Bayram tatilleri sonrasında İstanbul’a dönüşte vatandaşların karşılaştığı araç trafiğini yansıttığı iddiasıyla  aşağıdaki montaj içeren fotoğrafın yıllardır sosyal medya platformlarında paylaşıldığı görülüyor.

 

kopru-trafik

 

Söz konusu görseli kullanarak bayram tatili sonrasında trafik çilesini eleştiren ya da halkın alım gücünde yaşanan gerilemeyi tatile gidişle göz ardı eden paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

Zeki Bahçe (@zekibahce): “Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun.. Gördüğünüz yolları hizmetleri anlatın diyeceğim ama yine soğan patates diyecekler. Geceliği 316 bin liraya kalan da döndü mü?”

 

 

Kaybolan Tarihin Peşinde (@mehmet_dilbaz): “3 hafta evde kalmaya bile tahammül edemeyip İstanbul dışına kaçabilme imkanınız varsa neden temelli bir şekilde İstanbul dışında bir hayatı seçmiyorsunuz?”

 

 

“Ülkenin aç kalmışları Muğla Marmaris Kuşadası Bodrum yolunda ekmek aramaya gidiyorlar”

 

 

Paylaşılan görsel İstanbul’daki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, eski ismiyle Boğaziçi Köprüsü’ndeki trafiğe ait; ancak, güncel değil.

Görseldeki sağ şeritteki araç trafiği üzerinde oynanmış.

Fotoğrafta, köprünün mavi renkle aydınlatılmış ayağı görülebiliyor.

İstanbul’un Avrupa Yakası tarafından Ortaköy civarından köprüye doğru yoldaki konum harita üzerinden eşleştirme ile doğrulanabiliyor.

 

bogazici-koprusu

 

Normalde 3 şerit olan yol aynen kopyalanarak şerit sayısı 6’ya çıkarılmış.

Tersine görsel arama yoluyla incelendiğinde montaj görselin 2013 yılından bu yana sanal alemde paylaşıldığı anlaşılıyor.

2013 yılı ve öncesinde Boğaziçi Köprüsü üzerinde kartlı geçiş sistemi (KGS) ve otomatik geçiş tabelalarının aynı konumda bulunduğu tespit edilebiliyor.

 

bogazici-koprusu-trafik-2013

 

bogazici-koprusu-eski-yeni

 

Yorumunuzu yazınız...