ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in Kalçalarına Elini Koyduğu Sanılan Fotoğraf Montaj İçeriyor

Yanlış İddia

 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın ülkesini işgal harekâtına başladığı 2022 yılı Şubat ayından sonra ABD’ye yaptığı ilk ziyarette 21 Aralık 2022 günü Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden tarafından ağırlandı.

Bu ziyaretin hemen ertesi günü sosyal medyada “ABD Başkanı Biden ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Beyaz Saray önünde…” notuyla montaj bir görsel ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’in kalçalarını ellediği iddiasıyla paylaşılmaya başlanmış (Ensonhaber.com gibi bazı haber siteleri ve Absürt Haberler gibi Twitter profilleri de bu görseli gerçek algısıyla aktarmış).

 

biden-zelenskiy-montaj

 

biden-zelensky-montaj

 

Fotoğrafın orijinalinde Joe Biden’ın sağ eli Volodimir Zelenskiy’in sırtında yer alıyor (Hâliyle Biden’ın sağ kolu, montaj fotoğraftaki kadar da uzun değil).

 

biden-zelenskiy-orijinal

biden-zelenskiy-fotomontaj

 

ABD Başkanı Joe Biden’ın eşi Jill Biden, bahse konu fotoğrafı sosyal medya hesaplarında şöyle paylaşmıştı:

Biden çifti ve Zelenskiy’in Beyaz Saray önünde birlikte görüntülendikleri video kayıtta da sanıldığı gibi bir durum görülemiyor.

 


 

Yorumunuzu yazınız...