Marmaray Bilet Zammının TCDD Tarafından Yapıldığı İddiası Doğru Değil

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü değerlendirmesi çerçevesinde belirlenen Marmaray zammı kararı İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut’un başkanlığında UKOME tarafından alınmış ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun onayıyla yürürlüğe girmiştir.

Yanlış İddia

 

İstanbul’da ulaşıma yapılan son zamlar, siyasi kutuplaşmanın da etkisiyle ülke gündeminde ön plana çıktı. Yapılan zamların etkisiyle Marmaray’da en kısa mesafe olan 1-7 istasyon arası tam geçiş 2,60 TL’den 3,50 TL’ye yükseldi. Ancak, Marmaray’daki % 35’lik zammı kimin yaptığı konusu tartışmalı bir hâl aldı. Kimi Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nı (TCDD) kimi de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) suçladı.

Marmaray bilet ücretlerine yapılan zam nedeniyle TCDD’yi hedef gösteren paylaşımlardan bazıları şu şekildeydi:

 

Marmarat bilet zammı kararının TCDD tarafından alındığı iddia eden paylaşım
Marmarat bilet zammı kararının TCDD tarafından alındığı iddia eden paylaşım

 

Marmaray'a yapılan zam kararının TCDD tarafından alındığını öne süren Fox TV haber paylaşımı
Marmaray’a yapılan zam kararının TCDD tarafından alındığını öne süren Fox TV haber paylaşımı

 

Ancak iddiaların aksine, Marmaray bilet ücretlerine yapılan son zammın tamamen TCDD tarafından belirlendiği iddiası doğru değil.

 

Marmaray Zammını Kim Yaptı?

TCDD’ye bağlı olsa da Marmaray biletlerine yapılan zam kararı, İstanbul içi ulaşım tarifelerini belirleyen Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından alınmıştı.

İstanbul’da şehiriçi toplu ulaşım ücret tarifeleri 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu gereği TCDD tarafından değil, UKOME tarafından belirlenmektedir. 5216 sayılı Kanun’un 9. maddesi uyarınca UKOME kararları, büyükşehir belediye başkanının onayı ile yürürlüğe girmektedir ve UKOME tarafından toplu taşıma ile ilgili alınan kararlar, belediyeler ve bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilgililer için bağlayıcıdır.

Marmaray bilet fiyatlarına yapılan % 35’lik son zam kararı da İBB Başkanlığındaki (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD 1. Bölge Müdürlüğü temsilcisinin de üyesi olduğu) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından alınmış.

 

Marmaray zam kararına dair UKOMU karar taslağı ilk sayfası
Marmaray zam kararına dair UKOMU karar taslağı ilk sayfası

 

Marmaray trenleri ücret düzenlemesine ilişkin son alınan karara ilişkin imzaya sunulan UKOME karar taslağı incelendiğinde, Marmaray bilet zam teklifinin İBB’nin Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü değerlendirmesi çerçevesinde belirlendiği, Esnaf Odası temsilcisinin şerh düştüğü anlaşılıyor (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın başkanlık ettiği (ya da yerine vekil tayin edebildiği) UKOME, başkan hariç 21 üyeden oluşmaktadır. İmzaya sunulan belgede bazı isimlerin imzasının eksik olması, imza/paraf sunum sırasından kaynaklanmaktadır)

 

Marmaray zam kararına dair UKOMU karar taslağı imza sayfası
Marmaray zam kararına dair UKOMU karar taslağı imza sayfası

 

2019 yılı fiyat artışına ilişkin evraklarda da TCDD’nin değil UKOME’nin süreçte etkin rol oynadığı görülmektedir.

 

UKOME'nin "Marmaray Trenleri Ücret Düzenlemesi" teklifi hususunda aldığı 06.03.2019 tarih ve 2019/3-1 sayılı kararı tebliğ eden  İBB Ulaşım Daire Başkanlığı yazısı
UKOME’nin “Marmaray Trenleri Ücret Düzenlemesi” teklifi hususunda aldığı 06.03.2019 tarih ve 2019/3-1 sayılı kararı tebliğ eden  İBB Ulaşım Daire Başkanlığı yazısı

 

Konuyla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın basın açıklamasında da bu husus vurgulanmış.

  • İstanbul’da şehiriçi toplu ulaşım ücret tarifeleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı başkanlığında toplanan Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) kararları doğrultusunda yürütülmektedir.
  • İBB Başkanlığındaki UKOME tarafından bugün itibariyle geçerli olmak üzere İstanbul’da tüm şehiriçi toplu ulaşım hizmetlerine yüzde 35 oranında zam kararı alınmıştır.
  • Söz konusu karar çerçevesinde ortak kart kullanılan İETT otobüsleri, metro hatları, tramvaylar ve Marmaray’da yüzde 35 oranındaki zam, İBB tarafından uygulanmıştır.
  • Görüldüğü üzere Marmaray’da ulaşım hizmetlerine yapılan yüzde 35 oranındaki zam, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yönettiği Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin kararıyla İBB tarafından uygulanmaktadır.

 

Ancak, UKOME bünyesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı temsilcilerinin de yer aldığı hususuna değinilmemiş.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Marmaray ulaşım zammının TCDD tarafından değil UKOME tarafından gerçekleştirildiğini aktaran basın duyurusu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Marmaray ulaşım zammının TCDD tarafından değil UKOME tarafından gerçekleştirildiğini aktaran basın duyurusu

 

Özetle, İBB’nin Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü değerlendirmesi çerçevesinde belirlenen Marmaray zammı kararı İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut’un başkanlığında UKOME tarafından alınmış ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun onayıyla yürürlüğe girmiştir.

 

 

Yorumunuzu yazınız...