Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in 2019 Başkanlık Seçim Sürecinde Kiev Olimpiyat Stadyumu’nda Düzenlenen TV Tartışmasına Katılmadığı İddiası Doğru Değil 

Yanlış İddia

 

Yılmaz Özdil’in Sözcü gazetesindeki 26 Şubat 2022 tarihli “Ukrayna yazık etti Ukrayna’ya” başlıklı yazısında Rusya’nın işgâl ettiği Ukrayna’nın Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in “Halkın Hizmetkarı” adlı TV programında rol alırken devlet başkanlığına uzanan sürecini konu edinmiş ve “komedyen” başkan seçiminin Ukrayna halkı açısından menfî sonuçlara yol açtığını vurgulamış.

Yazının konusu Ümit Özdağ’ın 23 Şubat 2022 günkü sosyal medya paylaşımıyla aynı noktada buluşuyor:

“Ukrayna halkı bir komedyeni Cumhurbaşkanı seçerken bu seçimin sonucunun bir trajedi olacağını öngörmeliydi.Rusya ile komşu iseniz yöneticiniz stratejist olmalı.Yaşananlar kaçınılmaz değildi.Komedyen halkını felakete sürükledi.Sadece dış güçler değil, halklarda sonuçdansorumludur”

Özdil, söz konusu yazısında Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in 2019 cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde rakiplerinden kaçan bir iletişim stratejisi izlediğini ileri sürdüğü yazısında Zelenskiy’in Kiev Olimpiyat Stadı’nda rakibi Poroşenko’nun karşısında çıkmadığını iddia etmişti:

“Enteresanlıklar bitmiyordu… Geçimini televizyon ekranlarından sağlayan, televizyon ekranları sayesinde devlet başkanlığına aday olan komedyen, rakipleriyle televizyon tartışmalarına çıkmıyordu, seçim kampanyası boyunca televizyondan kaçtı.

 

Hatta, Kiev Olimpiyat Stadı’nda rakibi Poroşenko’yla televizyon tartışması organize edildi, 70 bin seyirci geldi, tribünler doldu, televizyonlar canlı yayına başladı, komedyen gelmedi.

 

Habire televizyon reklamı veriliyor, habire sosyal medya reklamı veriliyor, habire caddelere afişleri asılıyor, ama rakipleriyle asla biraraya gelmiyordu, tek kişilik şov yapıyordu.

 

Daha enteresanı… Seçim kampanyası boyunca röportaj vermedi, asla basın toplantısı düzenlemedi, gazeteciler kendisine bir tek soru bile soramadılar. Habire tek taraflı olarak kendisi konuştu.

 

Bu monolog iletişim yöntemiyle, insanların algısında hep o dizideki başkan olarak kaldı, makyajı hiç bozulmadı.

 

ukrayna yazik etti ukraynaya

 

Özdil’in iddiasının aksine Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, 19 Nisan 2019 tarihinde Kiev Olimpiyat Stadyumu’nda düzenlenen TV tartışmasına katılmıştı.

 

zelenskiy poroshenko atismasi

 

Zelenskiy, ilginç atışmalara sahne olan TV’de yayınlanan tartışmada rakibiyle birlikte sahnede yer almıştı:

 

 

Petro Poroşenko ve Volodimir Zelenskiy arasındaki tartışma kaydının tamamı:

 

 

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen ilk tur seçimde hiçbir aday salt çoğunluk sağlayamadığı için en çok oy alan Zelenskiy ve Poroşenko’nun katıldığı 21 Nisan 2019 günü düzenlenen ikinci turda Zelenskiy oyların yaklaşık % 73,2’sini alarak Ukrayna Devlet Başkanı seçilmişti.

Volodimir Zelenskiy’in Kiev Ulusal Ekonomi Üniversitesi’nin Kriviy Rig kampüsünden hukuk diploması aldığı biliniyor.

Özdil’in yazısında yer verdiği “Zelenskiy’in Ukrayna’nın en karanlık oligarklarından İgor Kolomyskiy ile yakın ilişki içinde bulunduğu” iddiasına Ukrayna basınında da rastlanabiliyor.

 

Yorumunuzu yazınız...