İsrail’de Kanser Vakasının Gözlemlenmediği İddiası Doğru Değil

İsrail’de kimsenin kanser olmadığı ya da kimsenin kanserden ölmediği iddiası gerçek dışıdır. Küresel Kanser Gözlem veritabanı 2018 yılı verilerine göre İsrail dünyada kanser vakalarının en çok görüldüğü 50. ülkedir. İsrail’deki en büyük ölüm nedeni kanserdir. Türkiye’de gözlemlenen kanser vakalarının oranı İsrail’den daha azdır. 

Yanlış İddia

 

Ülkemiz insanının bir kısmının sahip olduğu anti-İsrail hissiyatının yansımalarını birçok alanda görebiliyoruz. İsrail karşıtı duygularını ve düşüncelerini dile getirirken çeşitli yanlış bilgi, komplo teorisi ya da şehir efsanelerine de başvurdukları görülüyor bu kişilerin. Bu durumun bir örneği, İsrail’de kimsenin kanser olmadığı ya da İsrail’de kimsenin kanserden ölmediği yönündeki asılsız iddiada gözlemleniyor.

 

İsrail'de kimsenin kanserden ölmediğini iddia eden sosyal medya paylaşımı
İsrail’de kimsenin kanserden ölmediğini iddia eden tweet

 

İsrail’de kanser hastalığının az yaşandığı, İsrail’de uygulanan kansere yönelik tedavi yöntemlerinin Yahudi olmayan nüfusa uygulanmadığı yönünde asılsız iddiaların halkın İsrail karşıtı duygularından istifade edilerek saçıldığı görülmektedir. Yeni Akit Gazetesinin de paylaştığı “İsrail’de neden kanser yok?” başlıklı bu bol komplo teorisi soslu haber metninden ilgi çekici bazı bölümler şöyle:

“İsrail’de 2003 yılında 160 kişi kanserden öldü, 2004 yılında ise 152 kişi kanserden öldü. Ülkenin nüfusu toplamda 7,4 milyondur, bunlardan 1,5 milyonu Arap kökenli ve 0,3 milyonu yahudi olmayan nüfusu barındırıyor. Böylelikle nüfusun 5,6 milyonu İsrailli yani yahudi kökenlidir. 2003 ve 2004 yılının kanser vakalarının azalmasına göre hesaplayacak olursak İsrail’de: 2009 yılında 118 kişi kanserden öldü 2013 yılında 96 kişi kanserden öldü 2020 yılında ise sadece 78 kişi kanserden ölecek Bu hesaba göre İsrail’de 366 günde 152 kanser ölümlerinin sayısı 1 günde 0,4 oranındadır, yani oldukça düşük. Bu ölüm oranlarının çoğunun Arap kökenli İsrailli ve Yahudi olmaması dikkat çeken unsurlardan biri. Bu durum yahudi kökenli İsraillilerin ölüm oranın çok daha az olduğunu gösteriyor.”

“İsrail’in tedavi konsepti bizlerde neden uygulanmıyor? Bu sorunun cevabı geleneksel tıbbın, ilaç lobisinin ve dünya politikasının şiddetli bir inatla kemoterapi + radyo + ışın terapi + cerrahi uygulamalar + morfin gibi başarısızlığı apaçık ortada olan yöntemleri, dünyadaki yahudi olmayan nüfusa zorla dayatmasıdır. Sebepler yeterince açık, ilaç lobisinin geleneksel fakat etkisiz tedavi yöntemleri tüm zamanların en devasa ticaret kaynağıdır, özellikle kanser hastalığı. Zararsız, etkili ve bütüncül onarıcı tedavilere karşı olan ilgisizliğin ana sebebi bu devasa ticaretdir. Çünkü kalıcı ve ilaç lobisine bağımlı hastalıklar olmazsa, bu devasa ticaret yok olur!”

“Gelelim daha da kritik bir noktaya! Hasta bahis edilen 5 yıldan sonra tekrar kanser olursa, hatta ölürse, istatistiklere yine de: “tamamen tedavi edildi ve tamamen iyileşti “ olarak kayıtlara geçiyor! Son derece zeki kelime oyunları ile bu tedavilerin sözde başarı oranı bu şekilde insanlara aktarılıyor. Başlangıç noktasında olan kanser hastalıkları, hayati tehlikesi olmayan kanser hastalıkları, dolayısı ile tedavisi zaten kolay olan kanser hastalıkları, bu istatistiklere ilk olarak kayıt edilen vakalardır. İleri seviyede kanser olup erken ölen vakalar hiç bir şekilde istatistiklerde kayıda geçmiyor. 1997 de alınan yeni bir kararla, kemo terapiden kaynaklanan ölümlerin, istatistiklere organ / kalp yetmezliği sonucu oluşan ölüm olarak kayıtlara geçiyor. Bu sinsi manipülasyon kemo, ışın, radyo terapi gibi geleneksel ve zararlı yöntemlerle kanser vakalarının başarısız tedavi edilmesi sonucu oluşan ölüm sayısını kamufle etmek amaçlıdır!”

 

İsrail’de Kimsenin Kanser Olmadığı İddiası Doğru Değil

Halbuki, “İsrail’de neden kanser yok?”, “Yahudiler kanser olmuyor” ya da “İsrail’de kimse kanser olmuyor?” şeklinde feveran içine giren İslamcı/muhafazakar profillerin bu iddiasının doğruluk payı bulunmuyor. Bu iddianın gerçek dışılığı, bilimsel araştırmalar, haberler ve verilerle ortaya konulabilmektedir.

Aslında İsrail’de Türkiye’den daha da fazla kanser vakası gözlemlenmektedir. Dünya Uluslararası Kanser Araştırma Vakfı’nın internet sitesinde yayınlanan Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın (International Agency for Research on Cancer – IARC) Küresel Kanser Gözlem Veritabanı 2018 yılı verilerine göre İsrail dünyada kanser vakalarının en çok görüldüğü 50. ülkedir.

 

israil kanser vakaları

 

Bahsi geçen Globocan adlı veritabanına göre yaklaşık 8,5 milyon nüfusa sahip İsrail’de 2018 yılında (13.429’u erkeklerde 13.322’si kadınlarda olmak üzere) 27.751 yeni kanser teşhisi konulmuş olup 12.315 kişi kanser nedeniyle yaşamını yitirmiştir. 5 yıllık süreçte ise 77.992 kanser vakası görülmüştür. İsrail’de en yaygın görülen kanser tipleri ise göğüs, prostat, akciğer, kalın bağırsak ve lenf kanseridir.

 

israil kanser istatistikleri

 

Ülkemizde ise 2018 yılında 210.537 yeni kanser teşhisinin konduğu, 5 yıllık süreçte tespit edilen kanser vakası sayısının 470.851 olduğu, 2018’de kanser nedeniyle 116.710 vatandaşımızı hayatını kaybettiği, en yaygın kanser türlerinin ise akciğer, göğüs, kalın bağırsak, prostat ve tiroit olduğu belirtilmektedir.

 

türkiye kanser istatistikleri

 

Yani, oransal olarak İsrail’de Türkiye’den daha sık kanser vakası gözlemlenmektedir. 2018 yılı verilerine göre İsrail’de her 1000 kişinin 3,16’sında yeni kanser teşhisi konulurken, Türkiye’de bu rakam 2,57 olarak gerçekleşmektedir.

2000-2015 yılları arasına odaklanan bir çalışmada, kanserin İsrail’deki en büyük ölüm nedeninin kanser olduğu ortaya konulmuş. İsrail’deki ölüm nedenleri arasında ikinci sırada ise kalp krizi geliyor.

 

İsrail’de Kimsenin Kanser Olmadığını İddia Eden Yazarlar

Murat Aydın, Sonsayfa adlı sitede yayınlanan “İsrail’de neden kanser hastası yok” başlıklı yazısında İsrail’de gözlemlenen kanser vakaları hakkında yalan yanlış veriler paylaşmış ve İsrail’de kanserin olmadığı ve kemoterapinin yasaklandığı savlarına destek sunmuş.

israilde kanser

 

Yorumunuzu yazınız...