Sancaktepe Belediyesi Başkanlık Makamında Jakuzi Bulunduğu İddiası Doğru Değil

Sancaktepe Belediyesi başkanlık makamına jakuzi inşa edildiğine dair bir delil bulunmuyor.

Eski Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü iddiayı yalanladı.

Sancaktepe’nin yeni Belediye Başkanı Alper Yeğin de başkanlık makamında jakuzi değil, lüks bir banyo bulunduğunu beyan etti.

Sancaktepe Belediyesi başkanlık katında jakuzi bulunduğu iddiasının sahibi Necati Özkan, jakuziden kastının geniş banyo teşkilâtı olduğunu aktardı.

Sancaktepe Belediyesi başkanlık makamından olduğu iddiasıyla kullanılan jakuzi görseli de e-ticaret sitelerinden alınmış.

 

 

31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen Mahallî İdareler Seçimlerinde İstanbul’un Sancaktepe ilçesinin belediye başkanlığı Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AK Parti) Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçti. CHP’li aday Alper Yeğin’in yüzde 50,59’la birinci sırada sandıktan çıkarken, Şeyma Döğücü % 41,46’da kalarak makamını kaybetti.

Sancaktepe’de yaşanan belediye başkanı değişiminin ardından 6 Nisan 2024 günü sosyal medyaya ve haber sitelerine ilçe belediye binasında jakuzi bulunduğu iddiası dolaşıma girdi.

Sancaktepe Belediyesi başkanlık katında jakuzi bulunduğu iddiasının kaynağı siyasal iletişimci Necati Özkan’ın söylemleriydi.

Necati Özkan, katıldığı Medyascope yayınında Sancaktepe Belediyesi binasında 6.000 m2, başkanlık katı, bir sürü dinlenme odası, jakuzi ve 200 m2 mutfak olduğunu iddia etti.

Necati Özkan’ın kullandığı ifadeler şöyleydi:

“Alper Yeğin’i kutlamak için Sancaktepe Belediyesi’ne gittim. Belediyenin başkanlık katı 6 bin metrekare. Bir sürü dinlenme odası, jakuzi, yemek odası ve 200 metrekare mutfak var. Bu nasıl olabilir?”

 

 

 

Eski Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü ise bu iddiayı tekzip ederek müddei hakkında “jakuzi olduğunu ispatlamazsan senden aşağı insan yokdedi.

Döğücü, başkanlık katında jakuzi olduğunu şu sözlerle yalanladı:

“Bir anneye, bir kadına iftira atmanın bedelini hem hukuk önünde hem de milletin vicdanında yargılanarak vereceksiniz.

Necati Özkan jakuzi olduğunu ispatlamazsan senden aşağı insan yok.

Ayrıca mevcut başkana sesleniyorum; jakuzi olduğunu iddia edenlere karşı hemen şimdi başkanlık makamından canlı yayın açarak bu mevzuyu temizlemenizi vicdan ve haysiyetinize havale ediyorum.

Hodri meydan.”

 

seyma dogucu jakuzi tekzip

 

Şeyma Döğücü’nün açıklamasının ardından Sancaktepe’nin yeni Belediye Başkanı Alper Yeğin, başkanlık katında lüks bir banyonun bulunduğunu aktardığı beyanında “jakuzi”ye dair bir teyide yer verilmedi:

“Kamuoyuna bilgilendirme; Basında ve sosyal medya da yer alan Sancaktepe haberleri ile ilgili olarak ; Sayın Şeyma Döğücü döneminde Başkanlık katında her hangi bir tadilat işlemi yapılmamıştır. Önceki Belediye Başkanı lüks bir banyo ve belediye başkanının ihtiyacı olmayacak şekilde bir kat tasarlamıştır. Jakuzi meselesinin çok değersiz kalacağı lüks ve batırılan bir belediye hikayesini yakın zamanda sizlerle paylaşacağım. Saygılar..”

 

 

 

Şeyma Döğücü’nün bu tekzibinin ardından Necati Özkan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda belediye başkanlık makamında “jakuzi”den kastının “kocaman banyo teşkilatı” olduğunu söyledi.

Necati Özkan’ın bahsi geçen paylaşımında yer verdiği ifadeler şöyle:

“Sancaktepe Belediye binasının başkanlık katında benim gördüğüm, kamu bütçesiyle yapılmış olan harcamanın vicdansızlığıdır hanımefendi. @SeymaDgc

Buradaki asıl konu, milletin evlatları sarsıcı ekonomik krizde büyük ızdıraplar içinde hayata tutunmaya çalışırken, bir ilçe belediye başkanının binlerce metrekarelik bir makam katını kendisine nasıl hak görebildiğidir. @SeymaDgc

İç içe geçen makam odaları, dinlenme odaları, başkana özel tam teşekküllü mutfak, yemek odaları ve benim “jakuzi” diya tarif ettiğim kocaman banyo teşkilatı… Bir kelime üstünden tepineceğinize, bu akıl almaz israfı nasıl yapabildiğinizi söyleyin hele… @SeymaDgc

Peki, görevden ayrılırken milletin parasıyla alınmış başkanlık katındaki onca eşyayı kişisel malınız gibi nasıl götürebildiniz ve koskoca katı bomboş bırakabildiniz?

Kamunun mallarını kamuya geri gönderecek misiniz? @SeymaDgc”

 

Necati Özkan’ın “banyo”yu “jakuzi” olarak lanse etmesinin ardından e-ticaret sitelerinde kullanılan jenerik “jakuzi” görseli, Sancaktepe Belediyesi başkanlık makamından olduğu algısıyla servis edildi.

Kuntbay Jakuzi adlı firmanın kendi internet sitesinde ve e-ticaret sitelerinde paylaştığı jakuzi görseli şöyle:

 

jakuzi

 

E-ticaret sitelerinde kullanılan görseli Sancaktepe Belediyesi’nde jakuzi bulunduğu iddiasıyla kullanan sosyal medya kullanıcıları / profilleri, gerçek bağlamının ortaya çıkmasının ardından görselin “temsilî” olduğunu duyurdu.

 

jakuzi-ilan

 

Örneğin, İBB Haber adlı sosyal medya hesabı bahsi geçen görseli “AKP’den CHP’ye geçen Sancaktepe Belediyesi’nin başkanlık katına Jakuzi yapıldığı ortaya çıktı.” ifadeleriyle aktardı. Akabinde “Jakuzi görseli arşiv görseldir.” açıklaması yapıldı.

 

sancaktepe-jakuzi-iddiasi

 

İYİ Parti İBB Grup Başkanvekilliği görevinden istifa eden İbrahim Özkan da “Halktan kopuk burjuva siyasetinin özeti! Ak Parti dönemi Sancaktepe Belediyesi Makam katının jakuzi odası” ifadelerini içeren paylaşımında kullandığı görsele gelen tepkilerin ardından “Görsel temsilidir.” eklemesi yaptı.

 

sancaktepe-jakuzi-odasi-iddiasi

 

Benzer şekilde, gazeteci Mehmet Andaç da iddianın yaygınlaşmasına neden olan tweetinin ardından “Jakuzi görseli arşiv görseldir.” paylaşımında bulundu.

 

İLAVE: Sancaktepe Belediye Başkanı Alper Yeğin’in Sözcü TV’den İsmail Saymaz’a gezdirdiği belediye binasında 2 başkanlık makam odası, 2 başkanlık banyosu, 1 başkanlık şark köşesi, 1 başkanlık dinlenme odası, 1 başkanlık mutfağı, 2 yemek salonu, 3 özel kalem odası, 8 başkan yardımcısı odası, 8 başkan yardımcısı banyosu bulunduğu aktarıldı.

 


1 Yorum

  1. Heriflerin fantezi dünyası o kadar geniş ki herkesi kendileri gibi sanıyorlar. Az bir yönetim ellerine geçince hemen iftira çamur başlıyor. Muhalefet karşı tarafı ne diye itham ediyorsa bilin ki kendi yapıyordur

Yorumunuzu yazınız...