Fotoğraftaki Kişilerin Stalin Tarafından Özbekistan’a Sürülen Kırım Türkleri Olduğu İddiası Doğru Değil

Fotoğraftaki çocuklar Özbekistan’a 1944 yılında sürülen Kırım Türkü çocuklar değil, 1921 yılında Sovyet Rusya’daki iç savaş ve kıtlıktan etkilenen çocukları göstermektedir.

Yanlış İddia

18 Mayıs 1944 Kırım Sürgün ve Katliamının yıl dönümü dolayısıyla sosyal medyada yapılan anma ve tepki paylaşımlarında diğer günlerde olduğu gibi birçok doğruyu yansıtmayan görsele yer veriliyor. Bu durumun bir örneğini Kırım Sürgünü’nün 75. yıl dönümü vesilesiyle geçtiğimiz günlerde gözlemledik.

Özbekistan 1944 Stalin tarafından Özbekistan’a sürülen Kırım Türkleri. Tarihte, Türkler kadar ezilen başka bir halk yoktur. Ve sessiz feryadı duyulmayan… #18Mayıs1944” notuyla paylaşılan fotoğraf aslında 1920 yılında Rus İç Savaşı sırasında SSCB’de kıtlığa uğramış çocukları göstermektedir.

Kırım Tatarlarına Ait Sanılan Fotoğrafın Yer Aldığı Tweet

 

Özbekistan’a Sürülen Kırım Türklerine Ait Sanılan Fotoğraf

 

Bahse konu fotoğraf ülkemiz basınına “Rusya’da 1921-1922 yılları arasında yaşanan kıtlığın korkunç fotoğrafları, araştırmacılar tarafından ortaya çıkarıldı” vurgusuyla geçtiğimiz yıllarda yansımıştı.

Her ne kadar fotoğraftaki çocukların mülteci Tatar Türk çocuklarına ait olduğu da öne sürülse de, bu yönde teyit edici bir bilgiye erişilememiştir.

1921 yılında Rusya’da yaşanan kıtlığın ve insanların yaşadığı zorlukları yansıtan diğer çarpıcı fotoğrafları Gettyimages‘ ve Onedio‘nun görsellerinden inceleyebilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...