“Geleceğin Faşistleri, Kendilerini Anti-Faşist Olarak Adlandıracaklar” Sözünün Winston Churchill’a Ait Olduğu İddiası Doğruyu Yansıtmıyor

Yanlış İddia

 

İngiltere’nin önemli devlet adamlarından biri olan Winston Churchil’in “geleceğin faşistleri, kendilerini anti-faşistler olarak adlandıracaklar” (“fascists of the future will call themselves anti-fascists“) dediği iddia edilse de, bu sözün Churchill’e ait olduğuna dair herhangi bir vesika ya da tanıklık bulunmamaktadır.

Uluslararası Churchill Topluluğu’ndan (International Churchill Society) David Freeman’ın araştırması, bu sözün Churchill’e ait olduğuna dair herhangi bir kaynağa ulaşamamıştır. ABD’nin Missouri şehrindeki Ulusal Churchill Müzesi’nden (National Churchill Museum) Timothy Riley, Churchill’in söz ve yazılarını içeren 15 milyon kelimelik arşivde bu sözün izine rastlayamadığını aktarmıştı.

Cincinnati Inquirer adlı yayında 18 Mart 1936 tarihinde ABD başkan adayı Norman Thomas tarafından benzer içerikte bir vecizenin “Faşizm büyük olasılıkla ABD’ye geliyor, ancak bu isim altında olmayacak” (“Fascism is coming in the United States most probably, but it will not come under that name“) şeklinde dile getirildiği aktarılmıştır. Norman Thomas’ın bu sözü söylemesinin kısa bir süre ardından faşizmle ilgili aynı içerikte bir söz Huey Long’un Stom Jameson’un “İkinci Yılda” (“In the Second Year”) adlı romanını incelediği yazısında “Tabiki faşizm gelecek. Faşizm anti-faşizm kisvesi altında gelecek” (“Of course we’ll have it. We’ll have it under the guise of anti-fascism.”) şeklinde aktardığı belirtilmektedir. 1936 yılından bu yana bahse konu özdeyişin birçok farklı versiyonla farklı kişiler tarafından dile getirildiği görülmüştür. Ancak, bu sözün Churchill tarafından söylendiğine dair bir belge ya da şahitlik bulunamamıştır.

Yine faşizmle ilgili olan “Elbette, bu ülkede faşizm olacak ve biz onu anti-faşizm olarak çağıracağız” (“Sure, we’ll have fascism in this country, and we’ll call it anti-fascism“) vecizesinin her ne kadar Winston Churchill’e atfedilse de bu yönde sağlam bir kanıtın bulunmadığı Quote Investigator’ın analizinde dile getirilmişti.

Teksas Valisi Greg Abbott’ın bir internet forumundan aldığı bu sözü içeren görseli 7 Ağustos 2018 tarihinde tweet atmasının ardından ABD gündemine gelen bu söze dair birçok analiz yayınlanmıştı. Churchill’in bu yönde bir söz söylemediği ortaya çıktıktan sonra Abbott bahse konu vecizeyi içeren tweetini silmişti.

 

geleceğin faşistleri antifaşist

 

Yorumunuzu yazınız...