Winston Churchill’in İsmet İnönü’yü Dünyanın En Zeki Politikacısı Olarak Tanımladığı İddiası Asılsız

Bir gazetecinin “Sayın Churchill, Size Dünyanın En Zeki Politikacısı Diyorlar, Ne Diyeceksiniz” sorusuna Winston Churchill’in “Hayırdır, İsmet İnönü Öldü mü?” şeklinde yanıt verdiği iddiası gerçek dışıdır. Churchill ve İnönü hakkındaki arşivlerde, sanal kaynaklarda, vecize derlemelerinde böylesi bir sözün varlığına rastlanılamamaktadır.

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada ve çeşitli internet sitelerinde yer alan bir iddiaya göre, İngiltere’nin eski Başbakanlarından Winston Churchill, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün dünyanın en zeki politikacısı olduğu yönünde bir ifade kullanmış.

Churchill ile bir gazeteci arasında geçen şu diyalogda bahse konu ifadenin kullanıldığı öne sürülmekte:

Gazeteci: Sayın Churchill, Size Dünyanın En Zeki Politikacısı Diyorlar, Ne Diyeceksiniz ?

Winston Churchill: Hayırdır, İsmet İnönü Öldü mü ?

 

Winston Churchill’in İsmet İnönü’yü en zeki politikası olarak işaret ettiğini öne süren görsel

 

İsmet İnönü hakkında Winston Churchill’in bu yönde bir övgü dolu söz söylediğine dair ne Churchill ne de İnönü Arşivlerinde bir iz bulunmuyor. İsmet İnönü Vakfı’nın internet sitesinde Churchill’in bu yönde bir söz söylediğine dair bilgiye rastlanamıyor. Benzer şekilde, Winston Churchill’in tüm hayatını kapsayan yaklaşık 1 milyon belgenin yer aldığı Churchill Archive‘da yer alan belgelerde de buna benzer bir ifade yer almamaktadır.

Bahse konu anlatının Türkçe dışındaki kaynaklarda izine rastlanılamamaktadır. Churchill’in sözlerini derleyen site ve kitaplarda da bu sözün varlığını görülemiyor.

Anılan ifadelerin 2015 yılı öncesinde sanal alemde izine rastlanamıyor.

İddia edilen diyalogun ilk izleri “Fıkralar, Komik Olaylar ve Komik Hikayeler” başlıklı “foundationoffunystories” adlı internet günlüğü gibi sitelerde görülüyor. Sitenin mottosundan da anlaşılacağı üzere İsmet İnönü hakkında Churchill’in yorumu, bir fıkra mahiyetinde blog yazısında sunulmuş. Sonrasında ise gerçek olarak addedilerek sosyal medyada paylaşılageldiği öne sürülebilir.

 

Adana Görüşmesi esnasında İsmet İnönü ve Winston Churchill
Adana Görüşmesi esnasında İsmet İnönü ve Winston Churchill

 

2. Dünya Savaşı sürdüğü esnada 30-31 Ocak 1943 tarihlerinde Adana’daki Yenice Tren İstasyonu’nda dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve İngiltere Başbakanı Winston Churchill bir tren vagonunda görüşme yapmıştı. İngiltere’nin Türkiye Cumhuriyeti’ni kendi saflarında İkinci Dünya Savaşı’na sokmaya ikna etmeye çalıştığı “Adana Görüşmesi” ve “Sağırlar Diyaloğu” olarak bilinen bu görüşme neticesinde Türkiye, İngiltere’nin taleplerine karşı koyarak savaşın son anlarına kadar tarafsızlığını korumayı başarmıştır.

 

Winston Churchill’in Dünyanın En Zeki Politikacısı Olarak İsmet İnönü’yü İşaret Ettiğini İddia Eden Yazarlar

Yeni Meram Gazetesindeki “Akil, dürüstlük ve siyaset!” başlıklı 9 Ocak 2017 tarihli yazısıyla Rıdvan Bülbül:

"Bir Basın Mensubu soruyor; – Sayın Churchill size dünyanın en zeki politikacısı diyorlar siz ne diyeceksiniz? Winston Churchill yanıt veriyor; – Hayırdır, İsmet Paşa öldü mü?"

Tarsus Akdeniz Gazetesindeki “Bir İnönü Bir De Atatürk Gerek” başlıklı 12 Ekim 2018 tarihli yazısıyla Nevzat Kumdereli:

"Bir hikayecik daha, gazeteci: Sayın Churchill, size dünyanın en zeki politikacısı diyorlar, ne diyeceksiniz? Winston Churchill: Hayırdır, İsmet İnönü Öldü Mü?"

 

1 Yorum

  1. Muhteşem bir yazı,çok bilgilendirici buldum. Hitlerin türkiye sözlerinide safsata olduğunu düşünüyorum

Yorumunuzu yazınız...