Videoda ABD Başkanı Joe Biden’ın reşit olmayan bir çocuğa “sen seksi bir kızsın, sana söylediğimi annene söyleme” dediği iddiası doğru değil

Dijital düzenleme ile ekleme yapılan videonun orijinalinde Joe Biden’ın “Sana bir sır vereyim… Annene sana söylediklerimi söyleme” dediği duyulurken, “seksi çocuk” gibi bir ifade geçmiyor.

 

 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın katıldığı bir etkinlikte halk arasındayken bir çocuk hakkında uygunsuz yorumda bulunduğu iddiasıyla bir video dolaşıma sokuldu.

Joe Biden’ın reşit olmayan bir çocuğa: “Sen seksi bir kızsın, annene sana söylediğimi söyleme.” (“You’re one sexy kid – don’t tell Mama what I told you. You got it?“) dediği iddiasıyla servis edilen dijital düzenleme içeren görüntü şu şekilde:

 


 

Önüne düşen videoyu doğrulamadan paylaşan “olağan şüpheli” haber profillerinden örnekleyecek olursak:

 

23 Derece (@yirmiucderece): “81 yaşındaki Biden’ın genç kıza söyledikleri şok etti. ‘Sen seksi bir kızsın, sana söylediğimi anneme söyleme.'”

 

joe-biden-sen-seksi-bir-kizsin-iddiasi

THS Haber (@temmuzhaber) & Medyanın 51 Tonu (@medyanin51tonu): “ABD Başkanı Joe Biden: “Sen seksi bir kızsın, sana söylediklerimi annene söyleme””

 

TRHaber (@trhaber_com): “ABD BAŞKANI BİDEN’DAN AKIL ALMAZ SÖZLER ️ABD Başkanı Joe Biden: “Sen seksi bir kızsın, sana söylediklerimi annene söyleme””

 

Mustafa Kurnaz (@Heyula_Frekans): “Joe Biden: “Sen seksi bir çocuksun sana söylediklerimi annene söyleme. Çocuklarınızı bu küresel sapıklardan uzak tutun”

 

Videoda ABD Başkanı Joe Biden’ın bir çocuğa “Sen seksi bir kızsın, sana söylediğimi annene söyleme” dediği iddiası doğru değil.

Videoda Joe Biden, çocuk hakkında uygunsuz bir yorumda bulunmamış.

Sen seksi bir kızsın” ifadeleri videoya dijital müdahale ile eklenmiş.

Orijinal videoda Biden’ın kadının kucağında tuttuğu çocuğa “Sana bir sır vereyim. Sana söylediklerimi annene söyleme” dediği duyuluyor.

 

 

Görüntü, Başkan Biden’ın 9 Haziran 2023 günü Kuzey Carolina’daki Fort Liberty adlı askerî tesiste asker ailelerinin ekonomik güvenliğini artırmayı amaçlayan bir başkanlık emrini imzaladığı törenin akabinde kaydedilmiş.

 

Geçmişte “koklama” sesi eklenerek de servis edilen Başkan Biden’ın bir anne ve bebeğiyle sohbetini içeren görüntünün orijinali şöyle (Joe Biden’ın Fort Liberty’de asker ailelerinin arasına karıştığı anda kaydedilen şu bağlantıdaki videonun 48. dakikasında ilgili an farklı açıdan görülebilir):

 


Görüntünün orijinali “saucedofamily” uzantılı TikTok profiline 10 Haziran 2023 tarihinde yüklenmiş.

@saucedofamily interesting day #joebiden #president #fortliberty #metthepresident #army #fyp ♬ original sound – Lizz H

 

 

Söz konusu profildeki paylaşıma yapılan yorumlarda Joe Biden’ın çocuğa ne söylediğini soran bir kullanıcıya “Ona bir şey söylediğini sanmıyorum çünkü bir şey söylediğini duymadım, bence sadece bir şey söylüyormuş gibi yaptı.” yanıtı verilmiş.

 

Videoya eklenen “seksi çocuk” hitabı, Biden’ın sözleri söylediği gibi ikna edici bir şekilde seslendirmek için yapay zeka araçlarıyla hazırlanmış olabilir.

 

Görüntünün dijital müdahale içerdiğine daha önce AP, Reuters ve AFP gibi haber ajansları da değinmiş.