Oyuncu Akil Öztuna’nın Tosun Paşa Adlı Filmin Kemerburgaz’daki Çekimleri Esnasında Deveden Düşmesi Nedeniyle Vefat Ettiği İddiası

 

1976 yapımı Tosun Paşa filminde Tellioğulları’nın liderini canlandıran Akil Öztuna’nın filmin Kemerburgaz’daki çekimleri esnasında deveden düşerek hastaneye kaldırıldığı ve sonrasında iç kanama sebebiyle hayatını yitirdiği iddiasını inceleyeceğiz.

Akil Öztuna’nın film çekimi esnasında deveden düşerek hayatını kaybettiğini öne süren bir metin şu şekilde:

“Ne yazık ki hepimizin severek izlediği Tosun Paşa filmi, arkasında bir trajedi de saklıyormuş! Filmin çekimleri sırasında Akil Öztuna deveden düşerek hastaneye kaldırılmış ve sonrasında da iç kanama sebebiyle hayatını yitirmiş. Akil Öztuna’nın yaşadığı kaza sürecinde Tosun Paşa ve Hababam Sınıfı filmlerinin çekimleri aynı anda sürdürülüyormuş bu sebeple filmlerin yapımcıları Akil Öztuna’nın ailesine, oyuncunun bir an önce hastahaneden çıkarılması için baskıda bulunmuş ancak bu baskılar neyse ki ailenin cephesinde hiçbir sonuca ulaşmamış.”

Bu iddianın “Akil Hoca’yı Tosun Paşa öldürdü!” başlığıyla aktarıldığına da şahit oluyoruz.

Sosyal medyada Akil Öztuna’nın vefat sebebini deveden düşmesiyle ilişkilendiren paylaşımlardan bazıları ise şu şekilde:

 

akil öztuna deveden düştü
Akil Öztuna’nın Tosun Paşa çekimlerinde deveden düşerek yaşamını yitirdiği iddiasını içeren paylaşım

 

akil öztuna deve
Akil Öztuna’nın Tosun Paşa çekimlerinde deveden düşerek yaşamını yitirdiği iddiasını içeren paylaşım

 

Akil Öztuna Kimdir?

Asıl mesleği askerlik olan Akil Öztuna (10 Ocak 1905 – 18 Kasım 1976) oyunculuk kariyerine 1974 yapımı Dövüşe Dövüşe filmi ile başlamış. 18 Kasım 1976 tarihindeki vefatına değin yaklaşık 2 yıllık oyunculuk kariyerinde Hababam Sınıfı serisindeki gözleri iyi görmeyen felsefeci “Akil Hoca” karakteri ve Tosun Paşa’daki “Tellioğullarının reisi Akil” karakteri ile hafızalarda yer edinmiş vaziyette. Öztuna, 1975 yapımı Sarı Necmiye adlı filmde rol almış.

 

akil öztuna hababam sınıfı

 

Akil Öztuna

 

Akil Öztuna

 

Akil Öztuna’nın Vefatına Dair İddialar

Milliyet gazetesine verilen vefat ilânını incelediğimizde Akil Öztuna’nın 18 Kasım 1976 günü kaldırıldığı hastanede 71 yaşında hayatını kaybettiği, 19 Kasım 1976 tarihinde Sinan Paşa Camii’nde kılınan öğle namazını müteakip Feriköy Mezarlığı’na defnedildiğini öğreniyoruz.

 

akil öztuna vefat ilanı

 

Akil Öztuna’nın vefat sebebine ilişkin farklı iddialar mevcut. Bu iddiaların en yaygın şekilde bilineni ve doğru kabul edileni, Tosun Paşa filminin Kemerburgaz’da gerçekleştirilen çekimleri esnasında Akil Öztuna’nın deveden düşüp iç kanama geçirerek hayatını kaybettiği yönünde.

Bu iddianın yaygın hâlde gelmesinin sebebi, aynı filmde “Tellioğlu Ruhi” rolünü üstlenen oyuncu Zihni Göktay’ın Akil Öztuna’nın deveden düşmesi nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtmesi. Zihni Göktay bu iddiayı şöyle öne sürmüştü:

“Tosun Paşa 35 mm ile çekildi. Kartal Tibet’in de ilk rejisiydi. Güreş yarışları, yumurta yarışları, çuval yarışları vardı. 27 iş günü çalıştık. Ne kadar prova yapsak da yapsak bir kere de çekilemiyordu tabi. 35’lik film de karaborsaydı o dönem, çok pahalıydı. Bir kere de olmayınca Kartal Abi çok sinirleniyordu çünkü o da Ertem Eğilmez’e hesap veriyordu.

 

Aytaç Öztuna’nın babası Akil Öztuna vardı. Adile Naşit’in kardeşini oynuyordu. Kemerburgaz’ın çölünde deveden düştü, iç kanama geçirip öldü. Akil Öztuna ölmeden önce ilk yardım hastanesinde hasta yatağında bağladılar filmi. Aman bir boşluk olmasın, montajda bir şey olmasın diye.”

 

Akil Öztuna’nın Tosun Paşa filminin çekimleri esnasında deveden düştüğü iddiası doğru. Akil Öztuna’nın da Tellioğlu Akil karakterinin Tosun Paşa filminin geri kalan bölümünde aniden ortadan yok olmasının sebebi de aslında yaşanan bu kaza süreci ve kazanın sonraki sürecinde gerçekleşen vefatı (elbette dikkatli izleyiciler tarafından fark edilmiştir).

Arzu Film tarafından Youtube’e yüklenen Tosun Paşa adlı filmde geçen Yeşil Vadi’ye doğru deve ile seyahat sahnesine göz atabilirsiniz (9:28’den itibaren):

 

Ancak, Öztuna’nın torunu Gaye Zeytinci ve filmin yapım şirketinin kurucu ortağı Ertem Eğilmez’in oğlu Ferdi Eğilmez’in anlatımları nazara alındığında Akil Öztuna’nın vefat sebebinin deveden düşmesi olmadığı anlaşılıyor.

Ertem Eğilmez’in oğlu Ferdi Eğilmez, Akil Öztuna’nın film setinde deveden düşerek vefat ettiği iddiasının doğru olmadığını, Öztuna’nın kalp rahatsızlığı geçirdiği için deveden düştüğünü belirterek şöyle tekzip etmişti:

“Akil Öztuna deveden düşmüş ölmüş. Hulusi Kentmen fabrikatör rolleri oynayıp eve otobüsle dönüyormuş. Ertem Eğilmez Tarık Akan’a hep ölen oğlu Ferit ismini vermiş. Sanıyorum dramatik hikayelere toplum olarak daha kolay inanıyor, daha bir seviyoruz!..”

“Oysa Akil Öztuna kalp rahatsızlığı geçirdiği için deveden düşüyor, Ast.Subay emeklisi Hulusi Kentmen ise üstü açık Amerikan arabasıyla beni gezdirip, prodüksuyona o aracı ile yardım ediyor, Allaha şükür bugün hala sağ olan ağabeyim Ferit ile bu setlere ise bizzat gidiyorduk!..”

 

ertem eğilmez ferit
Ferdi Eğilmez’in Akil Öztuna’nın deveden düşerek vefat ettiği iddiasının doğru olmadığını aktardığı paylaşımı

 

Akil Öztuna’nın torunu Gaye Zeytinci de bir sosyal medya paylaşımında Akil Öztuna’nın deveden düştüğünün doğru olduğunu; ancak bu düşmenin vefat sebebi olmadığını, Öztuna’nın çekimler esnasında rahatsız olduğunu belirtmiş ve Zihni Göktay’ın anlatımının doğruyu yansıtmadığını belirtmişti:

“Ferdi Eğilmez Bey haklı. Deveden düşme kısmı doğru ama vefat sebebi bu değil. Akil dedem zaten rahatsızmış çekimler sırasında. Bu konu birkaç yerde daha gündeme gelmişti, aile olarak bilgi vermiştik. Z. Göktay Bey’e saygımız sonsuz, belki detayları farklı hatırlıyor olabilir.

 

İLAVE:

Kendisine sosyal medya hesabı üzerinden ulaştığımız Gaye Zeytinci, Akil Öztuna’nın vefat sebebinin mide rahatsızlığı olduğunu aktardı:

“Merhaba, yeni gördüm mesajınızı. Hayır kalp değil, mide rahatsızlığından vefat etti”

 

akil öztuna vefat sebebi

 

Yorumunuzu yazınız...