Beşar Esad’ın “Türkiye’den Suriye’ye bayram ziyaretine gelen hiç bir vatandaşımızı Türkiye’ye geri göndermeyeceğim. Bütün yetkiyi İçişleri bakanımıza verdim.” şeklinde bir açıklama yaptığı iddiası doğru değil

 

 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmesi için bazı teşvikler açıkladığı ya da yaptırım tehdidinde bulunduğu yönünde birtakım iddialar bir süredir sanal mecralarda paylaşılıyor.

Daha önce, Beşar Esad’ın Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların ülkelerine 6 ay için dönmemeleri durumunda vatandaşlıktan çıkarılacağını ve mallarına el koyulacağını açıkladığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını aktarmıştık.

Benzer şekilde, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ülkeye dönen vatandaşlara aile başı 1.000 Dolar nakdi yardım yapacağını “Türkiye’de ikamet eden vatandaşlarımız ülkelerine dönerlerse aile başı 1.000 dolar nakdî yardım, sıfır daireler ve iş yerleri hazır.” ifadeleriyle duyurduğu iddiasının da asılsız olduğuna değinmiştik.

 

Beşer Esad’ın Suriyelilerin Ülkelerine 6 Ay İçinde Dönmemeleri Hâlinde Vatandaşlıktan Çıkarılıp Mallarına El Koyulacağını Duyurduğu İddiası

 

Yine bir bayram tatilinde Suriyeli sığınmacılar hakkında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ait olduğu iddiasıyla uydurulmuş bir açıklama dolaşıma sokuldu.

Sanılanın aksine, Beşar Esad’ın “Türkiye’den Suriye’ye bayram ziyaretine gelen hiç bir vatandaşımızı Türkiye’ye geri göndermeyeceğim. Bütün yetkiyi İçişleri bakanımıza verdim.” şeklinde bir açıklama yapmadı.

Suriyelilere bayram izni verilmesi uygulaması, 2022 yılı Nisan ayında İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararla sonlandırıldı.

Bu sözde açıklama, sosyal medya trolleri tarafından uydurulmuş.

İddianın kaynağı, Twitter / X platformunda birçok asılsız iddiayı paylaştığına / servis ettiğine şahit olduğumuz “Haluk” adlı “DavaAdamiHaluk” uzantılı “1312795812368445442” ID’li hesap.

 

besar-esad-bayram-ziyaretine-gelen-hicbir-vatandasimizi

 

Bahsi geçen hesap daha önce Beşar Esad’a ait sanılan “Türkiye’deki vatandaşlarımız 6 ay içinde ülkelerine dönmezlerse vatandaşlıktan çıkarılacaklar mal varlıklarına (atadan kalmada dahil) el konacaktır. Ve asla Suriye’ye giremeyecekler ve hak talep edemeyecekler.” sözlerini de dolaşıma sokmuştu.

 

esad-turkiyedeki-vatandaslarimiz-6-ay-icinde

 

Suriyelilerin bayram izni kısıtlandı 2022 yılında kısıtlandı

Suriyelilere bayram izni verilmesi uygulaması, 2022 yılı Nisan ayında İçişleri Bakanlığı’nın aldığı kararla sonlandırıldı.

Ramazan ve Kurban Bayramları’nı ülkelerinde geçirmek isteyen çok sayıda Suriyeli sığınmacı, her yıl sınır kapılarına akın etmekteydi.

2022 yılı Ramazan Bayramı tatili kapsamında 18- 19 Nisan 2022 tarihlerinde sınır kapılarına giden 2.000 Suriyeli, işlemlerini yaptırarak ülkelerine geçiş yaptı; ancak, 19 Nisan günü İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile Suriyelilerin geçişlerinin kısıtlandığı açıklandı.

Bayramlaşma izni uygulaması kapsamında Suriye’ye gidiş için yalnızca Geçici Koruma Kapsamındaki (GKK) bulunan kişilere izin veriliyordu. Sonradan Türk vatandaşlığı kazanan ya da yasal olarak oturma izni olan yabancılar bayramlaşma izninden faydalanamıyordu.

İçişleri Bakanlığı’nın kısıtlaması kapsamında, sadece cenaze mazereti bildirenler ve ülkesine kesin dönüş yapma kararı verenlerin sınırı geçmesine izin verilmeye başlandı.

Suriye’ye kesin dönüş kararı verenlere ise, Suriye’ye kesin dönüş yaptıklarına dair bir form imzalatılıyor. Kesin dönüş kararıyla ülkesine gidenlerin geçici koruma statüleri sona erdiriliyor.

Geçici Koruma Yönetmeliği’ne göre, çıkış tarihinden itibaren 6 ay içerisinde Türkiye’ye tekrar giriş yapmayanlar “Gönüllü Geri Dönüş Programı” kapsamında değerlendirilip geçici koruma statüleri iptal ediliyor. Geçici koruma statüsündeyken kendi isteğiyle Türkiye’den ayrılanların tekrar Türkiye’ye gelmesi durumunda, yeniden geçici korumaya alınıp alınmayacaklarına Göç İdaresi Başkanlığı karar veriyor.

 

 

Asılsız iddia Uğur Dündar ve Turhan Bozkurt gibi gazetecilerin ve Gushholder Haber Bülteni gibi profillerin bu aktarımı gerçek sanıp paylaşmasıyla yaygınlık kazandı.

 

Turhan Bozkurt’un sosyal medyada etkileşim getirdiği görülen Beşar Esad’a ait olduğu iddiasıyla uydurulan her türlü söylemi paylaştığı görüldü.

 

besar-esad-turkiyede-ikamet-eden-vatandaslarimiz

Yorumunuzu yazınız...