İsrail ordusu, Gazze’deki parlamento binasını yıktı. Ancak, paylaşılan videoda Gazze parlamento binasının değil Gazze’deki farklı bir binanın havaya uçurulduğu görülüyor.

İLAVE: Aynı görüntü İsrail’in Gazze’deki UNRWA yardım kuruluşuna ait bir binayı havaya uçurduğu iddiasıyla yeniden servis edildi.

 

Hamas’ın 7 Ekim 2023 günü gerçekleştirdiği saldırıların ardından İsrail Gazze’de başlattığı kara operasyonunda Gazze’deki Filistin Yasama Konseyi (parlamento) binasını ele geçirdikten sonra havaya uçurduğu ana ait olduğu iddiasıyla bir video sosyal medya platformlarında paylaşıldı.

 

Bahsi geçen video:

 

 

 

Söz konusu videoyu İsrail’in Gazze parlamento binasını havaya uçurduğu anı yansıttığı iddiasıyla aktaran paylaşım örnekleri:

 

TÜRKSAM (@Turksam): “#İsrail ordusu #Gazze ‘deki #Hamas parlamentosunu yerle bir etti.”

 

 

Milena (@josephineVV5): “İsrail Gazze Parlamentosunu havaya uçurdu. Başbakan Netanyahu’nun Arapça sözcüsü tarafından yayınlanan görüntülerde binanın enkaza dönüştüğü görülüyor.”

 

 

 

İsrail kuvvetleri Gazze’de sürdürdükleri kara harekâtında Gazze parlamento binasını yıktı.

Ancak, paylaşılan videoda patlatıldığı görülen bina Gazze parlamento binası değil.

İnternette dolaşan video İsrail ordusunun Gazze’de gerçekleştirdiği farklı bir patlamayı gösteriyor.

 

İsrail ordusunun (IDF) 7. Zırhlı Tugayı ve Golani Piyade Tugayı tarafından ele 13 Kasım 2023 günü ele geçirildiği belirtilen Gazze parlamento binasının yıkıldığı 15 Kasım 2023 günü raporlandı.

 

Gazze Şehri’ndeki binada tugaydaki askerlerin İsrail bayraklarını açarken ve poz verirken gösteren bir fotoğraf paylaşıldı.

 

 

 

İsrail askerlerinin Gazze’deki Hamas parlamento binası içinde poz vermelerinin ardından bina yıkıldı.

 

İsrail merkezli i24NEWS kanalının İngilizce X (eski Twitter) hesabı 15 Kasım 2023 günü, Gazze parlamento binasının yıkılışını gösteren bir video olduğunu iddia ettiği videoyu paylaştı.

 

 

 

Ancak patlatılan bina 1993 Oslo anlaşmalarına göre Filistin Yönetimi’nin işgal altındaki tüm topraklar için yasama organı olarak kabul edilen (2007 yılından bu yana) Hamas kontrolündeki Yasama Konseyi’nin Gazze’ki yerleşkesine ait değil.

 

Havaya uçurulan binanın 31°27’32.3″N 34°26’25.0″E konumunda bulunduğu anlaşılıyor.

 

 

Gazze Parlamento binası ise (bir parkın yanında ve El Şifa hastanesinin hemen yakınında) 31°31’12.7″N 34°26’36.8″E konumunda(ydı).

 

 

New York Times ekibi konuyla ilgili yayımladığı incelemede Gazze parlamentosunun yıkıldıktan önceki ve sonraki görüntülerini karşılaştıran bir görsele yer vermiş.

 

 

Gazze Parlamento binasına yaklaşık 6,8 kilometre uzaklıktaki binanın ne amaçla kullanıldığı henüz tespit edilemedi.

 

İLAVE: Bahsi geçen binanın patlatıldığı anın görüntüsü, ilk kez paylaşılmasının üzerinden 3 ay sonra bu defa Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (The United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East – UNRWA) binasının yok edildiği iddiasıyla kullanılmış.

Eski tarihli ilintisiz videoyu yeniden dolaşıma sokan paylaşımlardan örnekler:

 

Daily Ummah (@dailyummah) & Yekvücut (@yekvucutcom): “#İsrail işgal ordusu, #Gazze’deki UNRWA yardım kuruluşuna ait bir binayı havaya uçurdu. “

 

Islamist Agenda (@islamistagenda) & Eha Medya (@eha_medya): “İşgalci İsrail güçleri, Gazze’deki UNRWA yardım kuruluşuna ait bir binayı havaya uçurdu.”

 

Voice Of Levant (@VoiceOfLevant): “İsrail ordusu, Gazze’deki UNRWA yardım kuruluşuna ait bir binayı havaya uçurdu.”

 

İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi’ne yönelik bombardımanında UNRWA’nın Gazze’nin Rimal bölgesindeki Genel Merkez binası da zarar gördü. İşbu saldırıların etkisiyle UNRWA’nın Gazze’deki merkezi 12 Ekim 2023 günü tahliye edildi. Akabinde UNRWA Karargâhına İsrail Ordusu tarafından asker konuşlandırdığı biliniyor. Ancak, UNRWA binasının havaya uçurulduğuna dair bir bilgiye UNRWA ya da yetkililerinin sosyal medya hesaplarında yahut uluslararası medyada rastlanamıyor.

UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini’nin sosyal medya hesaplarında yardım kuruluşunun binasının bombalandığına dair bir aktarım yer almıyor.

İsrail ordusu UNRWA’nın Gazze’deki binasının altında Hamas tüneli olduğuna yönelik iddialar ileri sürdü. UNRWA Komiseri Lazzarini ise İsrail’in saldırıları ve zorunlu tahliye emirleri nedeniyle tahliye ettikleri binayı kullanmadıklarını ve herhangi bir faaliyetten haberdar olmadıklarını duyurdu.

Philippe Lazzarini’nin konuyla ilgili paylaşımının Türkçemize çevirisi şöyle:

– UNRWA, Gazze’deki genel merkezinin altında ne olduğunu bilmiyordu.

– UNRWA, Gazze’deki UNRWA Genel Merkezi altında bir tünele ilişkin medya aracılığıyla çıkan haberlerden haberdar edildi.

– UNRWA personeli, İsrail’in tahliye emirleri ve bölgedeki bombardımanın yoğunlaşması üzerine 12 Ekim’de Gazze Şehri’ndeki karargâhından ayrıldı.

– Bıraktığımızdan beri bu yerleşkeyi kullanmadık ve orada gerçekleşmiş olabilecek herhangi bir faaliyetten de haberimiz yok.

– Medyada çıkan haberlerden, İsrail Ordusunun Gazze Şehri’ndeki UNRWA Karargâhına asker konuşlandırdığını anlıyoruz.

– Bu nedenle bu raporları onaylayamıyoruz veya başka şekilde yorum yapamıyoruz.

– “Aktif çatışmanın olmadığı” zamanlarda, UNRWA her üç ayda bir tesislerinin içini denetler, UNRWA Gazze tesislerinin son denetimi Eylül 2023’te tamamlanmıştır.

– UNRWA, askeri ve güvenlik uzmanlığına sahip olmayan bir İnsani kalkınma ve insani yardım kuruluşudur. kendi tesisleri altında bulunan veya olabilecek şeyler hakkında askeri denetimler yapma kapasitesi.

– Geçmişte, UNRWA tesislerinin yakınında veya altında şüpheli bir boşluk tespit edildiğinde, hem Gazze’deki (Hamas) fiili yetkililer hem de İsrail yetkilileri de dahil olmak üzere çatışmanın taraflarına derhal protesto mektupları gönderiliyordu. Genel Kurul’a sunulan ve kamuoyuna açıklanan yıllık raporlarda bu konu sürekli olarak yer aldı.

– Medyada çıkan bu son haberler, Gazze’nin aktif bir savaş bölgesi olması nedeniyle şu anda gerçekleştirilmesi mümkün olmayan bağımsız bir soruşturmayı hak ediyor.

– İsrail Yetkilileri iddia edilen tünel hakkında UNRWA’yı resmi olarak bilgilendirmedi.

 

Lazzarini 12 Şubat 2024 günü, Han Yunus’taki UNRWA okullarının İsrail Ordusu tarafından hedef alındığını açıkladı.

 


 

Gazze’den yayınlanan görüntülerde BM bünyesinde hizmet veren UNRWA karargâhının büyük hasar aldığı görüldü.

 


 

UNRWA sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda İsrail saldırılarının Gazze Şeridi’nde neden olduğu yıkıma ait yeni görüntüler “sağlık tesislerinin % 84’ünün saldırılardan etkilendiği” belirtilerek aktarıldı.

 


Yorumunuzu yazınız...