İsrail’i protesto eden eczacı Bayer firmasına ait ilaçları değil, ilaç standlarını çöpe atmış

 

Hamas’ın 7 Ekim 2023 günü gerçekleştirdiği saldırıların ardından İsrail Gazze’yi abluka ve bombardıman altında tutarken Türkiye’den kayda değer sayıda vatandaş Filistin’e destek için İsrail’e yönelik çeşitli protestolar gerçekleştirdi.

Bu protestolar arasında bir eczacının kamuoyunun ilgisini çeken eylemi 17 Kasım 2023 günü basında ve sosyal medyada yanlış aktarıldı.

 


 

Eczacının İsrail’i protesto etmek için eczanedeki bulunan İsrail üretimi olduğunu iddia ettiği ilaçları raflardan toplayıp çöpe attığı ileri sürüldü.

 

Haber Report: “Bir eczacı, İsrail’i protesto etmek için İsrail malı olduğunu iddia ettiği ürünleri satmayacağını söyleyerek, ilaçları çöpe attı.”

 

Turhan Bozkurt (@TurhanBozkurTV): ” Bir eczacı Filistinliler’e destek vermek için Bayer’e ait ilaçları çöpe atmış. Filistin’e yollamak daha makul olmaz mıydı?”

 

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise İsrail’i protesto eden eczacıyı Bayer’in Alman şirketi olduğunu bilmemekle, ilaçları Gazze’deki Filistinlilere göndermesinin daha iyi olacağını idrak edememekle suçladı.

 

Ancak İsrail’i protesto eden eczacı sağlık ürünlerini ve ilaçları çöpe atmamış. Bahsi geçen eczacı, Bayer firmasına ait ilaçları değil, ilaç standlarını çöpe atmış.

 

İsrail’i Bayer ilaçlarını Sarmaşık adlı eczanesinden kaldırarak protesto eden eczacı Hande Nur Duman, ilgili anları “eczhandenur” uzantılı Instagram hesabında 16 Kasım 2023 günü paylaşmış.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Hande Nur Duman (@eczhandenur)’in paylaştığı bir gönderi

 

Söz konusu video için söz konusu Instagram hesabında şu açıklamaya yer verilmiş:

“Elimizden gelen revizeyi yaparak insanlık tarihinin en ağır suçunu işleyen ülkenin bayrağını binasına asan Bayer ilaç firmasının vitrini olmaktan Sarmaşık Eczanemizi kurtardık. Bugün itibariyle 5 bini aşkın çocuk, toplam 11 bini aşkın sivili katleden işgalcilerin bayrağını bir madalya gibi asan bu firmaya çok daha sağlam bir tepki ile toplu boykot yapılması gerekli. Unutmayın boykot alıcının talebi ile gerçekleşir. Siz talep etmezseniz hiçbir eczane rafında bu firmaların ürünleri kendine yer bulamayacaktır. Not: Yıllarca Bayer ile çoğunlukla yıllık sözleşmelerle çalışan, bölgemizde en çok alım ve satım yapan eczanelerden biriyiz. Meslektaşlarım, siz de yapabilirsiniz”

 

“Yar saçların lüle lüle Bayer sana güle güle” notunu içeren videoda eczacının Redoxon, Bepanthol, Supradyn gibi ilaçları raftan topladıktan sonra ilaç standlarını ve reklam materyallerini çöpe attığı, ürünleri koliye yerleştirdiği görülüyor.

 

Eczacının Bayer’e ait ilaçları çöpe atmayarak ürünleri depoya geri iade ederek ürün bedellerini fatura ekstresinden düşüreceği anlaşılıyor.

 

Hande Nur Duman adlı eczacı, eyleminin ses getirmesinin ve yanlış anlaşılmasının ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda Bayer’in ilaçlarını çöpe atmadığını yeniden şu sözlerle vurguladı:

 

“Bazı haber siteleri twitter/X üzerinden videoyu “İSRAİL’İ BOYKOT İÇİN İLAÇLARI ÇÖPE ATAN ECZACI” üst yazısı ile videomuzu paylaşmaya başladılar.
Orijinal videonun altına “İLAÇLARI ÇÖPE ATTIĞINIZI GÖREMEDİK, VİDEOYU KAPATINCA YERİNE GERİ KOYACAKSINIZ DEĞİL Mİ?” yazıp çöpe atmamı ispatlı bir şekilde talep eden tayfa, bekledikleri “ÇÖPE ATTI” haberlerinin altında yine tatmin olmamışlar.
Hızlarını alamayıp eczanemin ruhsatının iptal edilmesi gerektiğini ve şikayet edeceğini yazanların sayısı oldukça fazla.
Hukukçu ekibimizle bu gece sabahlayıp bu yalan haberleri yayanları ve altında kin ve nefret içeren yorumlarıyla katkı sağlayanları tespit edip hukuki işlemleri hızla başlatacağız.

Paylaşımımı bağlamından koparıp halkı galeyana getirerek linç ettirecek şekilde yalan haber yaparak kişilik haklarım ve mesleki saygınlığıma yapılan saldırıyı karşılıksız bırakmayacağım.

Lütfen rastladığınız yalan haberlerin ve hakaret yorumlarının linkiyle birlikte ekran görüntülerini bana ulaştırın.
İletilerimi paylaşarak yayılmasına destek olun.”

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Hande Nur Duman (@eczhandenur)’in paylaştığı bir gönderi

“Soruların cevapları videoda ve orijinal videonun açıklama kısmında ilk paylaşıldığı andan itibaren mevcut:
“Elimizden gelen revizeyi yaparak insanlık tarihinin en ağır suçunu işleyen ülkenin bayrağını binasına asan Bayer ilaç firmasının vitrini olmaktan Sarmaşık Eczanemizi kurtardık. “
Bu bir protesto. Tıpkı dünyanın heryerinden her milletten ve meslekten insanın 1 aydan fazladır çeşitli şekillerde yaptığı gibi.
Reklam materyallerini kaldırıp ürünlerin iade edebildiğimiz kısmını edip kalanları hususen isteyenlere vermek üzere görünür olmayan raflara aldık. Bayer marka ilaçlarımız da tercih eden hastalarımız için raflarımızda yeterli adette muadilleriyle birlikte bulunuyor. ilaç veya kozmetik ya da takviye grubuna giren herhangi bir ürünü çöpe atmak söz konusu bile değil. Hatta orijinal videonun altında ilaçları çöpe atmadığımız için yapılmış yüzlerce hakaret yorumu var.
Standları kaldırırken kendi aramızda çekip çok az sayıda takipçisi olan hesabımda paylaştığım video viral oldu. Tohumundan mercedesine herşeyi yazan oldu.
Beni, benim yapabileceğim kısmı ve herşey olup biterken durduğum yerden başkası ilgilendirmiyor. ilaçları çöpe atmak gibi birşey ne videoda ne gerçekte mevzu bahis değil. Şu açıklamayı yapmak bile zul.”

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Hande Nur Duman (@eczhandenur)’in paylaştığı bir gönderi


Yorumunuzu yazınız...