Video Gazze’ye Destek Çağrısında Bulunan İmamın Suudi Askerler Tarafından Gözaltına Alınma Anına Ait Değil

Suudi Arabistan’dan yetkililer, 3 Mart 2018 günü Yanbu kentindeki camide Cuma namazı esnasında kaydedilen videoda zorla minberden indirildiği görülen kişinin cami imamı değil, vaiz rolüne giren akıl hastası bir şahıs olduğunu açıklamış.

 

Hamas’ın 7 Ekim 2023 günkü İsrail yerleşkelerine saldırılarının ardından İsrail’in abluka altına alıp binlerce insanın ölümüne neden olduğu Gazze’ye yönelik Arap liderlere destek çağrısında bulunan bir imamın tutuklandığı sanılarak eski tarihli ve ilintisiz bir video dolaşıma sokulmuş.

 

Bahsi geçen görüntü şu şekilde:

 


 

 

Videoyu Gazze’ye destek çağrısı yapan imamın Suudi askerler tarafından gözaltına alındığı ana ait olduğu iddiasıyla sunan paylaşım örneği:

 

Ali Demirdas (@DrDemirdasEn): “Camide, “Gazze’ye yardım edin.” diyen imamın Suudi askerler tarafından gözaltına alınma anı.”

 

gazzeye-yardim-edin-diyen-imam-sanilan

 

Söz konusu görüntünün Suudi Arabistan’da yöneticilere Gazze’yi destekleme çağrısında bulunan bir cami imamının tutuklanmasıyla ilgisi bulunmuyor.

 

Video güncel değil, 2018 yılı Mart ayında (Suudi Arabistan rejimini eleştirdiği gerekçesiyle gözaltına alınan imama ait olduğu iddiasıyla) dolaşıma girmiş.

 

 

 

 

Videoda Suudi Arabistan’ın Yanbu kentinin el-Nakhl bölgesinin merkezindeki (batı) Cebriye Camii’nde 2 Mart 2018 Cuma günü kılınan Cuma namazı öncesinde yaşlı bir şahsın hutbe vermeye yetkisiz olduğu gerekçesiyle minberden indirildiği an görülüyor.

Suudi Arabistan yetkilileri tarafından yapılan açıklamada minberde vaaz veren şahsın cami imamı değil, psikolojik rahatsızlığı bulunan bir şahıs olduğunu açıklamış.

İslami İşler Bakanlığı’nın Medine bölgesi şubesinin resmî sözcüsü Majid bin Ghaleb Al-Muhammadi zorla minberden indirilen yaşlının psikolojik bir hastalıktan muzdarip olduğunu belirtmiş.

Medine Polisi, Cuma namazı sırasında minbere çıkıp ibadet edenlere vaaz eden yaşlı hastanın tedavi ve bakım için ailesine teslim edildiğini duyurmuş.

Polis sözcüsü tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmış:

“Yaşlı bir kişinin camilerden birinin minberine çıktığı ve tutarsız ifadeler söylediği ve ibadet edenler tarafından aşağıya çekildiği, sosyal medyada dolaşan video klibe atıfta bulunularak Olayın Yanbu’daki bir camide meydana geldiği, minbere çıkan 70’li yaşlarındaki vatandaşın psikolojik rahatsızlıkları olduğu, özel bir hastanede tıbbi kaydının bulunduğu ortaya çıktı. Hastanesi’ne kaldırılan ve durumunun sürekli takip gerektirdiği öğrenilen Şahin’in tedavi ve bakımları tamamlanarak ailesine teslim edildi.”

Bahsi geçen vaka Arapça haber sitelerinde şu ifadelerle aktarılmış:

“Olaya tanık olan Yanbu Eğitim Farkındalığı başkanı ve Jabriya Camii vaizi Abdul Rahman Hamid Al-Ahmadi, “Sabq”a yaptığı açıklamada, “vaiz kılığında, akıl hastası bir adamın ibadet edenlerin anlattıklarına göre minbere çıktığını” söyledi. saat on ikide cihazlar ve mikrofonlar açık değildi ve geldiğimde onu buldum.” Saat 12.38’de benden önce podyumda.”

“El-Ahmadi” şunu ekledi: Aşağı inmesini istedim, o reddetti ve müezzinden ezan okumasını istedi, ancak o reddetti ve vaaz vermeye ve dengesiz sözler söylemeye başladı. “İslami İşler Müdürü ve polis en iyi şekilde onu yakalamaya çalıştı ama o reddetti” diye konuştu. Bunun üzerine gerekli tedbirler alınarak aşağı indirildi, cuma namazını camide kılmaya bırakıldı, namazın ardından da gerekli işlemlerin tamamlanması için tüm sakinliğiyle karakola götürüldü.”

İslami İşler Bakanlığı’nın Medine bölgesi şubesinin resmi sözcüsü Majid bin Ghaleb Al-Muhammadi de yaşlı kişinin psikolojik bir hastalıktan muzdarip olduğunu doğruladı”

 

 

Görüntünün gerçek arka planı 2023 yılı Kasım ayında Verify Syria adlı doğrulama girişimi tarafından aktarılmıştı.

 

 

Yorumunuzu yazınız...