Videoda Mısır’da bir otelin çatısına çıkıp düşüp ölen kişinin İsrail’e yönelik farkındalık oluşturmak isteyen bir İsrailli aktivist olduğu iddiası doğru değil

 

 

Şizofreni hastası Mısırlı bir kadının Kahire’deki bir otelin 26. katından düştüğü trajik görüntü söylentiler eşliğinde farklı şekilde lanse edilmiş.

Mısırlı kadının son anlarından görüntü bir İsrail’li bir aktivistin Mısır’da, desteklediği İsrail’e yönelik farkındalık oluşturmak için çıktığı otelin çatısından düşüp öldüğü anı yansıttığı iddiasıyla dolaşıma sokulmuş.

Kahire’de Nil Nehri’nin kıyısındaki bir otelin 26. katında aydınlatmalı ilan panosunun üzerine oturup bazı cümleler sarf ederken kendisine yardım etmeye çalışanların uzattığı ipi tutarken düşen kadının görüldüğü video şöyle:

 

https://twitter.com/malumatfurusorg/status/1746822800621338631

 

İntihara teşebbüs edip 26. kattan otelin altındaki bir restoranın tepesine düşüp ölen kadını İsrailli aktivist olarak lanse eden paylaşım örneği şu şekilde:

 

Ulak Medya (@Ulaqmedya): “İsrail’li bir aktivist Mısır’da , İsrail’i farkındalık oluşturmak suretiyle desteklerken,otelin çatısından zemine çakıldı ve öldü “

 

israilli-aktivist-farkindalik-intihar-iddiasi

 

Görüntüyle ilgili Arapça paylaşımlardaki ifadeleri Türkçeye çevirip -intihar eden kadının İsrailli olduğuna dair bir atıf yapmadan- aktaran paylaşımlardan örnekler şöyle:

 

Basın (@KorkmayanBasin): “Bu Kadın, Nil Nehri Üzerindeki Fairmont Nile City Hotel’in Üstünde, Siyonist İsrail sevgisini anlatan bir TikTok videosu çekiyordu takipçileri için. ”For the love of Israel” dedi ve”

 

Yusuf Metin (@yusuf_metin46): “Bu Mısırlı Kadın, Nil Nehri Üzerindeki Fairmont Nile City Hotel’in Üstünden İsrâil SEVGİSİ Hakkında Tik Tok Yapıp Şöyle Diyordu: -For the love of Israel! Vee Otelin Tepesinden Düştü. Göçtü Gitti Fâni Dünyadan..”

 

Mısır’da Zamalek bölgesindeki Nil Nehri’ne bakan ünlü bir otelinde 26. katından kendini atan kadın İsrailli değil, olayın meydana geldiği otelde çalışan turizm otelcilik mezunu şizofreni hastası bir kadın.

Mısır basınında kadının İsrailli olduğuna ya da İsrail’e destek vermek için TikTok çekmek için yüksek binanın kenarına çıktığına dair bir aktarım yer almıyor.

Mısırlı güvenlik birimlerinin incelemesinden basına yansıyan haberlerde otelin üst kısmının kenarındaki cam çiti aştığı ve bir aydınlatma panelinin üzerine oturduğu, binanın kenarındaki ilan panosu üzerine oturan kadına yardım etmek isteyenlerin bir ip uzattığı, tereddüt ve korku içindeki kadının tam olarak anlaşılmayan cümleler sarf ettiği aktarılmış.

Kahire Savcılığı’nın intihar vakasıyla ilgili yaptığı incelemede otelin 26. katından düşen kadının Mısırlı ve 29 yaşında olduğu, daha önce evli olduğu, eski eşinden bir süre önce ayrıldığı, şizofreni hastası olduğu, Kahire’deki bir akıl hastanesinde tedavi gördüğü tespit edilmiş.

Müntehir kadının son dönemde ağır bir psikolojik kriz yaşadığı belirlenmiş.

İntihar eden kadının ailesi de soruşturmayı yürüten birime kızlarının şizofreni hastası olduğuna ve Abbasiya Ruh Sağlığı Hastanesi’nde tedavi gördüğüne dair belgeleri sunmuş.

Mısırlı yetkililer, kadının intihar teşebbüsünün sebebini öğrenmek için görgü tanıkları ve otel çalışanlarını sorgulamaya devam ederken, kazadan önce kadının başına gelenleri öğrenmek için güvenlik kameralarına da el koymuş.

 

 

Yorumunuzu yazınız...