Michelin yıldızlarının çıkış hikâyesi de Fransız lastik üreticisi Michelin firmasının sürücülere ve yolculara kaliteli otel ve restoran önerileri sunarak deneyimlerini iyileştirme çabasına dayandığı aktarımı doğru

“Gastronominin Oscar Ödülü” “Michelin yıldızı”, restoran ve otellerin kalitesini değerlendirmek amacıyla “Michelin Rehberi” tarafından verilen prestijli bir ödüldür

 

Dünyanın en prestijli gastronomi ödüllerinden biri olan, restoranların yemek kalitesi, servis kalitesi ve ambiyans kalitesine göre verilen Michelin yıldızlarının otomobil lastiği üreten Michelin tarafından verildiğini keşfeden sosyal medya kullanıcıları bu durumu şaşkınlıkla karşılayabiliyor.

 

“restoranlara verilen michelin yildizini otomobil lastigi firmasi olan MICHELIN veriyormus???? ne????”

“Bunun çıkış hikayesini okumuştum. Michelin firması, uzun yola çıkan sürücüler için bir çeşit yol üstündeki restoranları, tesisleri vb anlatan “el kitabı” çıkarıyor. Çok tutuyor, bir dahakine sadece “kaliteli” yerleri ekliyorlar. Zamanla bu günümüzdeki haline kovuşuyor işte.”

“Çok fake hikaye havası veriyor ama kesin gerçektir”

“Evet bir bu, bu bir de Avon’un çıkış hikayesi…”

 

 

Bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından “sahte” olarak değerlendirilse de Michelin yıldızları ünlü otomobil lastiği firması Michelin tarafından verilmektedir… Michelin yıldızlarının çıkış hikâyesi de Fransız lastik üreticisi Michelin firmasının sürücülere ve yolculara kaliteli otel ve restoran önerileri sunarak deneyimlerini iyileştirme çabasına dayanıyor.

 

“Michelin yıldızı”, “Michelin Rehberi”nde yer alan restoranlara verilen bir ödüldür.

“Michelin Rehberi”, Fransız lastik üreticisi Michelin tarafından yayınlanmaktadır.

İlk Michelin rehberi, 1900 yılında Michelin lastik şirketi tarafından Fransız otomobil sürücülerine yönelik olarak yayımlanmıştır.

Andre ve Edouard Michelin kardeşlerin başlattığı rehberin amacı, sürücülere yol boyunca yemek ve konaklama yerleri önermektir.

Yolculuk yapacak kişilere otel ve restoran önerileri sunarak yemek deneyimlerini iyileştirmeyi amaçlayan Michelin Rehberleri zaman içerisinde giderek daha popüler hâle gelmiştir.

Michelin yıldızları, restoranların kalitesini ve mükemmelliğini değerlendirmek amacıyla 1926 yılında rehbere eklenmiştir.

Yıldızlar, restoranın yemek kalitesi, sunum, servisi, atmosferi, genel deneyimi gibi farklı faktörler değerlendirilerek verilmektedir.

Michelin yıldızları, üç farklı seviyelidir:

  • Tek Michelin Yıldızı: “Çok iyi yemekleri olan bir restoran.”
  • İki Michelin Yıldızı: “Zarif bir yemek deneyimi sunan restoran.”
  • Üç Michelin Yıldızı: “Olağanüstü yemekleri olan eşsiz bir restoran.”

 

michelin-yildizlari

 

Bir restoran, en fazla üç Michelin yıldızı alabilir. Üç Michelin yıldızı, bir restoranın dünyanın en iyi restoranlarından biri olduğunu gösterir.

Michelin denetçileri, gizli bir şekilde restoranları değerlendirir ve yıldızları belirler. Denetçiler, yemeklerin tazeliği, lezzeti, sunumu, restoranın genel atmosferi gibi detayları dikkate alır.

Restoran sahipleri ve şefler için büyük bir prestij ve tanıtım aracı olan Michelin yıldızları, restoran endüstrisinde büyük bir etkiye sahiptir. Bir restorana yıldız verilmesi veya kaybedilmesi, büyük bir medya ilgisi ve müşteri ilgisiyle sonuçlanabilir. Michelin yıldızı almak, bir restoranın prestij ve itibarını artırır. Michelin yıldızı almak, restoranın daha fazla müşteri çekmesine de yardımcı olur. Bu nedenle Michelin yıldızları, restoranlar için hem prestijli bir ödül hem de büyük bir sorumluluk taşımaktadır.

Michelin yıldızlarına yönelik olarak, objektif inceleme yapılmadığı ve restoranların bazı kriterleri yerine getirmek zorunda bırakıldıkları gibi eleştiriler yöneltilmiştir.

 

Michelin Rehberi internet sitesinde Michelin Rehberi’nin tarihi hakkında şu özet aktarılmış:

“Her şey, 1889’da orta Fransa’daki Clermont-Ferrand’da, Andre ve Edouard Michelin kardeşlerin, ülkede 3.000’den az otomobilin olduğu bir dönemde Fransız otomobil endüstrisi için büyük bir vizyonla hareket eden kendi adını taşıyan lastik şirketlerini kurmalarıyla başladı.

 

Sürücülerin seyahatlerini geliştirmelerine yardımcı olmak – böylece otomobil satışlarını ve dolayısıyla lastik alımlarını artırmak – Michelin kardeşler, gezginler için haritalar, lastiğin nasıl değiştirileceği, nerede doldurulacağı gibi kullanışlı bilgilerle dolu küçük bir rehber hazırladı. benzinle ve harika bir şekilde – günün maceralarından uzaklaşmak isteyen gezginler için – yemek yiyebileceğiniz veya gece için sığınacak yerlerin bir listesi.

 

Yirmi yıl boyunca, tüm bu bilgiler hiçbir ücret ödemeden geldi. En sevilen anekdotlardan biri olarak kalan önemli bir karşılaşmaya kadar, bugün Andre Michelin’in sevgili rehberlerinin bir tezgahı desteklemek için kullanıldığını görmek için bir lastikçiye geldiği zamanı tekrarlıyoruz. “İnsan yalnızca ödediği şeye gerçekten saygı duyar” ilkesine dayalı olarak, 1920’de yepyeni bir MICHELIN Rehberi piyasaya sürüldü ve yedi franka satıldı.

 

İlk kez, Paris’teki otellerin bir listesini, belirli kategorilere göre restoran listelerini ve ayrıca rehberde ücretli reklamlardan vazgeçmeyi içeriyordu.

 

Rehberin restoran bölümünün artan etkisinin farkında olan Michelin kardeşler, restoranları isimsiz olarak ziyaret etmeleri ve incelemeleri için gizemli lokantacılardan veya bugün onları daha iyi bildiğimiz restoran müfettişlerinden oluşan bir ekip görevlendirdi.

 

1926’da rehber, kaliteli yemek işletmeleri için yıldızları ödüllendirmeye başladı ve başlangıçta onları yalnızca tek bir yıldızla işaretledi. Beş yıl sonra, sıfır, bir, iki ve üç yıldızlı bir hiyerarşi tanıtıldı ve 1936’da yıldızlı sıralama kriterleri yayınlandı.

 

20. yüzyılın geri kalanında, ciddi ve benzersiz yaklaşımı sayesinde, MICHELIN Kılavuzları emsalsiz en çok satanlar haline geldi: kılavuz şu anda üç kıtada 30’dan fazla bölgede 30.000’den fazla kuruluşu derecelendiriyor ve 30 milyondan fazla MICHELIN Kılavuzu satıldı beri dünya çapında.”

 

Michelin yıldızı” hakkında ise şu bilgiler sunulmuş:

Michelin Yıldızı nedir?
Olağanüstü yemekler sunan restoranlara Michelin Yıldızı verilir. Beş evrensel kriteri dikkate alıyoruz: malzemelerin kalitesi, tatların uyumu, tekniklerin ustalığı, şefin mutfağı aracılığıyla ifade edilen kişiliği ve en önemlisi hem tüm menüde hem de zaman içinde tutarlılık.

Michelin Yıldızları yıllık ödüller mi?

Evet. Yeni Yıldızlar aramanın yanı sıra, konuklara aynı yüksek yemek pişirme standardının sunulmasını sağlamak için mevcut Star restoranlarını sürekli olarak yeniden değerlendiriyoruz.

Restoranın dekorasyonu/tarzı, Yıldız verilmesinde bir etken midir?

Hayır. Michelin Yıldızı tabaktaki yemek için verilir – başka bir şey değil. Bir restoranın tarzı ve formalite veya kayıt dışılık derecesi, ödül üzerinde hiçbir etkiye sahip değildir.

Müfettişler kimler? Kararları kim veriyor?

Kararları isimsiz ünlü Michelin Müfettişleri – hepsi eski restoran ve konaklama profesyonelleri olan tam zamanlı çalışanlar – verir. Birkaç müfettiş bir restoranda yemek yedikten sonra nihai bir karar vermek için ekip olarak deneyimlerini tartışırlar.

Bir restorana Yıldız vermeden önce kaç öğün yemek yiyorsunuz?

Resmin tamamını elde etmemiz için ne kadar gerekiyorsa o kadar. Tutarlılık, Michelin Yıldızlarını ödüllendirirken çok önemlidir, bu nedenle, müşterilerin ziyaret ettikleri her yerde aynı yüksek standartta yemek pişirmeyi alacaklarından emin olmalıyız. Sezon boyunca çeşitli müfettişler ziyaret edecek: hem hafta sonu hem de hafta boyunca öğle yemeği ve akşam yemeği için.

Ne sipariş ediyorsunuz?

Yıl boyunca mümkün olduğunca çok yemek yemeye çalışıyoruz, çünkü elimizden geldiğince şefin yemeklerini denememiz gerekiyor. Mutfaktan çıkan tüm yemeklerin sürekli olarak yüksek standartta olduğundan emin olmalıyız.

Tek başına mı yoksa çiftler halinde mi yemek yiyorsunuz?

değişir. Bazen tek başımıza, bazen çiftler halinde, bazen de grup olarak yemek yiyoruz. Ancak yine de nihai kararlarımızı her zaman toplu olarak alıyoruz.

Müfettişler için uluslararası deneyim ne kadar önemlidir?

Çok önemli. Tüm müfettişler, şu anda MICHELIN Kılavuzları yaptığımız ülkelerde yemek yemeleri için dünyanın dört bir yanına gönderiliyor. Bu, tüm müfettişlerin aynı standartlara göre karar vermelerini ve aynı referans noktalarına sahip olmalarını sağlar – bir Michelin Yıldızı, dünyanın neresinde bulunursa bulunsun aynı anlama gelmeli ve aynı değere sahip olmalıdır.

Hizmetin bir rolü var mı?

Yine hayır. Ne tür bir hizmet sunmak istediğine karar vermek tamamen restorana bağlıdır ve bunun Michelin Yıldızı ile hiçbir ilgisi yoktur.

Herhangi bir restoran uygun olabilir mi?

Evet, herhangi bir tarza ve mutfağa sahip herhangi bir restoran bir Yıldız almaya hak kazanabilir.

Restoranlar bir Yıldız için başvurmak zorunda mı?

Restoran şu anda MICHELIN Rehberi’ndeyse, rehberdeki tüm restoranlar düzenli olarak yeniden değerlendirildiğinden, Yıldız başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur. Herhangi bir restoran, MICHELIN Rehberine dahil edilmek üzere bunları değerlendirmemizi isteyebilir ve biz de okuyucularımızdan tavsiyeler almayı seviyoruz.

Baş Aşçı ayrılırsa, Yıldızı otomatik olarak kaldırır mısınız?

Michelin Yıldızları şefe değil restorana verildiği için zorunlu değildir. Bazen restoran, selefiyle eşit yetenekte olan yardımcı şefi terfi ettirir; diğerleri başka bir restorandan yetenekli bir şef kiralayabilir. Sadece restorana dönüp ne kadar iyi yediğimize bakacağız.

Mutfağın uyması gereken kriterler belirlediniz mi?

Gizli, matematiksel bir formül yok – biz sadece gerçekten harika yemek pişirmenin peşindeyiz. Bazı Michelin Yıldızları yenilikçi, bazıları gelenekseldir; bazıları set menüler sunarken, diğerleri alakart; bazıları gündelik yerler, diğerleri resmi. Hiç kimse her Yıldızlı restoranı beğenmeyecek ve olması gereken de bu. Tek söylediğimiz, “en seçkin mutfak deneyimlerini yaşayacağınız, en iyi yemekleri sunan restoranlar”. Daha sonra ihtiyaçlarına/tercihlerine en uygun olanı seçmek okuyucuya kalmıştır.

Bir yılda kaç Yıldız verebileceğinize dair bir sınırınız var mı?

Hayır, sınır yoktur. Yıl boyunca genellikle çok sayıda adayımız olur, ancak bazıları yeterince tutarlı olmadığı için başarısız olur; bazılarının repertuarlarında bir veya iki harika yemek var, ancak o kadar akılda kalıcı olmayan diğerlerine hizmet ediyor; ve bazı mutfaklarda yemeklerin olgunlaşması biraz daha uzun sürebilir.

1, 2 ve 3 Michelin Yıldızı arasındaki fark nedir? 

Bir MICHELIN Yıldızı, en kaliteli malzemeleri kullanan ve farklı tatlara sahip yemeklerin sürekli olarak yüksek bir standartta hazırlandığı restoranlara verilir.
Ustalıkla hazırlanmış yemeklerinde şefin kişiliği ve yeteneği kendini gösterdiğinde iki MICHELIN Yıldızı verilir; yiyecekleri rafine ve ilham verici.
Üç MICHELIN Yıldızı, şeflerin mesleklerinin zirvesindeki üstün aşçılıklarına verilen en yüksek ödülümüzdür; yemek pişirmeleri bir sanat formuna yükseltildi ve bazı yemekleri klasik olmaya mahkum.

MICHELIN Kılavuzunda yemek pişirme için başka hangi ödüller var?

Bib Gourmand, büyük değer için verdiğimiz ödüldür ve uygun bir fiyata basit ama becerikli yemek pişirmeyi öne çıkarır. (Fakat sadece MICHELIN Rehberinde önerilecek bir restoran için yüksek standartta bir yemek pişirme arayışında olduğumuzu da söylemeliyiz.)
Yeşil Yıldız, en yeni ödülümüzdür. 2020’de MICHELIN Guide France’a tanıtıldı ve şimdi MICHELIN Guide’ın kapsadığı her ülkede gösteriliyor. Sürdürülebilir gastronomi konusunda rol model olan restoranlara veriliyor.

Hiç bir restorana geri bildirimde bulundunuz mu?

Hayır. Bir restoranın dikkate alması gereken tek geri bildirim, müşterilerinden aldığı geri bildirimlerdir.

Bir Michelin Yıldızı, bir şef üzerinde gereğinden fazla baskı oluşturur mu?

Aşçıların, restoranları Michelin Yıldızı aldığında farklı bir şey yapmak zorunda değiller – onlara en başta Yıldızı kazandıran aynı pişirme standardını sürdürmek dışında. Bununla birlikte, kendilerini daha fazla talep görebilirler.

Yorumunuzu yazınız...