Fotoğrafın 1952 Yılında Rusya’daki Bir Akıl Hastanesinde Çekildiği İddiası Asılsız

Duvarda asılı duran kadınları içeren fotoğrafın Rusya’daki bir akıl hastanesinde 1952 yılında çekildiği iddiası doğru değil. Bahse konu fotoğraf, Pina Bausch’un 1977 yılında sergilediği Blaubert adlı oyundan bir sahne. Ayrıca, kadınların duvarda asılı durmalarını sağlayan özel delikler mevcut.

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada yabancı kullanıcıların yaptığı yanlış hususlar içeren paylaşımların hızla Türkçe’ye çevrilerek dolaşıma girdiğine dair birçok örneğe şahit olduk. Özellikle yabancı kaynaklarda paylaşılan doğruluk payı bulunmayan montaj ya da yanlış yönlendirme içeren görsellerde bu durumun geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

1952 yılında Rusya’da yer alan bir akıl hastanesinde çekildiği iddia edilen bir hayli ilginç ve ürkütücü fotoğraf da bunlardan biri.

 

rusya akıl hastanesi fotoğraf

 

Anılan görselin Rusya’da bir akıl hastanesinde kaydedildiği iddiasını içeren örnek bir paylaşım şu şekilde:

 

Fotoğrafın Rusya'da Bir Akıl Hastanesinden Olduğunu İddia Eden Paylaşım
Fotoğrafın Rusya’da Bir Akıl Hastanesinden Olduğunu İddia Eden Paylaşım

 

Yerçekimine meydan okuyarak duvarda asılı duran kadınları gösteren fotoğraf aslında iddia edildiği gibi Rusya’daki bir akıl hastanesinden değil. İddianın aksine, oldukça garip ve ürkütücü bu fotoğraf,  Pina Bausch adlı sanatçının sahnelediği Blaubart (ya da Bluebeard ya da Barbe Bleue) adlı performansından. Bausch’un 1977 yılında sergilediği kadın bedenine yönelik şiddeti konu edinen bahse konu dans gösterisinde kadınların duvar üzerinde durabilmelerini sağlayan özel delikler ve destekler bulunmaktadır.

 

Blaubart gösterisindeki ilgili bölümü aşağıdaki bağlantıdan (37. dk) izleyebilirsiniz:

 

 

Ya da şu bağlantıdan:

 

 

Yorumunuzu yazınız...