“Apandisit”in Bir Organ Olduğu İddiası Doğru Değil

Apandis & Apandisit Farklı Kavramlar

 

Bugün, sıkça karıştırılan “apandis” ve “apandisit” kavramlarını ele alıp farkını inceleyeceğiz.

Yazılış ve telaffuz olarak benzerlikleri dolayısıyla karıştırılıyor olması olası olan bu sözcüklerin yanlış kullanımlarına dair birkaç örnek aktaralım:

 

apandisit apandis
Apandis – apandisit kavramları arasındaki farkı gözden kaçıran paylaşımlardan örnekler

 

apandisit nerededir
CNN’nin “Apandisit Nerededir?” başlıklı metninde de bu hataya rastlanabiliyorApand

 

Acıbadem Hastanesi’nin internet sitesinde de bu iki kelimenin karıştırıldığını görüyoruz. Bir sağlık merkezinin internet sitesinde dahi bu hatanın yapılması, bu şekilde bir yanlış kullanımın yaygınlığını göstermek açısından güzel bir örnek.

 

Apandisit Ne İşe Yarar?
“Apandisit Ne İşe Yarar?” başlıklı metinde apandis-apandisit farkının ayrımına varılamadığı görülüyor

 

Apandis Nedir?

Apandis, yaklaşık uzunluğu 9-10 cm olan bir kalın bağırsak bölümüdür. Tıptaki kullanımı olan appendix vermiforis adlandırmasının ilk kelimesi kullanılarak yaygınlaşmıştır. Organın kökeni ile ilgili otçul beslenen atalarımızdan bize miras kaldığı, onların sindirim kanalında otçul beslenme şekillerine yönelik bir görev gördüğü, daha sonra hepçil beslenmeye geçtiğimizde bu organın fonksiyonunu kaybedip köreldiğine dair iddialar mevcut. Yıllardan bu yana vücuttaki görevi muallak olan apandisin, bağışıklık sisteminde işlevsel olduğuna dair fikirler ortaya atılmıştır.

 

apandis nerede

 

apandis nedir

 

Apandisit Nedir?

Apandisit ise, kalın bağırsağın bahsettiğimiz apandis isimli çıkıntısının iltihaplanmasıdır. Apandis sözcüğüne, Latince’de eklendiği kelimeye enflamasyon (iltihap, yangı) anlamı katan -it/-itis son ekinin eklenmesi ile oluşmuştur [appendix+itis→appendicitis (Türkçesi apandisit)] ( hepatit: karaciğer iltihaplanması, ensefalit: beyin iltihaplanması, dermatit: cilt iltihaplanması gibi).

 

apandisit nedir

 

En önemli belirtisi karın ağrısıdır. Göbek çevresinde başlayan ve iltihabın artması ile sağ alt tarafta yoğunlaşan çok şiddetli bir ağrı gözlenen hastalığın diğer belirtileri ise halsizlik, iştahsızlık, mide bulantısı, gazla birlikte görülen kabızlık ya da ishal, makat bölgesinde ağrı, ağrılı idrara çıkma gibi sıralanabilir.

Apandisit, başka olası nedenleri de olmakla birlikte çoğunlukla apandisin dışkı birikimi sonucu tıkanıp iltihaplanması nedeniyle oluşur. Hastalık, en çok 10-30 yaşları arasındaki bireylerde gözlense de bu değişebilmektedir. Bazı durumlarda tedavisi antibiyotik ile sağlanan hastalığın standart tedavisi apandisin ameliyat ile çıkarılmasıdır.

Semptomları gösteren kimselerin acilen hastaneye başvurmaları gerektiği belirtilmektedir.

Sonuç olarak kısa bir ifadeyle, apandis kalın bağırsağın bölümü olan bir çıkıntı iken; apandisit ise bu çıkıntının iltihaplanması durumudur diyebiliriz.

İncelemiş olduğumuz bu iki kavram arasındaki farkı Türk Dil Kurumu’nun (TDK) internet ortamında vatandaşların kullanımına sunduğu Güncel Türkçe Sözlük‘teki açıklamalarda da net bir şekilde görebilmekteyiz.

 

apandisit anlamı apandis anlamı

 

Medya Günlüğü, apandis ve apandisit ayrımını şöyle özetlemişti:

“Apandis” (Fr. appendice) kör bağırsağın ince bir parmak gibi olan son bölümü, demektir. Apandisin iltihaplanmasına ise “apandisit” (Fr. appendicite) adı verilir. Dolayısıyla da bir hastanın gerekirse “apandis”i ameliyatla alınır; “apandisit”i değil!

apandisit apandis farkı

 

Yorumunuzu yazınız...