Ertem Eğilmez’in Küçük Yaşta Kaybettiği Oğlunun Adını Yaşatmak İçin Tarık Akan’a Filmlerinde Ferit İsmini Verdiği İddiası Doğru Değil, Ertem Eğilmez’in Oğlu Ferit Eğilmez Hâlen Hayatta

Yanlış İddia

 

Arzu Film’in kurucusu, Yeşilçam’ın usta yapımcı ve sinema yönetmeni, sinema tarihimizde yer edinmiş birçok başarılı filmin yapımcısı ve yönetmeni Ertem Eğilmez’in (1929-1989) filmlerinde rol verdiği Tahsin Tarık Üregül’e, yani Tarık Akan’a (1949-2016) küçük yaşta kaybettiği oğlunun adını yaşatmak için “Ferit” ismini kullandırdığı iddiasının doğruluk payının bulunmadığını aktaracağız.

Ertem Eğilmez’in filmlerinde Tarık Akan’a Ferit ismini vermesinin sebebinin vefat eden oğlunun unutulmamasını istemesi olduğunu öne süren (bazı) metin ve paylaşımlar şu şekilde:

Tarık Akan’ın filmlerde isminin neden hep Ferit olduğunu biliyor musunuz? Herkes onu Hababam Sınıfı’ndaki Ferit ismiyle tanıdı. Aslında o Ertem Eğilmez’in yönettiği tüm filmlerde Ferit’ti. Bu durumun nedeni Tarık Akan hayatını kaybettikten sonra ortaya çıktı. Ertem Eğilmez filmlerde Tarık Akan’ın Ferit isminin kullanılmasının nedeni Eğilmez’in kaybettiği ve çok sevdiği oğlunun unutulmamasını istemesidir. Bu nedenle filmlerde esas oğlanı oynayan; Ertem Yenilmez’in “uzun oğlum” diye sevdiği Tarık Akan’a hep Ferit adını uygun görmüştür.

“Ertem Eğilmez ve Tarık Akan’ın arasındaki bu özel bağ neydi derseniz; Tarık Akan’ın pek çok filminde Ferit ismini kullanmasıyla da ilgisi var. Ertem Eğilmez’in kaybettiği oğlunun ismi Ferit’ti, bu yüzden oğlu gibi sevdiği Tarık Akan’ın, birlikte çalıştıkları filmlerde Ferit ismini kullanmasını istiyordu. Bu şekilde oğlunun ismini yaşatmak istedi, Tarık Akan da 12 filmde Ferit ismini kullandı.”

 

ertem eğilmez ferit ismi
İnternethaber.com‘un Ertem Eğilmez’in küçük yaşta kaybettiği oğlunun adını yaşatmak için Tarık Akan’a filmlerinde Ferit ismini verdiği iddiasını aktaran sayfası

 

tarık akan ferit ertem eğilmez
Ertem Eğilmez’in küçük yaşta kaybettiği oğlunun adını yaşatmak için Tarık Akan’a filmlerinde Ferit ismini verdiği iddiasını aktaran paylaşım

 

Ertem Eğilmez Filmlerinde Tarık Akan’ın Ferit İsmini Kullanmasının Sebebi Eğilmez’in Vefat Eden Oğlu Değil

Ertem Eğilmez’in birçok filminde oyunculara sıklıkla Ferit, Ferdi ve Alev isimlerini verdiği bilinmektedir. Bunun nedeni, Eğilmez’in çocuklarının isimlerinin Ferit, Ferdi ve Alev olmasıdır.

Tarık Akan, Hababam Sınıfı ve Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı’daki “Damat Ferit” karakterinin yanı sıra Arzu Film tarafından çekilen Sev Kardeşim, Tatlı Dillim, Boşver Arkadaş, Ah Nerede, Bizim Aile, Delisin, Gece Kuşu Zehra, Oh Olsun, Öyle Olsun, Beyoğlu Güzeli gibi filmlerde de Ferit adlı karakterlere can verdi. Eğilmez’in bu tercihi nedeniyle Ferit ismi Tarık Akan ile özdeşleşmiş bir hâl aldı. Hatta, “Damat Ferit”, Yeşilçam’ın unutulmaz ismi Tarık Akan’ın kariyerinin en bilindik karakteri oldu. Akan “Yeşilçam’ın Ferit’i” hâline geldi

 

Tarık Akan Ferit karakteri

 

Kariyeri boyunca 120’den fazla filmde rol alan Tarık Akan’ın Ertem Eğilmez’in yapımcı ya da yönetmeni olduğu 12 filmde Ferit isminin taşımasının nedeni Eğilmez’in dedesi ve oğlunun adından esinlenmesinden kaynaklanıyor. Ancak, Ferit isminin bu kadar sık kullanılmasının gerekçesi Ertem Eğilmez’in Ferit adlı bir çocuğunu küçük yaşta kaybetmesi ve oğlu ile Tarık Akan’ı özdeşleştirmesi değildir. Ertem Eğilmez’in Ferit adında bir oğlu vardır; ancak, Ferit Eğilmez iddia edildiği gibi küçük yaşta vefat etmemiş olup, işbu yazının hazırlandığı tarih itibarıyla hâlâ hayattadır.

IMDB’de Ferit Eğilmez’in 1988 yapımı Arabesk adlı filmin yapımcısı olduğu aktarılmaktadır.

Ertem Eğilmez’in oğlu ve Ferit Eğilmez’in kardeşi Ferdi Eğilmez, babasının Hababam Sınıfı’nın yakışıklısı Ferit’in vefat eden abisinin ardından isimlendirildiği iddiasının doğru olmadığını, abisinin hâlen hayatta olduğunu belirterek yalanlamıştı:

“Oysa Akil Öztuna kalp rahatsızlığı geçirdiği için deveden düşüyor, Ast.Subay emeklisi Hulusi Kentmen ise üstü açık Amerikan arabasıyla beni gezdirip, prodüksuyona o aracı ile yardım ediyor, Allaha şükür bugün hala sağ olan ağabeyim Ferit ile bu setlere ise bizzat gidiyorduk!..”

 

ertem eğilmez ferit
Ferdi Eğilmez’in babası Ertem Eğilmez’in Hababam Sınıfı’nın Ferit karakterinin ismini ölen oğluna atfen belirlediği iddiasının doğru olmadığını aktardığı paylaşımı

 

Ferdi Eğilmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda bu iddiayı şehir efsanesi olarak niteleyerek babası Ertem Eğilmez’in karakterlerine Ferit ismini verme meylinde olduğunu, Arzu Film bünyesinde çekilen her filmde Tarık Akın’a Ferit isminin verilmediğini ve dedelerinin isminin de Ferit olduğunu belirtmişti.

Ferdi Eğilmez, 2018 yılında yaptığı bir paylaşımda da abisinin öldüğü iddiasının doğruluk payının bulunmadığını şöyle ifade etmişti:

“‘Bayılıyoruz Şehir efsanelerine. Rahatsızlandığı için düşen insanı, ‘deveden düştü’ öldü diye haber yapanlar, nefis bir Amerikan araba sahibi birini, ‘yazık filmlerde fabrikatör oynuyordu ama eve otobüsle gidiyor’ diyen haberler… Hele bu en güzeli herhalde. Ertem Eğilmez, ‘Tarık Akan’a filmlerinde vefat eden oğlu Ferit ismini veriyordu…’ İnsan ne diyeceğini şaşırıyor bazen gerçekten. Yanıt verilmedikçe de artarak geliyor bu efsaneler. Efendim, şu aşağıda görülen şahıs benim ağabeyim, babamın da büyük oğlu, Allah eksikliğini göstermesin Ferit Eğilmez ağabeyim… Sapasağlam hayatta çok şükür… Elbette yapım firması olarak 60 yıl içinde bir çok bizim de hatalarımızdan kaynaklanan, haber değeri taşıyacak şeyler olmuştur ama bu kadar medyanın geniş imkanları varken, hadi onu bırakın sosyal medya bugün iliklerimize kadar bu kadar içimize nüfuz etmişken, sormadan, öğrenmeden, birilerinin canını yakabileceğini hiç düşünmeden, kamuoyunu yanlış bilgilendirmek hangi habercinin ne işine yarıyor, inanın anlamak mümkün değil… Annemiz 95 yaşında, bu haberleri işittikçe hop oturuyor hop kalkıyor yerinden. İnandırmak için her gün ziyaretine gidiyor ağabeyim… Benim ağabeyim, bu işlerden uzak duran, tanınmayı, bilinmeyi pek sevmeyen bir insan. Şu fotoğrafını kullanmak zorunda olduğumuzun lütfen inanın, kendisinin bile haberi yok. Affına sığınarak, kamuoyunu bilgilendirmek ve bir parça olsun, ola ki doğruluk meraklısı bir habercisi çıkar diye buradan paylaşmak zorunluluğunda hissediyorum kendimi. Vakit ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum…Sevgi ve saygılarımla/ Ferdi Eğilmez.. ‘”

 

Ertem Eğilmez’in Tarık Akan’a Ferit İsmini Vermesinin Sebebinin Vefat Eden Oğlundan Kaynaklandığını Sanan Yazarlar

Dokuz Sütun’daki “Yeşilçam’ın yakışıklısı “Damat Ferit”i anarken” başlıklı yazısıyla (17 Eylül 2019) Sıla Topbaş:

"Adı Ertem Eğilmez'in her filminde "Ferit" oldu. Aslında bu, Ertem Eğilmez'in ölen oğlunun adıydı. Bu yüzden her filminde "uzun oğlum" diye sevdiği Tarık ile oğlunun adını yaşatacaktı...

Trakyagozlem.com’daki “Tarık Akan” başlıklı yazısıyla (20 Eylül 2019) Nazmi Metin:

"1970 yılında yönetmen Ertem Eğilmez ile tanışmış ve ona "Ferit" karakterini veren Eğilmez dir. Bu Ertem Eğilmez'in ölen oğlunun adıdır."

1 Yorum

  1. Nazmi metin Reply

    Tarık Akan başlıklı yazımda (ferit) ismi tamamen duyum üzerinden yazdığım doğrudur. Tekzip ederim. Saygıyla

Yorumunuzu yazınız...