ABD Başkanı Joe Biden’ın Bir Toplantıda Devlet Sırlarını Sattığını Resmen Açıkladığı İddiası Doğru Değil

ABD Başkanı Joe Biden’ın 23 Haziran 2023 Tarihinde Beyaz Saray’da Düzenlenen Toplantıya Başlarken Yaptığı Devlet Sırlarını Sattığı Yönündeki Şaka Gerçek Sanılmış

Hindistan Başbakanı Narenda Modi ve teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantının başında Başkan Biden’ın yaptığı konuşma kırpılarak paylaşılmış.

Yanlış İddia

 

ABD Başkanı Joe Biden ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 23 Haziran 2023 günü Beyaz Saray’da yapay zeka, yarı iletkenler ve uzay dahil teknoloji sektöründeki yenilikler ile yatırımları görüşmek üzere ABD’li ve Hindistanlı şirketlerin üst yöneticileriyle bir araya geldi.

Toplantının başında Başkan Biden’ın Hindistan Başbakanı Modi ve Apple, Google, Microsoft gibi teknoloji devlerinin CEO’larının katıldığı toplantıya başlarken devlet sırlarını sattığı yönünde yaptığı şaka sosyal medya platformlarında gerçek addedilerek aktarılmış.

 

Mete Gündoğan: “Gülün gülün:), Başkan Biden, devlet sırlarını sattığını “resmen” açıklıyor. Tabi herkes bunu bir gaf olarak değerlendirip, olayı Biden’ın yaşlılığına verecektir. Haklıdırlar. Ben de aynı şeyi düşünüyorum. …”

 

Derin Düşünce .Org (@DDGrubu): “Biden devlet sırlarını sattığını anlatıyor..”

 

biden-devlet-sirlarini-sattigini-anlatiyor-iddiasi

 

23 Haziran 2023 tarihli Hindistan Başbakanı Narenda Modi ile birlikte ABD menşeli teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticileri bir araya getiren toplantıya Biden devlet sırlarının satışına dair bir şaka ile başlamış.

Toplantının başlangıcından görüntü, Biden’ın devlet sırlarını sattığı yönündeki şakaya dair kullandığı “şakası bir yana” (“all kidding aside”) ifadesi kesilerek paylaşılmış.

 

 

Beyaz Saray internet sitesinde yayımlanan toplantının transkripsiyonunda da Biden’ın şaka atfı görülebiliyor:

 

PRESIDENT BIDEN:  Okay.  We — I was just thanking the — anyway, I started off without you, and I sold a lot of state secrets and a lot of very important things that we shared.  (Laughter.)
 
Now, all kidding aside — look, we’re teaming up to design and develop new technologies that are going to transform the lives of our people around the world.  And together, we’re lifting the private and public partners to make this possible, including launching a new program between India and America — American astronauts, Indian astronauts, and entrepreneurs, scientists, students.

 

BAŞKAN BIDEN: Tamam. Biz – ben sadece teşekkür ediyordum – neyse, sizsiz başladım ve birçok devlet sırrını ve paylaştığımız birçok önemli şeyi sattım. (Kahkahalar.)
 
Şimdi, şaka bir yana – bakın, dünyanın dört bir yanındaki insanlarımızın yaşamlarını değiştirecek yeni teknolojiler tasarlamak ve geliştirmek için bir ekip oluşturuyoruz. Ve birlikte, bunu mümkün kılmak için özel ve kamu ortaklarını kaldırıyoruz, buna Hindistan ve Amerika arasında yeni bir program – Amerikan astronotları, Hintli astronotlar ve girişimciler, bilim adamları, öğrenciler – dahil ediyoruz.

 

joe-biden-devlet-sirlarini-sattim-saka

 

Siyasetçilerin benzer şekilde konuşmalarının cımbızlanarak kullanıldığı örneklere değindiğimiz Makaslanarak Bağlamından Kopartılan Söylemler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...