İstanbul’da Kullanılan İETT Otobüslerinde Mantar Yetiştiğini Gösterdiği İddiasıyla Paylaşılan Görüntü Sırbistan’dan

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında ve haber sitelerinde paylaşılan bir görüntü İstanbul’da İETT’ye bağlı hizmet veren bir otobüsün içinden çıkan mantarların kameraya yansıdığı iddiasıyla aktarıldı.

 

Bahsi geçen video:

 


 

Hatalı aktarım örneklerini sıralayacak olursak…

 

Sabah gazetesi yazarı Melih Altınok 29 Eylül 2023 tarihli “Kabul edin, mantarlar çok iyi!” başlıklı köşesinde İETT otobüsünde mantar çıktığını ileri sürmüş:

 

Bu metafizik atmosferde konuyla ilgili dikkatimi çeken yegâne ayrıntı, tek somut konu İBB otobüslerinden birinde biten mantarlar.
Süperhaber TV’de haberdi. Bir vatandaş görüntülemiş.
Evet, evet bildiğiniz şapkalı mantar; küf müf değil.
Burcu nedir, Merkür retrosu metroya girip yürüyen merdivenleri bozduğundan beri ne hâldedir bilmiyorum ama Murat Ongun’dan iddiayla ilgili bir açıklama bekliyoruz.
Öyle ya haberlerde “organik” diyorlar ama kültür mantarı da olabilirler.
Zehirli falan olmasınlar sonra? Mantar bu, sağı solu belli mi olur.
Bu arada itiraf et Murat; iki gazeteci olarak konuşuyoruz, mantarları görünce sen de içinden bir “oha” çektin değil mi?

 

İLAVE: Melih Altınok, 30 Eylül 2023 tarihli “Mantarlar İETT otobüsünde değilmiş” başlıklı yazısında videonun İstanbul’dan olmadığını belirterek özür dilemiş:

“Evet, medyada sürekli bakımsızlıklarıyla gündeme gelen İBB otobüslerinde mantar bitmesi gözüme çok da sürreal bir iddia gibi görünmemişti. Hayatın doğal akışına uygundu. Görüntüler de tatmin edici seviyede netti. Ben de sorunun vardığı trajikomik seviyeyi çok iyi tasvir ettiğini düşündüğüm için ironik bir yazı yazdım. Ama tabii ki bunlar bahanem olamaz. Sürekli sosyal medyada yayılan manipülasyona karşı insanları uyarıyorum; seçim süreci yaklaşırken daha dikkatli olmalıydım. Murat Ongun’dan ve okurlarımdan özür diliyorum. Sırbistan vatandaşlarına da Allah’tan sabır diliyorum.”

 

Bu asılsız iddia daha önce birçok sosyal medya kullanıcısı ve basın organı tarafından paylaşıldı.

 

bbd haber (@haberbbd): “İstanbul’da bir yolcu, zemininde mantar tutmuş İETT otobüsünü cep telefonu kamerasıyla görüntüledi.”

 

Furkan Bildiriyor (@furkanbolukbasi): “İBB otobüslerinde bakımsızlıktan mantar yetişmeye başladı.”

 

Super Haber (@superhaber):

“Organik #otobüs dönemi… #İETT otobüsünde mantar çıktı❗”

“İETT otobüsüne binen yolcu, otobüsün içinde birçok mantarın çıktığını görüntüledi.”

 

 

Görüntü, “Ekrem İmamoğlu – İBB Başkanı – Parodi” adlı X profilinde şu ifadelerle sunulmuş:

“Otobüslerimizde organik tarım uygulamasına başladık. Artık eskiyen otobüslerimizi organik tarım bahçelerine çevirerek seyahat eden İstanbullularla doğayı buluşturuyoruz. Ayrıca otobüslerimizde kiralayabileceğiniz hobi bahçelerinde kendi ürünlerinizi de yetiştirebileceksiniz.”

 


İETT otobüslerinde mantar yetiştiğini gösterdiği iddiasıyla paylaşılan görüntü Sırbistan’dan.

 

 

Tersine görsel arama yöntemiyle tarama yapıldığında paylaşılan görüntüler Türkiye’de değil Sırbistan’da çekildiği anlaşılıyor.

Sırbistan’da kaydedilen görüntü Türkiye’deki bazı haber siteleri ve sosyal medya kullanıcıları tarafından ‘İETT otobüslerinde mantar yetişiyor’ iddiasıyla servis edilmiş.

Türkiye’de dolaşıma girmesinden 3 gün önce TikTok’ta “zoka.lazic” uzantılı “Zoka” adlı profilde “Beograd (Belgrad), GSP, GSPBelgrad, Prevoz (toplu taşıma)” etiketleriyle paylaşılan görüntü viral olmuş.

 

@zoka.lazic Gsp flora i fauna #gsp #beograd #pecurke #prevoz #gspbeograd ♬ goofy ahh ringtone – h o n d a c i v i c

otobuste-mantar

 

Videodaki otobüsün iç dizaynının İstanbul’da hizmet veren otobüslerle aynı yapıda olmadığı anlaşılabiliyor.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili haber paylaşan İBB Haber ve Büyükşehir Çalışıyor adlı sosyal medya hesapları da bahsi geçen görüntülerin Türkiye’den olmadığını aktardı.

 

İBB Haber (@ibbhabercomtr): “AK Parti medyasının, ‘İETT otobüslerinde mantar yetişiyor’ diye sunduğu görüntülerin Sırbistan’da çekildiği ortaya çıktı.”

 

 

 

Büyükşehir Çalışıyor (@tcbuyuksehir):

YALAN❌: İETT otobüsünde mantar yetişti.

DOĞRU✅: Görüntüler Hırvatistan’dan, İBB ile alakası yok.

 

 

 

İBB Başkan Danışmanı Murat Ongun bahsi geçen görüntüye dair “Limondan sonra Mantar kumpası! Bakalım daha neler göreceğiz.” yorumunu paylaştı.

 

 

A Haber ve Akşam Gazetesi gibi basın organları, “İstanbul’da bir yolcu İETT otobüsü içinde yetişen mantarları görüntüledi” ifadeleriyle paylaştıkları görüntünün Sırbistan’dan olduğunun anlaşılmasının akabinde ilgili paylaşımını sildi.

 

Ajans Haber 2019 yılında 19 nolu hat C543 nolu belediye otobüsünde oluşan mantarların görüntülendiği iddiasıyla farklı bir görseli paylaştı.

 

belediye-otobusunde-mantar

 

Yorumunuzu yazınız...