İsrail ordusu, Gazze’deki parlamento binasını yıktı. Ancak, paylaşılan videoda Gazze parlamento binasının değil Gazze’deki farklı bir binanın havaya uçurulduğu görülüyor.

 

Hamas’ın 7 Ekim 2023 günü gerçekleştirdiği saldırıların ardından İsrail Gazze’de başlattığı kara operasyonunda Gazze’deki Filistin Yasama Konseyi (parlamento) binasını ele geçirdikten sonra havaya uçurduğu ana ait olduğu iddiasıyla bir video sosyal medya platformlarında paylaşıldı.

 

Bahsi geçen video:

 


 

Söz konusu videoyu İsrail’in Gazze parlamento binasını havaya uçurduğu anı yansıttığı iddiasıyla aktaran paylaşım örnekleri:

 

TÜRKSAM (@Turksam): “#İsrail ordusu #Gazze ‘deki #Hamas parlamentosunu yerle bir etti.”

 

Milena (@josephineVV5): “İsrail Gazze Parlamentosunu havaya uçurdu. Başbakan Netanyahu’nun Arapça sözcüsü tarafından yayınlanan görüntülerde binanın enkaza dönüştüğü görülüyor.”

 

 

İsrail kuvvetleri Gazze’de sürdürdükleri kara harekâtında Gazze parlamento binasını yıktı.

Ancak, paylaşılan videoda patlatıldığı görülen bina Gazze parlamento binası değil.

İnternette dolaşan video İsrail ordusunun Gazze’de gerçekleştirdiği farklı bir patlamayı gösteriyor.

 

İsrail ordusunun (IDF) 7. Zırhlı Tugayı ve Golani Piyade Tugayı tarafından ele 13 Kasım 2023 günü ele geçirildiği belirtilen Gazze parlamento binasının yıkıldığı 15 Kasım 2023 günü raporlandı.

 

Gazze Şehri’ndeki binada tugaydaki askerlerin İsrail bayraklarını açarken ve poz verirken gösteren bir fotoğraf paylaşıldı.

 

 

İsrail askerlerinin Gazze’deki Hamas parlamento binası içinde poz vermelerinin ardından bina yıkıldı.

 

İsrail merkezli i24NEWS kanalının İngilizce X (eski Twitter) hesabı 15 Kasım 2023 günü, Gazze parlamento binasının yıkılışını gösteren bir video olduğunu iddia ettiği videoyu paylaştı.

 

 

Ancak patlatılan bina 1993 Oslo anlaşmalarına göre Filistin Yönetimi’nin işgal altındaki tüm topraklar için yasama organı olarak kabul edilen (2007 yılından bu yana) Hamas kontrolündeki Yasama Konseyi’nin Gazze’ki yerleşkesine ait değil.

 

Havaya uçurulan binanın 31°27’32.3″N 34°26’25.0″E konumunda bulunduğu anlaşılıyor.

 

 

Gazze Parlamento binası ise (bir parkın yanında ve El Şifa hastanesinin hemen yakınında) 31°31’12.7″N 34°26’36.8″E konumunda(ydı).

 

 

New York Times ekibi konuyla ilgili yayımladığı incelemede Gazze parlamentosunun yıkıldıktan önceki ve sonraki görüntülerini karşılaştıran bir görsele yer vermiş.

 

Gazze Parlamento binasına yaklaşık 6,8 kilometre uzaklıktaki binanın ne amaçla kullanıldığı henüz tespit edilemedi.

 

Bir Yorum Yazın