Nil Nehri’nin Kırmızı Renge Büründüğü Anı Yansıttığı İddiasıyla Paylaşılan Video Şili’deki Laguna Roja’dan

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında bir video 14 Kasım 2023 günü Nil Nehri’nin suyunun kırmızıya dönüştüğü iddiasıyla paylaşılmaya başlanmış.

 

Bahsi geçen video:

 


 

Yanlış aktarım içeren paylaşım örnekleri:

 

İhtiyar (@ihtiyar2855): “Nil Nehri’nin Rengi Kırmızıya dönmüş. Eğer bu Renk oluşumu İnsan eliyle oluşmadıysa, İlahi bir dokunuş-Mesaj var demektir. O zaman Modern Firavunlar ve firavunların arkasından gidenler düşünsün. Bunun ne anlama geldiğini İnananlar bilir”

 

 

 

Nil Nehri’nin kana bulandığı iddiasını içeren paylaşımlarda bu durumun Mesih’in gelişini işaret ettiği ileri sürülmüş.

 

Mustafa Kurnaz (@Heyula_Frekans): “Nil Nehri kana bulandı. Kabalist mesaj veriliyor. Sahte mesih ve Mehdi heran karşımıza çıkabilir.”

 

 

Birol Alkan (@_BirolALKAN): “Mesih’in gelmesini bekleyenler, Kabalatik Mesaj Veriyor Nil Nehri kana bulandı”

 

nil-nehri-kizila-dondu

 

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise videoyu İncil’de geçen “İkinci melek tasını denize boşalttı. Deniz ölü kanına benzer kana dönüştü, içindeki bütün canlılar öldü. (Vahiy 16:3)” “The second angel poured out his bowl on the sea, and it turned into blood like that of a dead person, and every living thing in the sea died. (Revelation 16:3)” cümlesini alıntılayarak paylaştı.

 

Kur’an-ı Kerîm’e de atıf yapanlara rastlandı.

 

Metafizik.meryem⚘ (@havasilmimeryem): “Nil nehri görüntüsü hz Musa’nın mucizeleri ve helak veya uyarı gönderilen kavimlere tufan verilir çekirge istilası kurbağa istilası Irmaklardan, kuyulardan getirdikleri suların arasına kan karışması bunlar ayetlere girdiyse boşuna değil geçmiş ve geleceği temsil eder Kuran.”

 

Nehir suyunun kırmızıya dönmesini chemtrails’a bağlayanlarla da karşılaştık.

 

Sırlar Alemi TV (@sirlaralemitv): “Dünyanın çeşitli yerlerinde ırmaklar ve denizler kırmızıya boyanmaya başladı. Bu bakteriler neden bir anda arttı. sera gazlarını engellemek amacıyla yapılan Chemtrails kimyasalları olduğu iddia ediliyor.”

 

Hamas’ın 7 Ekim 2023 günkü saldırılarının ardından İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargo, bombardıman ve kara harekâtı esnasında Nil Nehri’nin kırmızı renkte aktığına dair bir aktarıma rastlanamıyor.

 

Videodaki kırmızı renkli su birikintisi Nil Nehri’nden değil.

Nil Nehri’nin kana bulandığı ya da renginin kırmızıya döndüğü ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan videoda Şili’deki Laguna Roja görülüyor.

 

Laguna Roja, Şili’nin Tarapaca bölgesinde, Arica ve Parinacota bölgesel yönetiminde yer alan bir krater gölüdür.

 

kirmizi-renkte-gol-laguna-roja

 

Deniz seviyesinden 3.700 metre yükseklikte bulunan göl, Aymara yerlileri tarafından kutsal bir obje olarak kabul edilir. Gölün suyu, yüksek oranda alg ve bakteri içeren kırmızı bir renktedir. Bu alg ve bakteriler, göle kırmızı renk veren karotenoid adı verilen bir pigment üretirler. Karotinoidler, bitkilerde ve hayvanlarda bulunan renk pigmentleridir. Bitkilerde, fotosentezde önemli bir rol oynarlar. Hayvanlarda, beslenme ve görme gibi çeşitli işlevlere sahiptirler. Laguna Roja’daki alg ve bakteriler, göle akan erimiş buz ve kardan gelen besinlerle beslenirler. Bu besinler, alg ve bakterilerin karotenoid üretimini artırarak gölün kırmızı rengini oluşturur.

 

 

Şili’deki lagüne ait görüntüler incelendiğinde videodaki çevre ile eşleştiği anlaşılıyor.

 

 

Videoda karşı tarafta görülen tepe Laguna Roja‘ya ait fotoğraflarda görülebiliyor.

 

kirmizi-renkli-gol

 

laguna-roja

 

Akarsuların ya da göller, içerdikleri belirli mineraller, mikroorganizmalar, doğal pigmentler ve algler nedeniyle kırmızı bir renge sahip olabilir.

 

Nil Nehri’nin suyu genellikle yeşilimsi mavi veya kahverengi renkte olup, bu renk, nehrin taşıdığı minerallerin ve çözünmüş organik maddenin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır. Ancak, Nil Nehri’nin rengi zaman içinde çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Özellikle muson yağmurları, nehirdeki suyun taşıdığı çözelti ve sediment miktarını artırabilir, bu da su renginin değişmesine neden olabilir. Ayrıca, su yosunları veya diğer bitki örtüsü de nehri yeşilimsi bir renge dönüştürebilir. Ancak, kırmızı renk genellikle Nil Nehri için tipik değildir.

 

 

İLAVE:

Basra Körfezi’nin girişinde yer alan İran’a bağlı Hürmüz Adası’nda sahilin ve suyun kırmızı renk almasının sebebi çevredeki çökeltilerde yüksek konsantrasyonda bulunan demir oksit.

 


 

 

Kızıl Plaj adı verilen bölgede her yağmur yağdığında tortudaki demir oksit nedeniyle sahil kırımızı renge bürünüyor.

hurmuz-adasi-kizil hurmuz-adasi-kirmizi
 

Yorumunuzu yazınız...