldı. Ancak, İran’ın resmi ajansı IRNA’nın kaynak haberinde Amou Haji’nin ölüm nedenini uzun süre sonra aldığı duş ile ilişkilendiren bir atıf yer almıyordu.

Çevresindekilerin “Amou Haji” isimlendirmesi Türkçemize “Hacı Amca” olarak çevrilebilecek şahsın 50 yılı aşkın süredir hasta olma korkusuyla yıkanmadığı, banyo yapmaktan kaçınmasının küçüklüğünde yaşadığı bir travmaya dayandığı, ancak birkaç ay önce zorla duşa sokulduğu yaşadığı köyden sakinlerce belirtilmiş (Hacı Amca’dan önce, 39 yıl boyunca banyo yapmadığını belirten 67 yaşındaki Hindistan vatandaşı Kailash Singh “en uzun süre banyo yapmayan insan” olarak biliniyormuş).

 

 

Hayatı boyunca evlenmeyen, köylülerce yapılan ve kapısı olmayan bir barakada yaşayan, çöplerden ve etraftan topladığı yiyeceklerle hayatını sürdüren Hacı Amca’nın yıllarca bir hastalığa yakalanmadığı aktarılmıştı. 2014 yılında basına yansıyan yaşadığı koşullara değinen haberlerde ise Hacı Amca’nın favori yemeğinin kirpi (leşi) olduğu, çokça sigara (ve hayvan dışkısı doldurduğu piposunu) içtiği, çürük et ve eski bir yağ kutusundan su tükettiği vurgulanmış.

Ancak, Hacı Amca’nın köylülerin çabasıyla yıllar sonra yaptığı banyonun hastalanmasına ve ölümüne neden olduğuna dair bir beyana rastlanamıyor.

Çağrı Mert Bakırcı‘nın yorumuyla yazıyı sonlandıracak olursak:

“Hayatımda duyduğum en saçma korelasyon. 94 yaşında…

Aylar sonra…

Dwayne Johnson’ın yeni filminin çıkacağı da duyuruldu o ara, belki ondan ölmüştür? 🤦‍♂️

Adam çoğunlukla kirpi leşi yiyerek besleniyormuş.

Tek seferde 3-5 sigara içtiği biliniyormuş.

Piposuna hayvan dışkısı doldurup içiyormuş.

Ölmüş olması değil, bu kadar süre hayatta kalmış olması şaşırtıcı.”

Sahte Korelasyon Nedir?” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz…

Yorumunuzu yazınız...