Videodaki kadının kendisinin Hz. Meryem olduğunu duyurup şeyhliğini ilân ettiği iddiası doğru değil

 

Kendini Mesih ilân eden Hasan Mezarcı’yı akla getiren güncel bir asparagasa değineceğiz.

 

27 Mart 2024 günü sosyal medyada beyaz örtülü bir kadının Kâbe-i Muazzama’dan görüntüsü, kendisinin Hz. Meryem olduğunu ileri sürdüğü ve şeyhliğini ilân ettiği iddiasıyla dolaşıma sokuldu.

 

Bahsi geçen görüntü:

 


Asılsız iddianın yaygınlık kazanmasına “MEGA MAC” adlı Twitter/X profilinin “Bir kadın Hz. Meryem olduğunu iddia ederek şeyhliğini ilan etti.” ifadelerini içeren tweeti yol açmış (MEGA MAC adlı profil, asılsız iddianın kaynağı olarak (4716 takipçili) “Hanedan” adlı “_fikret_simsek_” uzantılı Instagram profilini gösterdi).

 

hz-meryem-oldugun-iddia-ettigi-sanilan-kadin

Bahsi geçen görüntüyü sorgulamaksızın aynı iddia ile paylaşan profillerden örnekler:

 

Sputnik Türkiye (@sputnik_TR): “Hz. Meryem olduğunu iddia eden kadın şeyhliğini ilan etti”

 

Nasuh Bektaş (@nasuhbektas): “Bu işte çok para olduğunu duyan koşuyor Bir kadın Hz. Meryem olduğunu iddia ederek şeyhliğini ilan etti.”

 

Serkan Tanyildizi (@srkntnyldz): Tam da Cübbeli Ahmet’in afarozundan sonra denk geldiğim habere bakın! Bir kadın Hz. Meryem olduğunu iddia ederek şeyhliğini ilan etti.

 

Haber Report (@HaberReport): “Bir kadın “Hz. Meryem” olduğunu iddia ederek şeyhliğini ilan edip, mürit toplamaya başladı.”

 

Metropol Haber (@metropolmedya_): “Bir kadın Hz. Meryem olduğunu iddia ederek şeyhliğini ilan etti.”

 

Aykırı (@aykiricomtr): “Bir kadın “Hz. Meryem” olduğunu iddia ederek şeyhliğini ilan edip, sosyal medyadan mürit toplamaya başladı.”

 

ZAM Haber (@ZAMajans): “Bir kadın Hz. Meryem olduğunu iddia ederek şeyhliğini ilan etti.”

 

bir-kadin-hz-meryem-oldugunu-iddia

 

Videodaki kadın ne Hz. Meryem olduğunu iddia etmiş ne de şeyhliğini ilân etmiş.

 

 

 

Kendini “Hz. Meryem ilan etti” diye paylaşılan videodaki kişi Kübra Acar.

Kübra Acar’ın sosyal medya hesabında paylaştığı umre ziyaretine ait görüntüsü absürt bir iddia ile servis edilmiş.

Kübra Acar’ın umreden görüntülerini içeren paylaşımlarının üzerinde sosyal medyada dolaşıma sokulan videodaki gibi “Ben Hz. Meryem” gibi bir ifade yer almıyor.

 

kendini-hz-meryem-ilan-ettigi-sanilan

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

kübra acar (@kubrayliz)’in paylaştığı bir gönderi

 

 

Kübra Acar, Hz. Meryem olduğunu ilân ettiği iddiasını yalanladı ve çeşitli platformlarda şeyhlik unvanını taşıdığını ilân ederek mürit toplamadığını ve toplantılar düzenlemediğini belirtti.

Acar, videodaki kişinin kendisi olduğunu ancak üzerindeki yazının başkaları tarafından yazılarak servis edildiğini, hakaret içerikli yorumlar için yasal süreci başlattığını açıkladı.

Kübra Acar’ın ve Avukatı Selin Betül Ayyıldız’ın açıklamaları şu şekilde:

 

 

 

“Kamuoyu Açıklaması, Geçtiğimiz aylarda bir tur firması ile Umre ziyaretine katıldım. Tur kafilesi ile çekilen görüntüler tanımadığım kişiler tarafından videonun üzerine “ Ben Hz.Meryem “ yazılarak paylaşılmaya başlanmıştır. #bakire #meryem #mehti”

 

 

 

“Yazılan yazı, haberler gerçeği yansıtmamakla birlikte hiç bir araştırma yapmadan haberi yayan basın organlarına, hakaretlere karşı yasal sürecin avukatlarım Av. Selin Betül Ayyıldız Av. Mehmet İlkay Özde tarafından başlatıldığını kamuoyuna bildiririm. #meryem #bakire #mehti

 

 

Yorumunuzu yazınız...