Sosyal medya platformlarında Portekiz’deki Mavi Ejder Nehri’ne ait olduğu olduğu belirtilerek paylaşılan ve gerçekliği sorgulanan görsellere değineceğiz.

 

portekizdeki-mavi-ejder-nehri-uluslararasi-uzay-istasyonundan

 

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan kaydedilen görüntü olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel şu şekilde:

 

mavi-ejder-nehri

 

 

Görseli Mavi Ejder Nehri’nin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan kaydedilen görüntüsü olduğu iddiasıyla kullanan paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

 

Paylaşılan görsel Portekiz’deki Mavi Ejder Nehri üzerindeki baraj rezervuarından.

 

Portekiz’in güneydoğusunda Algarve bölgesinde bulunan Mavi Ejder Nehri (Portekizce: Rio Odeleite / İngilizce: Odeleite River & Blue Dragon River), Serra de Caldeirão dağlarından doğmakta ve yaklaşık 50 km boyunca aktıktan sonra Rio Guadiana’ya dökülmektedir.

Algarve’deki Castro Marim belediyesinde bulunan Odeleite Barajı, Mavi Ejder (Odeleite) Nehri üzerine 1998 yılında inşa edilmiştir.

Portekiz’in en güzel doğal güzelliklerinden biri olan adı geçen nehir, kayalık zemininden dolayı suyunun aldığı turkuaz renginden dolayı “mavi” olarak adlandırılmaktadır.

Havadan çekilen fotoğraflarda rezervuarın Çin kültüründe gücün, gücün ve iyi şansın sembolü olan ve tarih boyunca Çinli imparatorlar tarafından geleneksel olarak amblem olarak kullanılan ejderha şeklinde görülmesinden hareketle “Mavi Ejder Nehri” olarak isimlendirilmeye başlanmış.

Portekiz’in en popüler turistik yerlerinden biri olan Mavi Ejder Nehri, su sporları ve balıkçılık ile ilgilenenler başta olmak üzere her yıl binlerce ziyaretçiyi çekmektedir.

 

Google Haritalar gibi çevrim içi harita kaynakları üzerinden Mavi Ejder Nehri’nin kıvrımlı bölümünün şeklinin görseldeki gibi olduğu doğrulanabilir.

 

portekiz-mavi-ejder-nehri

 

Ancak kaynağını tespit edemediğimiz görüntünün bir uçaktan mı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan mı çekilmiş olduğunu ortaya koyamıyoruz.

 

Mavi Ejder Nehri üzerindeki baraj rezervuarının uçaktan görüntülendiği farklı görüntülerin sosyal medya platformlarında paylaşıldığı görülüyor.

 

portekiz-mavi-ejder-nehri-ucaktan

 

Yukarıdaki Mavi Ejderha Nehri’nin havadan fotoğrafı 2010 yılında Steve Richards adlı fotoğrafçı tarafından Galler’in başkenti Cardiff kentinden Portekiz’in Faro kentine doğru seyahat ederken uçakta kaydedilmiş.

 

Steve Richards uçaktan kaydettiği fotoğrafı işleyerek paylaşmış.

The Blue Dragon
Steve Richards, Flickr’a “Mavi Ejderha” (“The Blue Dragon”) başlığıyla yüklediği fotoğrafın gerçekliğini sorgulanması için şu açıklamayı yapmış:

 

Mavi Ejderha

 

Bu fotoğrafı yayınladığımdan beri, bu kadar popüler olduğu için çok şaşırdım ve gurur duydum. Birçok ‘blog’ sitesinde insanların sol, sağ ve merkezde yorum yaptığını gördüm ve yinelenen bir tema, bazı insanların bunun ya bilgisayar tarafından oluşturulmuş bir görüntü ya da bir bilgisayar oyunundan bir dijital sanat parçası olduğuna inanması gibi görünüyor. . Hatta bir yerde bunun yapay olarak renklendirilmiş bir uydu görüntüsü olduğunu okumuştum!

Kayıtlara geçsin, Cardiff’ten Faro’ya uçarken çektiğim gerçek bir yerin fotoğrafı.

Mavi renk gökyüzünü yansıtan sudan, beyaz benekler ise tabii ki bulutlardan. Çarpıcı renkler, orijinal resmin Topaz Adjust 4 ile çalıştırılması sayesinde elde edilir.

Yukarıdaki bilgilerin sahte olduğuna ikna olan birine yardımcı olacağından değil, ama en azından bana bu metni okumak isteyen herkes için rekoru düzeltme fırsatı veriyor .

Tartışma iyidir ve imajımın bu kadar çok tartışma yaratmasından son derece memnunum!

Zaman ayırıp görüntüleyen, yorum bırakan ve favorilerine ekleyen herkese teşekkür ederim. Umarım diğer fotoğraflarım da bu kadar iyi olur!!

 

 

Yorumunuzu yazınız...