Sylvia Nasar’ın Akıl Oyunları Adlı Kitabında Babası Ruzi Nazar’a Atıfla “Kürdistan’ı Kurmak İstiyorsak, Kürtler’i Kışkırtmak En Kolay İş! Zor Olan, Türkler’i Uyutacak Birilerini Bulmaktır. Bize İki Adam Lazım; Biri Dindar Müslümanları Uyutacak, Diğeri Milliyetçilere Ninni Söyleyecek İki Adam.” ve “Türk Solu Vatansever Devrimci Mi, Enternasyonalist Mi Olmaları Gerektiğine Karar Verene Kadar Biz Kürdistan’ı Çoktan Kurarız!” Sözleri Yer Almıyor

 

1947 Almanya-Rosenheim doğumlu ABD’li ekonomist ve yazar Sylvia Nasar’ın Akıl Oyunları adlı kitabında babası Özbek asıllı CIA görevlisi Ruzi Nazar‘ın (1917-2015) “Zor olan, Türkleri uyutacak birilerini bulmaktır! Bize iki adam lazım; biri dindar Müslümanları uyutacak, diğeri milliyetçilere ninni söyleyecek.” ve “Türk solu vatansever devrimci mi, enternasyonalist mi olmaları gerektiğine karar verene kadar biz Kürdistan’ı çoktan kurarız!” ifadelerini kullandığının aktarıldığı iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Sylvia Nasar’ın Özbekistan doğumlu Ruzi Nazar ve eşi Linda Nazar’ın kızı olduğu, 1998 yılında kaleme aldığı Akıl Oyunları adlı bir kitabının olduğu doğru. Ancak, kitapta babasına atfedilen ifadeler yer almıyor.

 

Sylvia Nasar
Sylvia Nasar

 

ruzi nazar enver altayli
Ruzi Nazar & Enver Altaylı

 

Sylvia Nasar’ın Nobel Ekonomi Ödülü sahibi ABD’li matematik dahisi John Forbes Nash Jr., bilinen ismiyle John Nash’in dramatik yaşam öyküsünü konu edinen “Akıl Oyunları” (“A Beautiful Mind”) adlı kitabı beyaz perdeye aynı isimle uyarlanmıştı. Russell Crowe, Jennifer Connelly ve Ed Harris’in başrollerini üstlendiği Akıl Oyunları adlı film, 4 dalda Altın Küre’nin yanı sıra 8 dalda aday olduğu Oscar ödüllerinin en iyi film ve en iyi yönetmen dahil 4’ünü almıştı.

İngilizce orijinali ve Türkçe çevirisi incelendiğinde John Nash’in hayatını konu edinen kitapta babası Ruzi Nazar’a, Türkiye’ye, Türk soluna, Kürtlere yönelik bir atfın geçmediği görülebiliyor.

Ruzi Nazar’ın ölümünün 2 yıl ardından sanal alemde birden asılsız kaynak sunularak zuhur eden sözlerin 2017 yılı öncesinde bir izi bulunamıyor.

Ruzi Nazar’ın bu ifadeleri kullandığına dair Sylvia Nasar’ın bir aktarımına da rastlanamıyor.

Ruzi Nazar’a atfedilen bu sözlerin kaynağını taradığımızda ise karşımıza “Türk/Katun” mahlaslı “aysunkatun” adlı Twitter profilinin 8 Eylül 2017 tarihli paylaşımları çıkıyor:

1.CİA nın Türk(iye) kökenli ajanı Ruzi Nazar: “Kürdistan’ı kurmak istiyorsak, Kürtler’i kışkırtmak en kolay iş!

2.Zor olan, Türkler’i uyutacak birilerini bulmaktır.

3. Bize iki adam lazım; biri dindar müslümanları uyutacak, diğeri milliyetçilere ninni söyleyecek iki adam.”

4. Bir gazeteci sorar: “-Peki Atatürkçüleri ve solcuları ne yapacaksınız?”

5. Ruzi Nazar, kendinden emin cevap verir:

6. “Türk solu vatansever devrimci mi, enternasyonalist mi olmaları gerektiğine karar verene kadar biz Kürdistan’ı çoktan kurarız!”

7. (Ruzi Nazar’ın kızı Sylvia Nazar’ın “Akıl Oyunları” kitabından alıntı.)

 

ruzi nazarin kizi sylvia nazarin akil oyunlari kitabindan alinti

 

Söz konusu paylaşım silsilesinin ardından bahse konu ifadelerin Ruzi Nazar’a ait olduğu iddiasıyla aktarılmaya başlandığı anlaşılıyor.

Hatalı atfı tespit eden Cengiz Özakıncı konu ile ilgili şu yorumda bulunmuştu:

“Kaynak gösterme sahtekarlığı: Kendi uydurduğu bir takım sözleri şu ya da bu kaynaktan aktarıyormuş gibi sunma sahtekarlığı. (Bir “Türkçü”nün aşağıdaki bilgiselde kaynak gösterdiği “Akıl Oyunları” adlı kitapta bu sözlerin hiçbiri geçmez, dahası kitapta böyle bir konu dahi yoktur.)”

 

Yorumunuzu yazınız...