Askerî üniformalı bir erkeğin G3 tüfeği ile ışıksız ve su dolu yer altı tünelinden sırt üstü sürünerek geçiş yaptığı video Portekiz’deki komando eğitiminden

 

ABD Deniz Kuvvetleri’nde görev yapan piyadelerin ya da Portekiz’de Özel Kuvvetler bünyesinde görev yapan komandoların eğitiminden olduğu iddiasıyla paylaşılan video şöyle:

 


 

Reddit‘te paylaşılmasıyla tekrar gündeme gelen videoyu geçmişte yorumlayan paylaşım örneği:

“Portekiz Komandoları

Karanlık, soğuk, havasızlık, böcekler-fareler-yılanlar….

Klostrofobi bu işin kolay kısmı! Başta kolaydır ama yarı yolda olduğunuzda ve her iki yöne de hareket edemediğinizde, işte o zaman başlıyor sürünerek geçiyorlar ve kollarını bir kez bile hareket ettiremiyorlar; ileri ya da geri, sağa ya da sola hareket ettiremiyorlar. Bunu yapacağıma normandiya sahillerine hücum ederim daha iyi .”

 

 

Görüntü, Portekiz Ordusu’ndaki “Komandolar” (“Commandos“) adlı özel birlik askerlerinin eğitiminden.

Portekiz’de komando eğitiminde izlenilen parkurda “ölüm tüneli” olarak adlandırılan bir bölüm yer alıyor.

Komando eğitiminin klostrofobi (kapalı alan korkusu) kaynaklı panik atak testi niteliğindeki bu kısmında komandoların ya da komando adaylarının Heckler & Koch G3 tüfeği ile ışıksız ve su dolu yer altı tünelinden sırt üstü sürünerek geçiş yapması bekleniyor.

 

komando-tunel

olum-tuneli

 

Komando eğitiminden söz konusu görüntü, Youtube’de aşağıdaki açıklama ile aktarılmış:

“Dünyada stajyerlerin bu tür KLASTROFOBİK tünellerden geçmesini gerektiren az sayıda #özel birlik #tropaselite var . Bu nedenle ölüm TÜNELİ adı verilmiştir. #Portekiz Komutanları tarafından, ünlü Ateş Testi’nde verilen sert talimatlarda kullanılan tüneller , yalnızca askerin sırt üstü sürünerek (silahı göğsünde) ve kelimenin tam anlamıyla nefes almak için ağzını kelepçenin tepesine dayamasıyla geçişe izin verir. . Zorluk içeri girmekte: içeri giren genellikle dışarı çıkar.”

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...