Rasim Ozan Kütahyalı, Başkanlık Sistemiyle Gelen Diktatör Olmadığını İddia Etmiş

Rasim Ozan Kütahyalı, Sabah Gazetesinde 25 Ocak 2017 günü yayınlanan “Başkanlık sistemi ve otoriterleşme” başlıklı yazısında Başkanlık Sisteminin getirdiği bir diktatörlüğün olmadığını iddia etme yanlışına düşmüş:

"Şu basit soruyu CHP'lilere soralım: Başkanlık Sistemi'yle gelen hangi ünlü diktatörü tanıyorsunuz? Ben hiç tanımıyorum ve bilmiyorum..."

Rasim Ozan Kütahyalı başkanlık sistemiyle gelen “ünlü” diktatör yok imasında bulunmuş ama durum pek öyle değil. Rasim Ozan Kütahyalı’nın “ün” kıstası nedir bilemiyoruz ama sıraladığımız örnekler de epeyce ünlü diktatörlerdendir:

  • “Yarı-başkanlık sistemi” özelliklerini taşıyan ve 1933 yılına kadar devam eden Weimar Cumhuriyetinin akabinde hayat bulan Nazi Almanyasını önce Alman Şansölyesi sonra Almanya Başkanı (Reichspräsident) ve Führeri ünvanlarıyla 1933-1945 yılları arasında yöneten Adolf Hitler.
  • 1946-1955 yılları arasında Arjantin’i yöneten Peronist hareketin kurucusu diktatör Juan Perón.
  • 1954 ve 1989 yılları arasında Paraguay’ı yöneten askeri diktatör Alfredo Stroessner.
  • 1970-1973 yılları arasında Şili’yi yöneten Dr. Salvador Allende.
  • Haiti’yi 1957-1971 yılları arasında yöneten François Duvalier (Papa Doc) ve 1971-1986 yılları arasında yöneten Jean-Claude Duvalier (Baby Doc).

Tam başkanlık sistemiyle yönetilen Liberya, Nijerya, Kamerun, Sudan, Tanzanya, Gabon, Gine, Ekvator Ginesi, Fildişi Kıyıları, Angola, Namibia, Mozambik, Çad, Kenya, Uganda, Ruanda, Sierra Leone, Togo, Benin, Sudan, Zimbabve, Zambiya, Güney Sudan, Liberya, Malavi gibi ülkelerden de Rasim Ozan Kütahyalı’nın ünlü addetmeyeceği diktatör örnekleri de çıkar gerçi ama yukarıda sıralanan isimler yeterli olur diye düşünüyoruz.

 

malumatfurus hakkında 852 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz