Resul Tosun ve Vaşington Binalarının Yüksekliği

Star Gazetesi’nde 27 Eylül 2015 tarihinde yayımlanan “Mekke’de şehrin simgesi Zemzem Tower olmuş Kabe değil” başlıklı köşe yazısında Resul Tosun Mekke’de yaşanan faciaya odaklanmış ve aşağıdaki ifadeyi kullanmış:

"ABD’nin gökdelenlerini taklit etmişler amma Washington DC’de kongre binasının kubbesinden daha yüksek bina bulunmamasının mantığını kavrayamamışlar!"

Görülen o ki Resul Tosun da hakikati kavrayamamış.

Yukarıdaki ifadesinden anlaşılan o ki Resul Bey Vaşington’daki binaların Kongre binasından daha yüksek olmaması yönünde bir açık ya da zımni kural olduğunu sanıyor.

Vaşington’da binaların yüksekliğini sınırlayan bir kural var ama bu kural Kongre binasından bağımsız. Bahse konu kurala (Height of Buildings Act of 1910) göre, binalar ancak yanlarındaki sokağın yüksekliğinden 20 feet daha yüksek olabiliyor.

. Vaşington Anıtı, Old Post Office Building, Basilica of the National Shrine of the Immaculate Conception, Washington National Cathedral gibi tarihi binalar 289 feet (89)metre) boyundaki Capitol olarak da bilinen Kongre binasından daha uzundur. Capitol, Vaşington’daki 4. en uzun yapıdır.

Ezcümle, sanılanın aksine Vaşington’da Kongre Binasından daha yüksek binalar mevcut ve “bu binadan daha uzun bir yapı olamaz” şeklinde bir kural/kanun mevcut değil.

vasington capitol kongre binası

Kaynaklar:

malumatfurus hakkında 828 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın