BBP Lideri Mustafa Destici’nin “Analar,Babalar ağlamasın diye özerkliği kabul edebiliriz(onun için oslo’ya,apoyla ve kandille görüşmeye devam)” ifadelerini içeren 30 Eylül 2012 tarihli tweetinin arşiv bağlantısına Internet Archive Wayback Machine üzerinden erişim sağlanabiliyor. Ancak bu ifadelerin Mustafa Destici’nin kendi düşüncesi değil, 2012 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından çıkarımları olarak zikrettiği anlaşılıyor.

 

 

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 12 Ocak 2024 tarihinde bir üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada 9 askerimizin şehit olmasının ardından Cumhur İttifakı’nda yer almayan muhalefet partilerini eleştirerek terörle topyekün mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan bir paylaşım yaptı.

 

 

 

İşbu paylaşımının ardından 14 Ocak 2024 tarihinde BBP Lideri Mustafa Destici’nin Çözüm Süreci esnasında Twitter / X hesabından 30 Eylül 2012 tarihinde atıldığı ve gündeme gelmesinin akabinde silindiği iddiasıyla “Analar,Babalar ağlamasın diye özerkliği kabul edebiliriz(onun için oslo’ya,apoyla ve kandille görüşmeye devam)” ifadelerini içeren bir ekran görüntüsü sosyal medya platformlarında paylaşılmaya başlandı.

 

mustafa-destici-ozerklik-tweeti

 

Mustafa Destici ise 15 Ocak 2024 günü Twitter / X hesabından yaptığı paylaşımda bahsi geçen ifadeleri içeren tweeti atmadığını, sahte tweet görüntüsü ile kendisine saldırıldığını belirtti ve yasal yollara başvuracağını açıkladı.

Destici’nin tekzip paylaşımı şu şekilde:

“BU ÇAMUR BİZE YAPIŞMAZ, BU İFTİRA BİZ DE TUTMAZ.

Öncelikle bizim, “Çözüm Süreci” olarak adlandırılan uygulamanın öncesi ve sonrasındaki tavrımız net ve ortadadır.

“Terörle, teröristle müzakere edilmez, mücadele edilerek yok edilir.” Terör örgütünün siyasi uzantılarıyla iş birliği içinde olanların, ya da işbirliği içinde olanlarla yol yürüyenlerin şehitlerimizi istirmar etmeleriyle ilgili son paylaşımlarımız üzerine, bu gece saat 02.00’de, hangi çevrelerden ve hangi ajanlar tarafından servis edildiğini bildiğimiz ironi bile olmayan “sahte” tweet görüntüsüyle bize saldıranlar şunu bilsinler ki;

Bu çamur bize yapışmaz,

Bu iftira biz de tutmaz.

Bu sahtekarlığın planlayıcıları ve aracılarıyla yargı önünde elbette hesaplaşacağız.

Bu vatan haini, terör seviciler; Tarih ve millet önünde olduğu gibi, yargı karşısında da mahkum olacaklardır.

NOT: Ayrıca bu çirkin operasyona sazanlık yapanları da, mal bulmuş mağribi gibi saldıranları da not ettik.”

 


mustafa-destici-ozerklik-tweeti-yalanlama

 

Söz konusu paylaşıma internet arşivlerinde yapılan taramada erişilebiliyor (Sanal arşiv siteleri hakkında ilave bilgi için “Kaybolmasından Endişe Edilen Bağlantıların Arşivlenebileceği İnternet Siteleri” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz).

 

Wayback Machine üzerinden erişilebilen ilgili paylaşımın ekran görüntüsü şu şekilde:

 

mustafa-destici-ozerklik-tweet

 

252440111302709248 uzantılı tweete sosyal medya kullanıcılarının verdiği yanıtlara erişilebiliyor.

 

Bir örnek:

 

 

 

Barış Terkoğlu ve Gökhan Özbek gibi gazeteciler de Destici’nin tweetinin görüldüğü görüntüleri paylaştı.

 

 

 

30 Eylül 2012 günkü paylaşımları incelendiğinde bu cümleleri Mustafa Destici’nin kendi ifadeleri olarak değil, ilgili dönemde Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından çıkarımları olarak zikrettiği anlaşılıyor.

 

mustafa-destici-ozerklik-tweeti-aciklama

 

Mustafa Destici’nin Twitter / X hesabında “Oslo” taraması yapıldığında aşağıdaki paylaşımlara rastlanıyor:

 

“Ha Oslo’da pkk lılar la görüşmüssün ha mecliste siyasi uzantıları ile ne farkeder.Tutuklu vekillerin geçmişine ve bugününe bir baksınlar”

30 Nisan 2012

 

“Çözülme süreci ile PKK’yı meşrulaştırıp güçlendirenler şimdi üçüncü göz(ABD)’e evet derlerse mesele uluslararası boyut kazanacak.(Oslo gibi)”

20 Kasım 2014

 

“3) İmralı da terörist başı ile müzakereler,Oslo görüşmeleri,çözüm süreci, Dolmabahçe mutabakatları hangi iktidar döneminde olmuştu.”

5 Şubat 2016

 

 

Yorumunuzu yazınız...