Videoda Suudi Arabistanlı İş İnsanı Ali El Hüseyin’in Bir Travesti İle Evlendiğinin Görüldüğü İddiası UYDURMA

 

Suudi Arabistan’da Ali el Hüseyin adlı iş insanının travesti bireyle evlendiği iddiasıyla paylaşılan düğün görüntüsü şu şekilde:

 


 

 

Suudi damadın bir travesti bireyle evlendiği yönündeki asılsız iddia “Mega Mac” adlı “megamagc” uzantılı Twitter / X profilinin 30 Mart 2024 tarihli paylaşımıyla yaygınlık kazandı.

 

suudi-arabistan-travestiyle-evlilik-iddiasi

 

Mega Mac adlı profili, bir kadının umreden görüntüsünü, kendisinin Hz. Meryem olduğunu ileri sürdüğü ve şeyhliğini ilân ettiği iddiasıyla dolaşıma sokmasıyla hatırlıyoruz.

 

Bir Kadının Hz. Meryem Olduğunu İddia Ederek Şeyhliğini İlan Ettiği İddiası

 

 

Adı geçen profilin paylaşımının ardından söz konusu iddia “Suudi Arabistan’da iş adamı Ali el Hüseyin travesti biriyle evlendi.. o anlar sosyal medyada gündem oldu” gibi ifadelerle Metropol Haber, Haber Bildirimi, Medyanın 51 Tonu, ÇapaMag Magazine gibi diğer haber profillerin içeriklerini teyit etmeden aynen aktaran hesaplarca aktarıldı.

 

 

 

Bahse konu görüntü güncel değil, 2022 yılında dolaşıma girmiş.

Videodaki düğün Suudi Arabistanlı iş insanına ve travesti bireye ait değil.

Suudi Arabistanlı (ismi temin edilemeyen) bir erkeğin Faslı (adı bilinmeyen) bir kadınla düğününden görüntü, sonradan uydurulan asılsız iddia ile servis edilmiş.

Suudi Arabistan’da yaşanan dönüşümü yansıttığı vurgulanarak paylaşılan Suudi damadın ve Faslı gelinin düğününden görüntü, “Suudi Arabistan’da travesti bireyin düğünü” asparagasıyla sunulmuş.

Geçtiğimiz Mart ayında söz konusu görüntü, şeriatla yönetilen Suudi Arabistan’dan düğünlerin daha seküler ve şatafatlı olması eleştirilerek gündeme taşınmıştı.

 

Uzaktan Gelen (Uzaktan_Gelen_): “Araplar U-dönüşü yapıyor laikliğe doğru gidiyor. Dinlerini de bize kitlediler her geçen gün araplaşıyoruz.”

 

suudi-arabistan-fasli-dugun

 

2022 ve 2023 yıllarında paylaşılan “Suudi damat – Faslı gelin” düğününden görüntüler hakkında “travesti” içerikli bir yoruma rastlanamıyor.

“Suudi adam Faslı kadınla evleniyor” (“بنت المغربيه تشرك فيديو عادي – هن زوجها ب حبيبها السعودي”) gibi ifadelerle bahse konu düğünden görüntüleri aktaran paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

https://www.youtube.com/shorts/XzuFo7u6j4s?app=desktop

 

@lisa_manoban432 ليش ذي تعليقات ؟#trending #lisa_manoban432 #lalis♡ ♬ sonido original – LALIS | لاليس

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Moroccan (@marroqui.girls)’in paylaştığı bir gönderi

 

Yorumunuzu yazınız...