28 Eylül 2023 Günü İstanbul’da Etkili Olan Yoğun Yağmur Sonrası Eminönü’ndeki Vapur İskelesi Önünün Göle Döndüğü, Kara İle Denizin Birleştiği Anı Yansıttığı İddiasıyla Paylaşılan Görüntü Güncel Değil, 2022 Yılı Ağustos Ayından

Yanlış İddia

 

İstanbul’da 28 Eylül 2023 günü birçok noktada etkili olan sağanak yağışın etkisiyle yaşanan su baskınları nedeniyle yollar göle döndü, metro istasyonlarını su bastı.

Sağanak yağışın ardından İstanbul’un birçok semtinden göle dönen yol ve altyapı görüntüleri sosyal medya platformlarında ve basın organlarında paylaşıldı.

Ancak, yine de eski tarihli bazı çarpıcı görüntüler güncel olduğu vurgusuyla servis edildi.

Bu görüntülerden biri, İstanbul’un Eminönü semtindeki vapur iskelesi önünün adeta göle döndüğü, deniz ile karanın birleştiği belirtilerek paylaşılan görüntüydü.

 

(Bir vatandaşın sular altında kalan Eminönü Meydanı’nda yürürken “Arkadaşlar Eminönü’nün hâli” ifadelerini kullandığı duyulan) Bahsi geçen video:

 


 

Videoyu güncel olduğu vurgusuyla sunan aktarım örnekleri:

 

EHA MEDYA (@eha_medya) & Beyaz Gazete:

Eminönü’nde kara ile deniz birleşti

▪️İstanbul’da etkili olan yağmur sonrası Eminönü’de İBB’ye bağlı vapur iskelesi önü göle döndü, vatandaşlar zor anlar yaşadı.

 

eminonu-vapur-iskelesi-onu-gole-dondu

 

İstanbul’da son yağışların ardından kentin birçok noktasında su baskınları yaşansa da, paylaşılan görüntü güncel değil, 2022 yılından.

 

Söz konusu görüntü geçtiğimiz yıl internet basınında şu ifadelerle aktarıldı:

 

“Sağanak yağmur sonrası Eminönü’nde kara ile deniz birleşti!

 

İstanbul’da dün etkili olan şiddetli yağışta, megakent sakinleri pek çok olumsuz tabloyla karşılaştı. Yolların göle döndüğü, ev ve iş yerlerini suların bastığı yağışta, Eminönü’de bu noktalardan biri oldu. Tarihi Yarımada’da adeta kara ile deniz birleşti, vatandaşlar sular içerisinde yürümek zorunda kaldı. O anlar ise sosyal medyada günün konusu oldu.”

 

2022 yılı Ağustos ayında söz konusu görüntü İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Eminönü’nde yapılan altyapı çalışmalarıyla bölgede su baskını sorunlarını çözdüklerini açıklamasına rağmen sağanak yağış sonrası Eminönü’nde kara ile denizin birleştiği anların bir vatandaşın kamerasına yansıdığı belirtilerek kullanılmıştı.

 

2 Ekim 2023 günü bu görüntüyü güncel olduğu vurgusuyla aktaran yukarıda alıntılanan haber girişimleri aynı görüntüyü 16 Ağustos 2022 tarihinde de kullanmıştı.

 

Örnekleyecek olursak:

 

EHA MEDYA (@eha_medya): “Eminönü’nün içler acısı hali❗️ ▪️İstanbul’da meydana gelen sağanak yağış sonrası Eminönü’nde kara ile denizin birleştiği anlar vatandaş kamerasında.”

 

 

Beyaz Gazete (@BeyazGazete): “CHP’li İBB başkanı İmamoğlu sağanak sonrası açıklamalarında İstanbul’da bir sıkıntı olmadığını ve sıkıntılı yerlere 15 dk’da müdahale ettiklerini duyurmuştu! İstanbul’da meydana gelen sağanak yağış sonrası Eminönü’nde kara ile denizin birleştiği anlar vatandaş kamerasında.”

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Murat Ongun, Takvim gazetesinin (daha sonra sildiği) sosyal medya paylaşımının ekran görüntüsüyle birlikte bahsi geçen videonun eski tarihli olduğunu, son yağışların ardından Eminönü Meydanı’nda görüntüdeki gibi bir durumun yaşanmadığını şu ifadelerle duyurdu:

 

Murat Ongun (@Mrt_Ongun): “Havuz medyası yalan haberlerine devam ediyor. 5 gündür devam eden yoğun yağışlarda Eminönü Meydanı’nda hiçbir şekilde böyle bir tablo oluşmamıştır. Görüntüler eski tarihlidir.”

 

eminonu-kara-ile-deniz-birlesti

 

1 Yorum

  1. fashion shop designer Reply

    I am genuinely grateful to the holder of this website
    who has shared this enormous piece of writing at at this place.

Yorumunuzu yazınız...