British Museum’da İsmet İnönü ve Winston Churchill’in Yan Yana Resimlerinin Bulunduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Daha önce İsmet İnönü’nün Harf İnkılâbını eleştiren ifadeler kullandığıAtatürk’ü zehirlediğiAdakale ve 12 Ada’yı kaybettiği yönündeki iddialara dair doğruları daha önce aktarmıştık. Bu defa, İsmet İnönü’nün Winston Churchill ile birlikte resminin British Museum’da övgü dolu bir alt not ile birlikte yer aldığı iddiasını ele alacağız.

Bahse konu iddiaya ilişkin paylaşılan metin şu şekilde:

“British Museum’da İsmet İnönü ve Winston Churchill’in yana asılmış resimleri vardır.

Churchill’in resminin altında “Dünyayı atlatıp harbi kazanan adam. “,

İsmet İnönü’nün resminin altında ise “Churchill’i atlatıp, yurttaşının kanını dökmeden harbi kazanan adam.” yazar.”

 

British Museum’da İsmet İnönü ve Winston Churchill’in yana asılmış resimlerinin olduğunu öne süren paylaşım

 

2. Dünya Savaşı sürdüğü esnada 30-31 Ocak 1943 tarihlerinde Adana’daki Yenice Tren İstasyonu’nda dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve İngiltere Başbakanı Winston Churchill bir tren vagonunda görüşme yapmıştı. İngiltere’nin Türkiye Cumhuriyeti’ni kendi saflarında İkinci Dünya Savaşı’na sokmaya iknaya çalıştığı bu görüşme “Adana Görüşmesi” ve “Sağırlar Diyaloğu” olarak bilinen bu görüşme neticesinde Türkiye, İngiltere’nin taleplerine karşı koyarak savaşın son anlarına kadar tarafsızlığını korumayı başarmıştır.

 

Adana Görüşmesi esnasında İsmet İnönü ve Winston Churchill
Adana Görüşmesi esnasında İsmet İnönü ve Winston Churchill

 

İnönü ve Churchill arasındaki bu görüşme dünya basınında büyük yankı uyandırmıştı. Ancak, Churchill ve İnönü’nün resimleri iddia edildiği gibi “Churchill’i atlatıp, yurttaşının kanını dökmeden harbi kazanan adam” ve “Dünyayı atlatıp harbi kazanan adam” notlarıyla British Museum duvarlarında kendilerine yan yana yer bulmamıştı.

British Museum katalogundaki eserler içinde İsmet İnönü‘nün yer aldığı bir tablonun varlığına rastlanamamaktadır.  British Museum’daki İsmet İnönü ile ilgili olduğu belirtilen tek varlık, 1942 yılından bir banknottur.

 

british museum ismet inönü

 

British Museum internet sitesinde İsmet İnönü’nün isminin Winston Churchill ile ilgili başlıklarla ilişkilendirildiği görülebiliyor.

İsmet İnönü’nün resminin altında “Churchill’i atlatıp, yurttaşının kanını dökmeden harbi kazanan adam” yazılı olduğu iddiası da haliyle gerçeği yansıtmıyor…

 

İsmet İnönü ve Winston Churchill'in Yan Yana Resimlerinin British Museum'da Bulunduğu İddiası Asılsız

 

Yorumunuzu yazınız...