Deniz Zeyrek ve Selçuk Tepeli’ye atfedilen “200 bin trol besleneceğine, 200 bin sığır beslenseydi, bu ülkede et ve süt sorunu kalmazdı.” sözünün anonim olduğu anlaşılıyor

 

Kamu kaynaklarıyla 200 bin troll yerine 200 bin sığır beslense et sorunu çözümlenir, tarıma büyük katkı sağlanır.” minvalinde paylaşılan sitemkâr söz, 31 Mart 2024 seçimlerinin ardından yeniden gündeme geldi.

 

200 bin trol besleyeceğinize, 200 bin sığır besleseydiniz ülkede et, süt sorunu kalmazdı.” sözü yaygın şekilde Deniz Zeyrek ve Selçuk Tepeli imzasıyla paylaşıldı.

 

Deniz Zeyrek, 31 Mart 2024 Mahallî İdareler Seçimleri sonuçlarını yorumladığı Sözcü TV’deki 2 Nisan 2024 tarihli programda şu sözleri sarf etmişti:

“İnanamazsın böyle yüzlerce trollden çok saldırgan mesajlar var böyle küfürlü mesajlar şunlar bunlar yani o ana kadar kendilerinin kazanacağına eminlerdi saçma sapan bir de bunları nasıl seçiyorlarsa insan biraz böyle yaratıcı olur yazdığının anlamı olur. En basitini yapıyorlar ben böyle küfredeyim canını sıkayım moralini bozayım vesaire falan bunun üzerine kurgulanmış. Koskoca 21 yıllık iktidarsınız, yazıklar olsun size ya, 200 bin tane trol besleyeceğinize 200 bin tane sığır besleseydiniz memleketin et sorununu da çözerdiniz süt sorununu da çözerdiniz. Millet et kuyruklarında bekleyip sizden nefret etmezdi.”

 

 

 

200 bin trol besleneceğine, 200 bin sığır beslense, bu ülkede gıda meselesinde bir sorun kalmayabilirdi.” söylemini daha önce Selçuk Tepeli de farklı programlarında kullanmıştı.

 

Tepeli, “200 bin troll yerine 200 bin sığır beslenmesi” söylemini 14 Mayıs 2023 tarihli seçimlere doğru “Gıda enflasyonuna çare için seçmen talebi” olarak aktarmıştı.

12 Nisan 2023 tarihinde eski Fox şimdi Now ekranlarında şu ifadeleri kullanmıştı.

“Et için şimdi bir seçmen talebi. Et için çok geç artık bu söylediklerim falan da. Şunu bir düşünün seçim vaadi olarak. 200 bin troll besleyeceğinize seçim vaadi olarak 200 bin sığır besleyeceğiz. Bunu seçim vaadi olarak açıklayın. Yani 200 bin, 3 bin lira verseniz ayda, ki düşünün ben ne kadar iyi niyetle bakıyorum 600 milyon lira yapar ayda. Ya da böyle bir şey yapamıyorsanız onlara ne bileyim bir maharet falan kazandırın tekeden süt çıkarmayı öğretin mesela. Uğraşsınlar yani.”

 

 

Daha öncesinde ise 16 Şubat 2023 günü aynı vurguyu yapmıştı:

“Hep algı meselesi. Hep sosyal medya yönetir gibi ülkeyi yönetme çalışma meselesi. 200 bin troll besleneceğine -ki kendi rakamlarıdır kendileri açıklıyor bunları- 200 bin sığır beslense bu ülkede gıda meselesinde bir sorun kalmayabilirdi.”

 

 

31 Ocak 2023 günü FOX Ana Haber’de Selçuk Tepeli “200 bin troll yerine 200 bin sığır” önerisini şöyle dile getirmişti (30:17’den itibaren):

“Efendim şimdi burada pek çok tahmin edebileceğiniz pek çok öneri sıralayabiliriz bu süt et meselesinin halli için. Ama daha kolay yolları da var. Bakın 200 bin sığır. Sığır beslemek. 200 bin troll beslemek yerine 200 bin sığır besleseler şimdiye kadar hafiflemişti bu mesele. Bakıyorum bu troller falan yetersizler de bir de. Verilen para da işe yaramıyor galiba anladığım kadarıyla karşılığını da alamıyorlar.”

 

 

Daha öncesinde ise 20 Ocak 2023 tarihli Fox Ana Haber Bülteni’nde de kullanmıştı.

 

 

Selçuk Tepeli, kendisine atfedilen sözü ilk defa 18 Ocak 2023 tarihinde sunduğu Fox Ana Haber Bülteni’nde bir izleyicinin mesajı olarak okumuş (28:50’den itibaren):

“Son zamanlarda izleyicilerimizden gelen mesajlar arasında süt ve et meselesi ile ilgili tarım hayvancılık darmaduman oldu. Ve hiç anlamıyor kimse bu konudan dolayısıyla bir çare de üretemiyorlar. Bununla ilgili gelen mesajlar arasında en ilgi çekicilerden birisi aslında durumu aslında gayet net tarif ediyor. ‘200 bin troll besleyeceğinize 200 bin sığır besleseniz bu memlekette böyle bir mesele kalmazdı’ diyor izleyicilerimiz.

 

 

18 Ocak 2023 tarihi öncesinde “200 bin troll yerine 200 bin sığır beslenmesi” çağrısının anonim şekilde birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından yapıldığı görülüyor.

 

200 bin troll” atfının kaynağı Eskişehir’de 2021 yılı Ekim ayında düzenlenen Hayati İnanç’ın “Can Veren Pervaneler” konulu söyleşisinde Osmanlı Ocakları Eskişehir İl Başkanı Esat Demirtaş’ın 200 bin kişiden oluşan sosyal medya ordusuyla 2023 seçimlerine hazırlandıklarına dair sözleri.

Esat Demirtaş’ın bahsi geçen etkinlikte kullandığı ifadeler şu şekildeydi:

“Sosyal medyada 200 bin kişilik ordumuzun ben yönetimindeyim. Sizin bilmediğiniz bir sosyal medya savaşı da veriyoruz. Bunu bilmenizi istiyorum. Orayı biz yönetiyoruz artık. Herkesin elinden aldık. Her gece 200 bin kardeşimle beraber gece 23.00’e kadar ailemden uzak kalma pahasına bir odaya çekilip bir mücadele veriyoruz. Ne mücadelesi veriyoruz biliyor musunuz? 2023 mücadelesi veriyoruz. Çünkü o günü almalıyız. O gün bizim günümüz. Recep Tayyip Erdoğan’ı tekrar bu davanın başına, ümmetin başına getirmeye, onu lider yapmaya ve Devlet Bahçeli ile beraber bu ülkeyi tekrar yönetmek için, yönettirmek için onların önünde ordu olmaya kefenli liderin, kefenli askeri olmaya ant içtik”

 

 

 

Troll kavramı hakkında “Troller ve Trollük Üzerine” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Türk Görünümlü Rus Operasyon Hesabı İfşası

 

Yorumunuzu yazınız...