Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıkladığı 1 Milyon Suriyeli Sığınmacıya Geri Dönüşüne Yönelik Projenin Afrin’de Protesto Edildiği İddiası Doğru

Ancak, Suriye’de Yaşayan Suriyelilerin Türkiye’de Yaşayan Suriyeli Sığınmacıların Ülkelerine Dönmesi Planını “Türkiye’dekiler Gelmesin“, “Sosyal Yaşamımız Bozulacak” ve “O Zaman Biz Neden Kaldık, Bunca Zorluğu Çektik” Sözleriyle Protesto Ettiği İddiası Doğru Değil

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de yaşayan 1 milyon Suriyelinin geri dönüşü için hazırlıklar yapıldığını duyurmuştu. Bu açıklamanın akabinde, Suriye’de yaşayan Suriyelilerin Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacıların Suriye’ye dönüşünü “Türkiye’dekiler gelmesin“, “sosyal yaşantımız bozulacak!“, “o zaman biz neden kaldık, bunca zorluğu çektik” ifadeleriyle protesto ettiği iddiası ileri sürüldü.

 

“Suriye’de yaşayan Suriyeliler, Suriyelilerin Suriye’ye dönüşünü protesto etti. “Sosyal yaşantımız bozulacak!””

 

suriyede yasayan suriyeliler protesto

 

“Türkiye’de Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri dönmeleri için yapılan çağrı ve projeler, Afrin’de yaşayan Suriyeliler tarafından protesto edildi. Sosyal yaşamlarının bozulacağını belirten Suriyeliler, “O zaman biz neden kaldık, bunca zorluğu çektik” diyerek eylem düzenledi.”

 

suriyedeki suriyeliler protesto

 

Suriye’deki Suriyelilerin “Türkiye’dekiler geri gelmesin” mottolu protesto düzenlediği iddiası Yeniçağ, T24, Sondakika.com, Günboyu, TV100, Milli Gazete, TGRT Haber, Aykırı, Tamga Türk, Haberler.com, Bgazete gibi birçok haber sitesinde paylaşıldı (Bu yönde aktarımda bulunan bazı haber sitelerinin yayımladıkları haberi çektikleri görüldü).

 

suriyede turkiyedekiler donmesin protestosu

 

Afrin’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 1 milyon sığınmacı için geri dönüş projesinin protesto edildiği doğru. Ancak, detaylar tam olarak aktarıldığı gibi değil. 14 Mayıs 2022 tarihinde “Yerleşime hayır, cepheleri açmak istiyoruz” sloganıyla düzenlenen protestoda, göstericilerin asıl çağrısı konut inşasının çözüm olmadığı, Esed rejiminin devrilmesi ya da geri çekilmesi yoluyla yerlerinden edildikleri bölgelere geri dönmeleri yönünde.

 

 

Ülkemiz basınına yansıyan bu iddianın kaynağı, Afrin’deki mevcut durumu “işgal” olarak niteleyen North Press Agency’nin haberine dayanıyor.

 

afrinde protesto

 

Gerek haberde gerekse protestodan görüntülerde basın açıklaması yapan kalabalık grubun Türkiye’de yaşayan vatandaşlarının dönmesini istemediklerini açıkladığı yönünde bir ifadeye rastlanamıyor (North Press Agency tarafından yayımlanan metinde, Suriyeli mültecilerin Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki bölgelere yerleştirilmesine karşı çıktıkları yönünde sloganlar atıldığı belirtiliyor. Ancak bu sloganlar, Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri dönüşlerine karşı çıkıldığı değil, sığınmacıların Afrin’e yerleştirilmesine karşı çıkıldığını, asıl mesajın Afrin’e kurulacak kamplara yerleştirilmek yerine terk etmek zorunda bırakıldıkları asıl bölgelere dönüş yönünde olduğunu işaret ediyor).

Sığınmacılar için yapılacak evlerin çözüm olmadığını, kalıcı çözüm için Esed’in devrilmesi ve tutukluların salıverilmesi gerektiğini belirten protestocuların Astana ve Soçi Antlaşmalarının iptali, yeni cepheler açılarak Suriye rejim güçleriyle çarpışılarak terk ettikleri bölgelerin özgürleştirilmesi çağrısında bulunduğu görülüyor.

 

 

 

 

Gösteriden video kayıtlar, demeçler ve pankartlar incelendiğinde Suriyeli mültecilerin geri dönüşünün istenmediği, sosyal hayatlarının bozulacağı, çektikleri zorlukların beyhude olacağı yönünde herhangi bir açıklama görülemiyor. Ülkemiz basınının aktarımlarının dayanağı haber metinlerinde bu yönde bir ifade yer almıyor.

Yerinden edilenlerin yaşadıkları asıl bölgelere geri dönmelerini talep eden, işgal altındaki bölgelerden Afrin’e yerleştirilmeyi reddeden protestocuların ellerinde tuttukları pankartlardaki Arapça ifadelerin “yeniden yerleştirilmeye hayır”, “toprakları silahla geri almaya evet”, “Rejim işlediği suçların hesabını vermeli”, “hapishanelerde tutulan insanlar serbest bırakılmalı”, “Rus ve İran işgaline hayır” ifadelerini içerdiği anlaşılıyor.

 

idlib turkiye protesto

 

idlib erdogan protesto

 

Suriye odaklı doğrulama çalışmaları sürdüren Verify Syria da konuyla ilgili incelemesinde “Türkiye destekli Suriyeli muhalif grupların kontrolündeki Suriye’nin Afrin kentinde 14 Mayıs’ta “Yerleşime hayır, cepheleri açmak istiyoruz” adı altında gösterinin gerçekleştiğini gösterdi. Katılımcılar, Suriye rejimine karşı savaş cephelerinin açılmasını ve “Ruslar ve İranlılar tarafından işgal edilen şehir ve köylerin özgürleştirilmesini” talep ettiler.” tespitine yer vermişti.

Türkiye’dekiler gelmesin“, “sosyal yaşantımız bozulacak!“, “o zaman biz neden kaldık, bunca zorluğu çektik” gibi haber kaynağında yer almayan ifadelerin bazı haber siteleri ve sosyal medya profilleri tarafından ilave edildiği anlaşılıyor.

 

suriyedeki suriyeliler protesto

 

Kapak Görseli: North Press Agency

Yorumunuzu yazınız...